REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

B. Nowacka: Na razie bez laptopów. Rozdawanie takich narzędzi jak laptopy to nie jest edukacja

B. Nowacka: Na razie bez laptopów. Rozdawanie takich narzędzi jak laptopy to nie jest edukacja
B. Nowacka: Na razie bez laptopów. Rozdawanie takich narzędzi jak laptopy to nie jest edukacja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na razie bez laptopów.

Nowacka: polska szkoła musi zacząć nadążać za XXI wiekiem

REKLAMA

Zawieszenie programu laptopów

Przypomniała, że dziś wraz z ministrem cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim ogłosili, że zawieszają program "Laptop dla ucznia". "Uczniowie zostali potraktowani jako narzędzia do własnej propagandy wyborczej partii ówcześnie rządzącej" - powiedziała. Wskazała, że laptopy były rozdawane bez realnie przygotowanej strategii. "Rozdawano laptopy jak kiełbasę wyborczą, tylko po to, by zrobić sobie zdjęcia" - dodała. Podkreśliła, że resort naprawi ten program.

Nie wiadomo, o co chodzi w programie "Cyfrowy uczeń"

Z wypowiedzi min. B. Nowacka wynika, że "Cyfrowy uczeń", to będzie program związany z edukacją w zakresie "cyfrowego bezpieczeństwa". To jest coś innego niż program polegający na zapewnieniu laptopów uczniom (albo pracowniom szkolnym).

REKLAMA

Min. B. Nowacka wskazała, że program "Cyfrowy uczeń" będzie dobrze przygotowany, będzie realizował strategię cyfrowej edukacji, cyfrowego bezpieczeństwa. Podkreśliła, że resort jest gotowy do zadbania o to, by żaden uczeń i żadna uczennica nie zostali pominięci.

"Nie ma naszej zgody na programy, które nie łączą się z edukacją, które są wyłącznie działaniami kampanijnymi, bez zapewnienia tak ważnych rzeczy jak higiena cyfrowa, bezpieczeństwo cyfrowe i nowoczesna edukacja przy użyciu narzędzi" - powiedziała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Rozdanie narzędzi to nie jest edukacja".

Duża reforma edukacja 

Polska szkoła musi zacząć nadążać za XXI wiekiem, prace nad dużą reformą edukacji rozpoczną się na początku czerwca przyszłego roku - powiedziała w czwartek minister edukacji Barbara Nowacka.

REKLAMA

Podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży minister edukacji Barbara Nowacka zaznaczyła, że resort wprowadza zmiany i prowadzi audyty m.in. w Instytucie Badań Edukacyjnych, Okręgowych Komisjach Edukacyjnych, Instytucie Kolbego oraz we wszystkich podległych jednostkach. Przypomniała, że odpartyjniono kuratoria oraz że rozpoczynają się konkursy na kuratorów.

"My dotrzymujemy naszych zobowiązań i standardów, które przyjęliśmy za najważniejsze - szkoła powinna być wolna od polityki partyjnej, kuratoriami powinny kierować osoby z najwyższymi kompetencjami, rozumiejące funkcjonowanie szkoły i odporne na dyspozycje partyjne" - powiedziała.

Dodała, że trwają również audyty w resortach, w programach typu "Willa plus", w konkursach ministra. "Już widzimy nieprawidłowości w przyznawaniu środków - które powinny być przeznaczane na edukację - na działalność niezwiązaną z edukacją, w niewielkim stopniu związaną z edukacją, lub - jak mówiła - w sposób bizantyjski" - powiedziała.

Podwyżki dla nauczycieli, HIT, oceny z religii

Zaznaczyła, że pierwszym zobowiązaniem, które zaczęli realizować, to dotrzymanie zobowiązania dotyczącego wynagrodzeń nauczycieli. Dodała, że dziś odbyła się druga tura uzgodnień ze związkami zawodowymi. "Podwyżki 33 i 30 proc. pojawią się na kontach nauczycieli w marcu lub w kwietniu, co już nie zależy od działania rządu" - powiedziała.

Dodała, że resort podjął prace nad zmianami w zakresie obowiązkowych prac domowych, zniesienia wliczania do średniej ocen oceny z religii i etyki oraz zmian w zakresie podstawy programowej.

"Trwają też prace nad zniesieniem przedmiotu HiT i przygotowania wstępne do zastąpienia go w kolejnych latach przedmiotem, który będzie dotyczył wychowania obywatelskiego, zawierającego też elementy historii najnowszej" - powiedziała.

Wskazała, że są przygotowywane dalekosiężne plany ministerstwa na kolejne lata, ale - jak mówiła - w tej chwili "sprzątamy, kontrolujemy i wykonujemy rzeczy najpilniejsze, które wymagały szybkich korekt i zmian". Wskazała m.in. wynagrodzenia dla nauczycieli oraz zniesienie przedmiotu HiT.

"Nasza praca koncepcyjna nad dużą reformą rozpocznie się na początku - szacujemy - czerwca przyszłego roku, gdzie po wnikliwych analizach i badaniach (...) zamierzamy rozpocząć trud dużej reformy edukacji" - powiedziała. "Polska szkoła musi zacząć nadążać za XXI wiekiem" - podkreśliła. Dodała, że do tego potrzebne są badania naukowe, spotkania z ekspertkami i ekspertkami i konsultacje społeczne.

"Natomiast na takie wielkie wyzwania, zmiany w programach nauczania, zmiany w priorytetach, jesteśmy absolutnie gotowi" - zapewniła.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  REKLAMA

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  REKLAMA