REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak odwołać się od wyników matury? [Trzy etapy procedury]

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Jak odwołać się od wyników matury? [Trzy etapy procedury]
Jak odwołać się od wyników matury? [Trzy etapy procedury]
Media

REKLAMA

REKLAMA

Maturzyści mogą odwołać się od wyniku egzaminu. Procedura jest trójstopniowa i może trwać ponad miesiąc.

Wniosek o wgląd do pracy maturalnej

Aby złożyć wniosek o wgląd do swojej pracy maturalnej należy wejść na stronę internetową odpowiedniej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Część z nich bowiem udostępnia maturzystom specjalną aplikację do składania wniosków, a część prosi o ich składanie drogą mailową. Termin i miejsce wglądu do pracy ustali OKE.

REKLAMA

Wnioski o wgląd do pracy można składać od 5 lipca.

Aby móc obejrzeć swoją pracę maturalną należy zgłosić się we wskazane miejsce z dokumentem tożsamości.

Wglądu do pracy można domagać się w terminie do sześciu miesięcy od dnia wydania przez okręgową komisję egzaminacyjną świadectwa dojrzałości.

Wniosek o ponowne sprawdzenie pracy maturalnej do komisji

Dopiero po dokonaniu wglądu do pracy można złożyć wniosek o ponowne przeliczenie punktów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wnioski o ponowne przeliczenie złożone przed wglądem do pracy będą rozpatrywane.

Aby móc liczyć na ponowne przeliczenie sumy punktów uzyskanych na maturze należy pamiętać o dochowaniu odpowiedniego terminu złożenia wniosku. Zgodnie z ustawą o systemie oświaty wniosek o weryfikację sumy punktów wraz z merytorycznym uzasadnieniem można składać w terminie 2 dni roboczych od dnia dokonania wglądu. Wnioski należy kierować do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej.

OKE ma siedem dni na zweryfikowanie sumy punktów i 14 (od dnia otrzymania wniosku) na pisemne powiadomienie ucznia o wyniku weryfikacji.

Odwołanie od matury do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego

Jeżeli maturzysta uważa, że jego odwołanie nie przyniosło oczekiwanego rezultatu może odwołać się od decyzji OKE do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego.

Wniosek należy złożyć za pośrednictwem dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania decyzji OKE.

Podobnie jak w poprzedniej instancji, w odwołaniu należy wskazać zadanie lub zadania egzaminacyjne, co do których nie zgadza się z przyznaną liczbą punktów, wraz z uzasadnieniem. Uzasadnienie powinno dowodzić, że odpowiedź ucznia jest merytorycznie poprawna i spełnia warunki określone w poleceniu do danego zadania egzaminacyjnego oraz instrukcji dla zdającego zamieszczonej w arkuszu egzaminacyjnym.

Dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej ma 7 dni od dnia otrzymania odwołania na jego rozpatrzenie i o jego wyniku informuje ucznia niezwłocznie.

REKLAMA

Swoją decyzję (zarówno dotyczącą uwzględnienia wniosku ucznia jak i jego nieuwzględnienia) dyrektor OKE przekazuje do CKE. Następnie dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej przekazuje Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego odwołanie wraz z uzasadnieniem w postaci zanonimizowanej, uniemożliwiającej identyfikację absolwenta, który wniósł odwołanie.

Jeśli dyrektor OKE uznał, że odwołanie ucznia powinno zostać uwzględnione w części, wówczas Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego rozpatruje odwołanie wyłącznie w zakresie nieuwzględnionym przez dyrektora OKE.

Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego rozpatruje odwołanie w terminie 21 dni od dnia jego przekazania przez dyrektora OKE do dyrektora CKE.

Termin może być przedłużony, nie więcej jednak niż o 7 dni i tylko jeden raz.

Rozstrzygnięcie Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego jest ostateczne i nie służy na nie skarga do sądu administracyjnego.

Decyzja dotycząca rozstrzygnięcia jest przekazywana uczniowi niezwłocznie.

Odwołanie od wyników matury. Jak napisać? Kiedy złożyć odwołanie? Czy odwołanie od matury pomaga?

Nie ma jednego wzoru odwołania od wyników matury. Każda OKE wprowadza swoje zasady i chcąc skorzystać z tego uprawnienia należy zapoznać się z odpowiednimi przepisami. Część komisji udostępnia specjalną aplikację przez którą można złożyć wniosek, a część przyjmuje je drogą mailową. W każdym wniosku należy podać:

 • swój numer PESEL
 • arkusz, do którego chcemy uzyskać wgląd
 • swoje dane adresowe wraz z adresem mailowym, na który zostanie wysłany kod weryfikacyjny

Odwołanie warto złożyć jak najszybciej, ponieważ procedura odwoławcza trwa dosyć długo. Odwoływać można się do pół roku od otrzymania świadectwa dojrzałości. Jeśli odwołanie zostanie uwzględnione maturzysta otrzyma nowe świadectwo, aneks do świadectwa dojrzałości lub zaświadczenie. Po weryfikacji wynik matury może tylko zostać podwyższony lub pozostać bez zmian.

Odwołanie - kto może napisać?

Odwołanie od matury może napisać każdy maturzysta, który uważa, że jego praca została oceniona za nisko. Odwołanie składa się we własnym imieniu.

DGP: Odwołanie od wyników matury: Jak wygląda procedura? Ile trwa?

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  REKLAMA

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  REKLAMA