REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

B. Nowacka: Na razie bez laptopów. Rozdawanie takich narzędzi jak laptopy to nie jest edukacja

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
B. Nowacka: Na razie bez laptopów. Rozdawanie takich narzędzi jak laptopy to nie jest edukacja
B. Nowacka: Na razie bez laptopów. Rozdawanie takich narzędzi jak laptopy to nie jest edukacja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na razie bez laptopów.

Nowacka: polska szkoła musi zacząć nadążać za XXI wiekiem

REKLAMA

Zawieszenie programu laptopów

Przypomniała, że dziś wraz z ministrem cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim ogłosili, że zawieszają program "Laptop dla ucznia". "Uczniowie zostali potraktowani jako narzędzia do własnej propagandy wyborczej partii ówcześnie rządzącej" - powiedziała. Wskazała, że laptopy były rozdawane bez realnie przygotowanej strategii. "Rozdawano laptopy jak kiełbasę wyborczą, tylko po to, by zrobić sobie zdjęcia" - dodała. Podkreśliła, że resort naprawi ten program.

Nie wiadomo, o co chodzi w programie "Cyfrowy uczeń"

Z wypowiedzi min. B. Nowacka wynika, że "Cyfrowy uczeń", to będzie program związany z edukacją w zakresie "cyfrowego bezpieczeństwa". To jest coś innego niż program polegający na zapewnieniu laptopów uczniom (albo pracowniom szkolnym).

REKLAMA

Min. B. Nowacka wskazała, że program "Cyfrowy uczeń" będzie dobrze przygotowany, będzie realizował strategię cyfrowej edukacji, cyfrowego bezpieczeństwa. Podkreśliła, że resort jest gotowy do zadbania o to, by żaden uczeń i żadna uczennica nie zostali pominięci.

"Nie ma naszej zgody na programy, które nie łączą się z edukacją, które są wyłącznie działaniami kampanijnymi, bez zapewnienia tak ważnych rzeczy jak higiena cyfrowa, bezpieczeństwo cyfrowe i nowoczesna edukacja przy użyciu narzędzi" - powiedziała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Rozdanie narzędzi to nie jest edukacja".

Duża reforma edukacja 

Polska szkoła musi zacząć nadążać za XXI wiekiem, prace nad dużą reformą edukacji rozpoczną się na początku czerwca przyszłego roku - powiedziała w czwartek minister edukacji Barbara Nowacka.

REKLAMA

Podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży minister edukacji Barbara Nowacka zaznaczyła, że resort wprowadza zmiany i prowadzi audyty m.in. w Instytucie Badań Edukacyjnych, Okręgowych Komisjach Edukacyjnych, Instytucie Kolbego oraz we wszystkich podległych jednostkach. Przypomniała, że odpartyjniono kuratoria oraz że rozpoczynają się konkursy na kuratorów.

"My dotrzymujemy naszych zobowiązań i standardów, które przyjęliśmy za najważniejsze - szkoła powinna być wolna od polityki partyjnej, kuratoriami powinny kierować osoby z najwyższymi kompetencjami, rozumiejące funkcjonowanie szkoły i odporne na dyspozycje partyjne" - powiedziała.

Dodała, że trwają również audyty w resortach, w programach typu "Willa plus", w konkursach ministra. "Już widzimy nieprawidłowości w przyznawaniu środków - które powinny być przeznaczane na edukację - na działalność niezwiązaną z edukacją, w niewielkim stopniu związaną z edukacją, lub - jak mówiła - w sposób bizantyjski" - powiedziała.

Podwyżki dla nauczycieli, HIT, oceny z religii

Zaznaczyła, że pierwszym zobowiązaniem, które zaczęli realizować, to dotrzymanie zobowiązania dotyczącego wynagrodzeń nauczycieli. Dodała, że dziś odbyła się druga tura uzgodnień ze związkami zawodowymi. "Podwyżki 33 i 30 proc. pojawią się na kontach nauczycieli w marcu lub w kwietniu, co już nie zależy od działania rządu" - powiedziała.

Dodała, że resort podjął prace nad zmianami w zakresie obowiązkowych prac domowych, zniesienia wliczania do średniej ocen oceny z religii i etyki oraz zmian w zakresie podstawy programowej.

"Trwają też prace nad zniesieniem przedmiotu HiT i przygotowania wstępne do zastąpienia go w kolejnych latach przedmiotem, który będzie dotyczył wychowania obywatelskiego, zawierającego też elementy historii najnowszej" - powiedziała.

Wskazała, że są przygotowywane dalekosiężne plany ministerstwa na kolejne lata, ale - jak mówiła - w tej chwili "sprzątamy, kontrolujemy i wykonujemy rzeczy najpilniejsze, które wymagały szybkich korekt i zmian". Wskazała m.in. wynagrodzenia dla nauczycieli oraz zniesienie przedmiotu HiT.

"Nasza praca koncepcyjna nad dużą reformą rozpocznie się na początku - szacujemy - czerwca przyszłego roku, gdzie po wnikliwych analizach i badaniach (...) zamierzamy rozpocząć trud dużej reformy edukacji" - powiedziała. "Polska szkoła musi zacząć nadążać za XXI wiekiem" - podkreśliła. Dodała, że do tego potrzebne są badania naukowe, spotkania z ekspertkami i ekspertkami i konsultacje społeczne.

"Natomiast na takie wielkie wyzwania, zmiany w programach nauczania, zmiany w priorytetach, jesteśmy absolutnie gotowi" - zapewniła.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

Prawo pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej

Jednym z fundamentalnych praw pacjenta jest prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Jak złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej?

REKLAMA

Świadczenie mieszkaniowe w Policji, PSP, SG i SOP - podobne jak w wojsku, Karta Rodzin Mundurowych i inne zmiany. Porozumienie MSWiA ze związkowcami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało 6 marca 2025 r. o podpisaniu porozumienia pomiędzy MSWiA a przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych podległych resortowi. Co zawiera to porozumienie?

Poczta przestanie dostarczać listy od 1 stycznia 2026 r., 1/3 pracowników do zwolnienia ... w Danii. Czy tak samo może być w Polsce?

Zarząd duńskiej poczty PostNord ogłosił 6 marca 2205 r., że firma zaprzestanie z końcem 2025 r. dostarczania listów w związku z brakiem rentowności tej usługi i postępującą cyfryzacją. To m.in. skutek nowego prawa pocztowego, które weszło w życie w Danii. Operator pocztowy chce skupić się wyłącznie na dystrybucji paczek.

REKLAMA