REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

B. Nowacka: To stereotyp, że dobra praca jest wyłącznie po studiach [szkoły zawodowe 58,5%, LO 41%]

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
B. Nowacka: Musimy zerwać ze stereotypem, że dobra praca jest wyłącznie po studiach [szkoły zawodowe 58,5%, LO 41%]
Ministerstwo Edukacji i Nauki

REKLAMA

REKLAMA

„Kształcenie zawodowe uczniów wszystkich typów klas i szkół ponadpodstawowych to 58,5 proc., a tylko 41 proc. to uczniowie szkół licealnych. A często się zapomina w tej dyskusji publicznej i patrzy się na nich jako na większość, a większością są szkoły branżowe i techniczne, te uczące zawodu”.

Taką informację przekazała w Rzeszowie minister edukacji Barbary Nowackiej, która wskazał, że potencjał szkolnictwa branżowego w Polsce jest gigantyczny, ale rynek edukacyjny musi szybko reagować na zmiany na rynku pracy, gdy jedne zawody znikają i pojawiają się nowe. Jak mówiła, przyszłością są zawody związane m.in. z automatyką, robotyką, mechatroniką.

REKLAMA

Perspektywy szkolnictwa zawodowego

Minister edukacji Barbara Nowacka wskazała, że w dynamicznie zmieniającym się świecie jedne zawody znikają, inne się pojawiają i rynek edukacyjny musi szybko reagować na te zmiany, aby młodzi ludzie nie uczyli się zawodów, które wkrótce znikną, a podejmą pracę w zawodach, których nie znają.

Podkreśliła, że szczególnie ważne są kompetencje pozwalające dostosować się im do rynku pracy, kompetencje związane z komunikacją, ale też z nowymi technologiami.

Ważne pytanie - kto będzie miał pracę w przyszłości?

„W prognozach wskazuje się, że zawody przyszłości związane z automatyką, robotyką, mechatroniką, a także programowanie w szeroko rozumianym budownictwem są tymi zawodami najbardziej przyszłościowymi, najbardziej istotnymi, na które zapotrzebowanie rynku pracy będzie bezustanne” – wskazała Nowacka.

Dodała, że prognoza ma wpływ m.in. na zróżnicowanie finansowania kształcenia zawodowego, w zależności od rzeczywistych potrzeb na rynku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ilu uczniów w szkołach zawodowych

REKLAMA

„Potencjał szkolnictwa branżowego jest gigantyczny” – oceniła i podała, że stanowi on ponad 1 mln 150 tys. uczniów, którzy kształcą się w 237 zawodach w ponad 5 tys. szkół w Polsce. Około 218 tys. uczniów uczy się branżowych szkołach pierwszego stopnia, 755 tys. w technikach, 247 tys. w szkołach policealnych i 13 tys. w branżowych szkołach drugiego stopnia.

„Kształcenie zawodowe uczniów wszystkich typów klas i szkół ponadpodstawowych to 58,5 proc., a tylko 41 proc. to uczniowie szkół licealnych. A często się zapomina w tej dyskusji publicznej i patrzy się na nich jako na większość, a większością są szkoły branżowe i techniczne, te uczące zawodu” – zwróciła uwagę.

Zmiany, zmiany, zmiany ….

Zaznaczyła, że w resorcie wszyscy wiedzą, jak program nauczania trzeba dostosować do wymogów współczesnego świata i do możliwości uczniów. Chodzi m.in. o problemy z przeładowanymi programami, dużym obciążeniem godzinowym, szczególnie w technikach i szkołach branżowych. Zapewniła, że jest to jeden z kierunków nad którym ministerstwo zamierza pracować, „tak, żeby i nauczyciele w tych szkołach byli odpowiednio doceniani, ale też żeby uczniowie mieli mniej niż mają w tej chwili godzin”.

„Ten kierunek urealnienia szkoły i dostosowania jej do potrzeb XXI wieku, w tym podstaw programowych, to jedna z rzeczy, które przyświeca ministerstwu” - zapewniła.

REKLAMA

Przypomniała, że rozpoczęły się już prace nad uszczupleniem podstaw programowych w szkołach podstawowych i szkołach średnich i zapewniła, że duża reforma, która będzie miała również wpływ na funkcjonowanie szkół branżowych, technicznych, planowana jest na 2026 rok.

Jak zaznaczyła, Polska ma gigantyczny potencjał dla nowych technologii, dla zaplecza, które powinna stwarzać gospodarka, a szansą są młodzi ludzie, którzy mogą zdobyć zawód swoich marzeń, dobrze wynagradzany.

Zaznaczyła, że wiele szkół branżowych, zawodowych, technicznych jest doskonale wyposażona, ale cały czas wymaga to modernizacji i finansowania. Zapowiedziała, że ministerstwo dołoży starań, „by te środki płynęły również sensownie ukierunkowanym strumieniem na rozwój młodych osób, które wybierają szkoły branżowe”.

Musimy zerwać ze stereotypem, że dobra praca jest wyłącznie po studiach

„Musimy zerwać ze stereotypem, że dobra praca jest wyłącznie po skończeniu wielostopniowych studiów. Dobra praca już tam, gdzie jest dobry zawód potrzebny na rynku pracy” – zaznaczyła Nowacka.

I zwracając się do nauczycieli zawodu wyraziła szacunek za to, że organizują przyszłość kraju i przyszłość młodych ludzi, tak aby umieli się odnaleźć na rynku pracy i zapewniła, że resort postara się, aby nauczyciele wszystkich typów szkół odzyskali należny im prestiż, w tym również właściwe wynagrodzenie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

REKLAMA

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

REKLAMA