REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

A.Snuzik: Maturzyści nie mają racji. Próbna matura z języka angielskiego nie była łatwa [Opinia]

A.Snuzik: Maturzyści nie mają racji. Próbna matura z języka angielskiego nie była łatwa
A.Snuzik: Maturzyści nie mają racji. Próbna matura z języka angielskiego nie była łatwa
Media

REKLAMA

REKLAMA

Czy próbna matura z języka angielskiego była łatwa? Opinia.

REKLAMA

Aleksandra Snuzik, Academic Manager Tutlo4Kids & Tutlo4Teens, Tutlo

Wbrew pierwszym opiniom maturzystów, które pojawiły się w sieci, uważam, że tegoroczna matura próbna CKE z języka angielskiego na poziomie podstawowym nie należała do najłatwiejszych. Po pierwsze pojawiło się na niej wiele zadań otwartych, z których można było zdobyć aż 22 punkty (ok. 37%). Dla porównania - na maturze z 2022 r. było to jedynie 10 punktów. Po drugie, teksty były długie, a użyte w nich słownictwo zróżnicowane. Pojawiały się takie słowa jak: „instinctively”, „shelter” czy „refuse”, z którymi osoby zdające maturę tylko na poziomie podstawowym nie spotykają się zbyt często w toku nauczania. Po trzecie, również same zadania nie należały do najłatwiejszych. Dla przykładu - trzeba było przetłumaczyć część zdania z j. polskiego na j. angielski.

Dużym zaskoczeniem, jeśli chodzi o poziom trudności, były dla mnie zadania z części dotyczącej rozumienia wypowiedzi pisanej (tzw. czytania), a w szczególności zadania numer 4. i 5. Bez dobrego rozumienia tekstów i znajomości słownictwa, bardzo trudno je rozwiązać. W przypadku zadania 4. - podane odpowiedzi wymagały dłuższego zastanowienia, a dwie dodatkowe, niepasujące odpowiedzi nie ułatwiały sprawy. Zadanie 5. było dwuczęściowe - o ile część zamknięta była relatywnie prosta, to już otwarta była trudniejsza - wymagała „syntezy” wiedzy z czterech przeczytanych tekstów. Poniekąd zaskoczeniem była też wybrana forma wypowiedzi pisemnej - wpis na forum internetowym. Zazwyczaj testowane są jednak wiadomości e-mail, których tworzenie rządzi się nieco innymi zasadami.

Zakładam, że poziom matury w 2023 r. będzie zbliżony do poziomu tego arkusza, a więc przed maturzystami dużo pracy. Przede wszystkim powinni skupić się na nauce słownictwa. Do znudzenia powtarzam swoim uczniom, że znając tylko słownictwo, spokojnie zdadzą maturę na poziomie podstawowym, ponieważ jest ono istotne w każdej z czterech testowanych części. Radziłabym również ćwiczyć zaimki: “where”, “when” “who” i “which”. Pojawiają się one zawsze, a bardzo łatwo - szczególnie działając w stresie - je pomylić. Jeśli chodzi o gramatykę - powtarzałabym przede wszystkim tzw. comparatives, czyli porównania np. „I am taller than Mike”, je również bardzo często możemy spotkać na maturze.

Patrząc na ten i poprzednie arkusze widzę tendencję do rozszerzania zakresu zadań otwartych. Przewiduję więc, że na tegorocznej maturze mogą pojawić się tego typu zadania również w sekcji dot. słuchania. Ten obszar warto ćwiczyć np. słuchając podcastów na poziomie B1/ B1+ oraz rozwiązując zadania z arkusza, przy czym później dobrze jest przeczytać transkrypt i wyszukać miejsca, w których „złapaliśmy się z pułapkę”. Najczęstszym błędem maturzystów jest to, że zaznaczają odpowiedź ze słowem, które pierwsze padło w nagraniu.

Podsumowując - na przyszłorocznej maturze spodziewam się większej liczby zadań otwartych - w szczególności w sekcjach dotyczących czytania i struktur leksykalno-gramatycznych. Najpewniej też słownictwo użyte w tekstach i zdaniach będzie o co najmniej pół poziomu trudniejsze, a same teksty do czytania będą dłuższe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Dostałeś wiadomość o ogromnych podwyżkach cen energii? Ministerstwo Klimatu wydało oświadczenie

W ostatnim czasie pojawiły się grafiki i posty w mediach społecznościowych, które wykorzystują wizerunki znanych osób i zawierają linki wyłudzające dane. Te fałszywe informacje sugerują, że można uniknąć ogromnych podwyżek cen energii. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że od 1 lipca 2024 r. obowiązuje ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. 

Uproszczenia dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych już w 2025 r. Znamy szczegóły projektu

Pojawią się uproszczenia dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych. Ministerstwo rolnictwo przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w formie płatności ekologicznych w ramach Planu Strategicznego dla wspólnej polityki rolnej na lata 2023–2027.

Prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju Warszawy wyznaczą jej politykę przestrzenną na najbliższe 20 lat

Stołeczny Ratusz poinformował o rozpoczęciu prac nad strategią rozwoju Warszawy 2040+ oraz planem ogólnym miasta. Dokumenty muszą być gotowe do końca 2025 r.

REKLAMA

Warszawa rozpoczęła prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju określającymi nową politykę przestrzenną miasta

Wiceprezydent m.st. Warszawy Renata Kaznowska poinformowała, że już wkrótce rozpoczną się prace nad strategią rozwoju Warszawy 2040 oraz planem ogólnym. To dokumenty, które określą, w jakim kierunku powinna się rozwijać stolica przez najbliższe 20 lat.

Podwyżki opłat o 100% (śmieci), 33% (woda), 40% (ścieki). Pokryją to zapowiedziane dziś przez D. Tuska podwyżki? [budżetówka, emeryci, renciści]

Podwyżka opłat za odbiór śmieci o 100% w Radomiu. Jest to niestety zapowiedź tego, co będzie się działo prawdopodobnie w całej Polsce. W przypadku wody podwyżka opłat, to 33%. A za ścieki 40%. W przyszłym roku budżetówka dostanie tylko 4,1 podwyżki a emeryci przeskoczą 7%. 

Wiemy, jak wyglądają etykiety dla aptek sprzedających pigułkę "dzień po"

Na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej dostępne są zatwierdzone projekty naklejek dla aptek biorących udział w pilotażowej sprzedaży pigułek antykoncepcyjnych. Główny Inspektorat Farmaceutyczny uznał, że takie informacje o aptekach nie naruszają zakazu reklamy obowiązującego w tych placówkach.

Kolejne zmiany dla uczniów w roku szkolnym 2024/25. Modernizacja testów sprawnościowych

Wtorkowa konferencja prasowa przyniosła ważne zapowiedzi dotyczące programu testów sprawnościowych uczniów. Minister sportu, Sławomir Nitras, ogłosił zmiany, a szefowa MEN, Barbara Nowacka, podkreśliła potrzebę modernizacji.

REKLAMA

Zmiany w maturach 2025 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało uchylenie przepisów dotyczących składania wstępnych deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego. Zdaniem resortu, dwukrotne gromadzenie tych danych przez szkoły jest już nieuzasadnione. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie egzaminu maturalnego. Co to oznacza? 

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. Zmiany dotyczą również świadczenia Dobry Start

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy została już podpisana przez Prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Na czym polegają zmiany w przyznawaniu świadczenia Dobry start i kiedy zaczną obowiązywać?

REKLAMA