370 tys. uczniów otrzyma za darmo nowe laptopy. Dotyczy to także kolejnych roczników 4-klasistów. 760 mln zł
REKLAMA
REKLAMA
Dlaczego 4-klasisści otrzymają za darmo nowe laptopy?
4 klasa szkoły podstawowej to początek nauki licznych przedmiotów. To właśnie od tego etapu, dzieci będą miały dostęp do odpowiedniego sprzętu, a nauczyciele będą mogli podczas lekcji korzystać z nowych technologii.
REKLAMA
Uczniowie zaczynają:
- naukę większej liczby przedmiotów, niż w klasach 1-3;
- zajęcia z informatyki;
- podstawę programową, w której potrzebne są komputery;
- rozwijać umiejętności cyfrowe na różnych lekcjach.
Dodatkowo nauczyciele będą mogli prowadzić zajęcia dla uczniów, którzy będą korzystać z laptopów tej samej jakości. 4-klasiści będą mieli do nich równy dostęp.
„Staramy się na wszystkie możliwe sposoby wyrównywać nierówności” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Koszt darmowych laptopów
W tym roku zaczynamy program wieloletni – planujemy co rok kupować laptopy dla 4-klasistów. Jest to ważna inwestycja w edukację młodych ludzi i znaczące odciążenie budżetów rodzinnych.
Uczniowie, którzy otrzymają nowy sprzęt, będą mogli korzystać z laptopów w następnych latach nauki w szkole podstawowej. Przeznaczymy na tę inwestycję 760 mln zł.
„Czas ostatecznie wprowadzić polską szkołę w XXI wiek i przenieść system nauczania naszych dzieci na jak najwyższy poziom” – powiedział premier.
Laptopy dla uczniów z terenów popegeerowskich
Premier Mateusz Morawiecki:
To nie pierwsze rządowe wsparcie na rozwój kompetencji cyfrowych wśród dzieci. W 2022 r. wyposażyliśmy w laptopy, komputery czy tablety ok. 218 tys. uczniów z terenów popegeerowskich, czyli z obszarów po zamkniętych państwowych gospodarstwach rolnych (PGR). Przeznaczyliśmy na ten cel blisko 600 mln zł, w ramach konkursu grantowego.
Jego celem była eliminacja ograniczeń w dziedzinie cyfryzacji. Dzieci i wnuki byłych pracowników PGR mają zapewniony równy dostęp do sprzętu komputerowego i internetu. Zakup zrealizowaliśmy ze środków UE.
Laboratoria Przyszłości
Inwestujemy również w nowe technologie dla szkół. Przekazaliśmy im wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych. W ramach programu „Laboratoria Przyszłości” szkoły mogą wybierać z kilkuset propozycji nowoczesnego sprzętu technicznego, m.in.:
- drukarki 3D,
- gogle VR,
- roboty,
- mikrokontrolery.
Chcemy, aby szkoły podstawowe mogły budować wśród uczniów kompetencje przyszłości. Szczególnie z tzw. kierunków STEAM (ang. science, technology, engineering, art, mathematics). Tworzymy nowoczesne szkoły – miliony uczniów będą mogły uczyć się, eksperymentować i zdobywać praktyczne umiejętności podczas lekcji.
Źródło: Komunikat KPRM
REKLAMA
REKLAMA