REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak odwołać się od wyników matury? [Trzy etapy procedury]

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Jak odwołać się od wyników matury? [Trzy etapy procedury]
Jak odwołać się od wyników matury? [Trzy etapy procedury]
Media

REKLAMA

REKLAMA

Maturzyści mogą odwołać się od wyniku egzaminu. Procedura jest trójstopniowa i może trwać ponad miesiąc.

Wniosek o wgląd do pracy maturalnej

Aby złożyć wniosek o wgląd do swojej pracy maturalnej należy wejść na stronę internetową odpowiedniej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Część z nich bowiem udostępnia maturzystom specjalną aplikację do składania wniosków, a część prosi o ich składanie drogą mailową. Termin i miejsce wglądu do pracy ustali OKE.

REKLAMA

Wnioski o wgląd do pracy można składać od 5 lipca.

Aby móc obejrzeć swoją pracę maturalną należy zgłosić się we wskazane miejsce z dokumentem tożsamości.

Wglądu do pracy można domagać się w terminie do sześciu miesięcy od dnia wydania przez okręgową komisję egzaminacyjną świadectwa dojrzałości.

Wniosek o ponowne sprawdzenie pracy maturalnej do komisji

Dopiero po dokonaniu wglądu do pracy można złożyć wniosek o ponowne przeliczenie punktów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wnioski o ponowne przeliczenie złożone przed wglądem do pracy będą rozpatrywane.

Aby móc liczyć na ponowne przeliczenie sumy punktów uzyskanych na maturze należy pamiętać o dochowaniu odpowiedniego terminu złożenia wniosku. Zgodnie z ustawą o systemie oświaty wniosek o weryfikację sumy punktów wraz z merytorycznym uzasadnieniem można składać w terminie 2 dni roboczych od dnia dokonania wglądu. Wnioski należy kierować do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej.

OKE ma siedem dni na zweryfikowanie sumy punktów i 14 (od dnia otrzymania wniosku) na pisemne powiadomienie ucznia o wyniku weryfikacji.

Odwołanie od matury do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego

Jeżeli maturzysta uważa, że jego odwołanie nie przyniosło oczekiwanego rezultatu może odwołać się od decyzji OKE do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego.

Wniosek należy złożyć za pośrednictwem dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania decyzji OKE.

Podobnie jak w poprzedniej instancji, w odwołaniu należy wskazać zadanie lub zadania egzaminacyjne, co do których nie zgadza się z przyznaną liczbą punktów, wraz z uzasadnieniem. Uzasadnienie powinno dowodzić, że odpowiedź ucznia jest merytorycznie poprawna i spełnia warunki określone w poleceniu do danego zadania egzaminacyjnego oraz instrukcji dla zdającego zamieszczonej w arkuszu egzaminacyjnym.

Dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej ma 7 dni od dnia otrzymania odwołania na jego rozpatrzenie i o jego wyniku informuje ucznia niezwłocznie.

REKLAMA

Swoją decyzję (zarówno dotyczącą uwzględnienia wniosku ucznia jak i jego nieuwzględnienia) dyrektor OKE przekazuje do CKE. Następnie dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej przekazuje Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego odwołanie wraz z uzasadnieniem w postaci zanonimizowanej, uniemożliwiającej identyfikację absolwenta, który wniósł odwołanie.

Jeśli dyrektor OKE uznał, że odwołanie ucznia powinno zostać uwzględnione w części, wówczas Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego rozpatruje odwołanie wyłącznie w zakresie nieuwzględnionym przez dyrektora OKE.

Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego rozpatruje odwołanie w terminie 21 dni od dnia jego przekazania przez dyrektora OKE do dyrektora CKE.

Termin może być przedłużony, nie więcej jednak niż o 7 dni i tylko jeden raz.

Rozstrzygnięcie Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego jest ostateczne i nie służy na nie skarga do sądu administracyjnego.

Decyzja dotycząca rozstrzygnięcia jest przekazywana uczniowi niezwłocznie.

Odwołanie od wyników matury. Jak napisać? Kiedy złożyć odwołanie? Czy odwołanie od matury pomaga?

Nie ma jednego wzoru odwołania od wyników matury. Każda OKE wprowadza swoje zasady i chcąc skorzystać z tego uprawnienia należy zapoznać się z odpowiednimi przepisami. Część komisji udostępnia specjalną aplikację przez którą można złożyć wniosek, a część przyjmuje je drogą mailową. W każdym wniosku należy podać:

  • swój numer PESEL
  • arkusz, do którego chcemy uzyskać wgląd
  • swoje dane adresowe wraz z adresem mailowym, na który zostanie wysłany kod weryfikacyjny

Odwołanie warto złożyć jak najszybciej, ponieważ procedura odwoławcza trwa dosyć długo. Odwoływać można się do pół roku od otrzymania świadectwa dojrzałości. Jeśli odwołanie zostanie uwzględnione maturzysta otrzyma nowe świadectwo, aneks do świadectwa dojrzałości lub zaświadczenie. Po weryfikacji wynik matury może tylko zostać podwyższony lub pozostać bez zmian.

Odwołanie - kto może napisać?

Odwołanie od matury może napisać każdy maturzysta, który uważa, że jego praca została oceniona za nisko. Odwołanie składa się we własnym imieniu.

DGP: Odwołanie od wyników matury: Jak wygląda procedura? Ile trwa?

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

REKLAMA

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

REKLAMA