REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przemysław Czarnek apeluje, aby samorządy sfinansowały podwyżki dla nauczycieli. Zgłoście w samorządach: „Chcemy zarabiać więcej!"

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Przemysław Czarnek - Kancelaria Prezesa Rady Ministrów - Portal Gov.pl
Media

REKLAMA

REKLAMA

Przemysław Czarnek apeluje, aby samorządy sfinansowały podwyżki dla nauczycieli w Polsce. Apel dotyczy Warszawy i Poznania. Co z pozostałymi nauczycielami, których jest 701 900?

Nauczyciele od kilku lat skarżą się na niskie pensje, które nawet dla nauczycieli z 20-letnim stażem i wysokimi kwalifikacjami są na poziomie pensji minimalnej. Chodzi tu o "gołe" pensje bez nadgodzin i dodatków (np. za wychowawstwo).

REKLAMA

Przemysław Czarnek znalazł rozwiązanie tego problemu.

Minister Edukacji o godnych pensjach nauczycieli

Minister Edukacji i Nauki oczekuje następującego wsparcia od samorządowców: 

REKLAMA

"Jeśli mamy problem w Warszawie to apeluje do pana prezydenta Rafała Trzaskowskiego, albo w Poznaniu to apeluję do prezydenta (Jacka) Jaśkowiaka: bardzo proszę dołożyć nauczycielom pieniądze, bo to, co my dajemy to jest minimum. Samorząd jest organem prowadzącym. Gdyby pan Trzaskowski dawał na poważne rzeczy, na edukację, a nie np. 300 mln zł na organizacje pozarządowe, z tego np. na Krytykę Polityczną 5,7 mln zł (...). to byłby pieniądze dla nauczycieli. Nauczyciele powinni ustawić się sznurkiem pod ratuszem miejskim w Warszawie, tak jak pod ratuszem w Poznaniu i powiedzieć: chcemy zarabiać więcej" - powiedział minister.

Minister najwyraźniej rolę Państwa w wypłacie wynagrodzenia dla 701 900 nauczycieli postrzega jako danie im minimum wymaganego przez prawo. Reszta pieniędzy powinna pochodzić z budżetu poszczególnych gmin.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie ma nadgodzin w szkołach podstawowych?

W szkolnictwie mamy inną sytuację w szkołach podstawowych, a inną w szkołach średnich. Jest "nadwyżka" uczniów w szkołach ponadpodstawowych. I tam są nadgodziny. Nauczyciele są tak w liceach/technikach obłożeni pracą, że w roku szkolnym 2023/2024 r. zwiększono im limity nadgodzin. 

Równolegle jest deficyt uczniów w szkołach podstawowych. Rozwiązaniem tego problemu według pomysłu rządu ma być przechodzenie przez nauczycieli na wcześniejsze emerytury.

Kup teraz: Miesięcznik Poradnik rachunkowości budżetowej

Nadgodziny były przez ostatnie dwie dekady podstawowym sposobem dorabiania do niskich pensji w szkolnictwie. I w roku szkolnym 2023/2024 r. nauczyciele ze szkół podstawowych skarżą się na brak nadgodzin będący skutkiem niżu demograficznego w szkołach.  

Przemysław Czarnek o średnim wynagrodzeniu nauczycieli

W 2023 r. Przemysław Czarnek jako Minister Edukacji i Nauki udzielił szeregu wypowiedzi, w których konsekwentnie powtarza, że średnie wynagrodzenie nauczycieli nigdy tak dynamicznie nie rosło jak w ostatnich latach. Równie konsekwentni są nauczyciele, którzy w komentarzach do artykułów na Infor.pl informują o swoim rzeczywistym, a nie średnim wynagrodzeniu. Jest ono według nich na poziomie wynagrodzenia minimalnego, które w warunkach inflacji nie pozwala na godne życie.  

 

Przykłady konsekwentnego posługiwania się przez Ministra "średnim wynagrodzeniem" oraz równie konsekwentnych nauczycieli pokazujących rzeczywiste paski wypłat:

Średnie wynagrodzenie nauczyciela obejmuje kilkanaście potencjalnych wpływów, których nauczyciele w codziennej pracy nie otrzymują na konto (np. odprawy, dodatki).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA