REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

B. Nowacka: To stereotyp, że dobra praca jest wyłącznie po studiach [szkoły zawodowe 58,5%, LO 41%]

B. Nowacka: Musimy zerwać ze stereotypem, że dobra praca jest wyłącznie po studiach [szkoły zawodowe 58,5%, LO 41%]
Ministerstwo Edukacji i Nauki

REKLAMA

REKLAMA

„Kształcenie zawodowe uczniów wszystkich typów klas i szkół ponadpodstawowych to 58,5 proc., a tylko 41 proc. to uczniowie szkół licealnych. A często się zapomina w tej dyskusji publicznej i patrzy się na nich jako na większość, a większością są szkoły branżowe i techniczne, te uczące zawodu”.

Taką informację przekazała w Rzeszowie minister edukacji Barbary Nowackiej, która wskazał, że potencjał szkolnictwa branżowego w Polsce jest gigantyczny, ale rynek edukacyjny musi szybko reagować na zmiany na rynku pracy, gdy jedne zawody znikają i pojawiają się nowe. Jak mówiła, przyszłością są zawody związane m.in. z automatyką, robotyką, mechatroniką.

REKLAMA

Perspektywy szkolnictwa zawodowego

Minister edukacji Barbara Nowacka wskazała, że w dynamicznie zmieniającym się świecie jedne zawody znikają, inne się pojawiają i rynek edukacyjny musi szybko reagować na te zmiany, aby młodzi ludzie nie uczyli się zawodów, które wkrótce znikną, a podejmą pracę w zawodach, których nie znają.

Podkreśliła, że szczególnie ważne są kompetencje pozwalające dostosować się im do rynku pracy, kompetencje związane z komunikacją, ale też z nowymi technologiami.

Ważne pytanie - kto będzie miał pracę w przyszłości?

„W prognozach wskazuje się, że zawody przyszłości związane z automatyką, robotyką, mechatroniką, a także programowanie w szeroko rozumianym budownictwem są tymi zawodami najbardziej przyszłościowymi, najbardziej istotnymi, na które zapotrzebowanie rynku pracy będzie bezustanne” – wskazała Nowacka.

Dodała, że prognoza ma wpływ m.in. na zróżnicowanie finansowania kształcenia zawodowego, w zależności od rzeczywistych potrzeb na rynku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ilu uczniów w szkołach zawodowych

REKLAMA

„Potencjał szkolnictwa branżowego jest gigantyczny” – oceniła i podała, że stanowi on ponad 1 mln 150 tys. uczniów, którzy kształcą się w 237 zawodach w ponad 5 tys. szkół w Polsce. Około 218 tys. uczniów uczy się branżowych szkołach pierwszego stopnia, 755 tys. w technikach, 247 tys. w szkołach policealnych i 13 tys. w branżowych szkołach drugiego stopnia.

„Kształcenie zawodowe uczniów wszystkich typów klas i szkół ponadpodstawowych to 58,5 proc., a tylko 41 proc. to uczniowie szkół licealnych. A często się zapomina w tej dyskusji publicznej i patrzy się na nich jako na większość, a większością są szkoły branżowe i techniczne, te uczące zawodu” – zwróciła uwagę.

Zmiany, zmiany, zmiany ….

Zaznaczyła, że w resorcie wszyscy wiedzą, jak program nauczania trzeba dostosować do wymogów współczesnego świata i do możliwości uczniów. Chodzi m.in. o problemy z przeładowanymi programami, dużym obciążeniem godzinowym, szczególnie w technikach i szkołach branżowych. Zapewniła, że jest to jeden z kierunków nad którym ministerstwo zamierza pracować, „tak, żeby i nauczyciele w tych szkołach byli odpowiednio doceniani, ale też żeby uczniowie mieli mniej niż mają w tej chwili godzin”.

„Ten kierunek urealnienia szkoły i dostosowania jej do potrzeb XXI wieku, w tym podstaw programowych, to jedna z rzeczy, które przyświeca ministerstwu” - zapewniła.

REKLAMA

Przypomniała, że rozpoczęły się już prace nad uszczupleniem podstaw programowych w szkołach podstawowych i szkołach średnich i zapewniła, że duża reforma, która będzie miała również wpływ na funkcjonowanie szkół branżowych, technicznych, planowana jest na 2026 rok.

Jak zaznaczyła, Polska ma gigantyczny potencjał dla nowych technologii, dla zaplecza, które powinna stwarzać gospodarka, a szansą są młodzi ludzie, którzy mogą zdobyć zawód swoich marzeń, dobrze wynagradzany.

Zaznaczyła, że wiele szkół branżowych, zawodowych, technicznych jest doskonale wyposażona, ale cały czas wymaga to modernizacji i finansowania. Zapowiedziała, że ministerstwo dołoży starań, „by te środki płynęły również sensownie ukierunkowanym strumieniem na rozwój młodych osób, które wybierają szkoły branżowe”.

Musimy zerwać ze stereotypem, że dobra praca jest wyłącznie po studiach

„Musimy zerwać ze stereotypem, że dobra praca jest wyłącznie po skończeniu wielostopniowych studiów. Dobra praca już tam, gdzie jest dobry zawód potrzebny na rynku pracy” – zaznaczyła Nowacka.

I zwracając się do nauczycieli zawodu wyraziła szacunek za to, że organizują przyszłość kraju i przyszłość młodych ludzi, tak aby umieli się odnaleźć na rynku pracy i zapewniła, że resort postara się, aby nauczyciele wszystkich typów szkół odzyskali należny im prestiż, w tym również właściwe wynagrodzenie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

REKLAMA

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

REKLAMA

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

REKLAMA