Od 1 kwietnia 2024 r. brak prac domowych
REKLAMA
REKLAMA
- Brak prac domowych od 1 kwietnia 2024
- Prace domowe od 1 kwietnia 2024 r.
- Prace domowe w klasach 1-3 od kwietnia 2024 r.
- Prace domowe w klasach 4-8 od kwietnia 2024 r.
Brak prac domowych od 1 kwietnia 2024
Zgodnie z § 2 Rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 22 marca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych wchodzi w życie z dniem 1 września 2024 r. Wyjątek stanowi § 1 pkt 1 dotyczący zadawania prac domowych w szkołach podstawowych. Nowe zasady zadawania prac domowych wchodzą w życie już od 1 kwietnia 2024 r. Rozporządzenie podpisała Minister Edukacji Barbara Nowacka.
REKLAMA
Prace domowe od 1 kwietnia 2024 r.
Wspomniane rozporządzenie dokonuje zmian w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych. Te, które obowiązują od 1 kwietnia 2024 r., dotyczą dodania § 12a, zgodnie z którym w szkole podstawowej prace domowe co do zasady są zakazane. Dopuszcza się wskazane rodzaje prac domowych.
Prace domowe w klasach 1-3 od kwietnia 2024 r.
Zgodnie z nowymi przepisami w szkole podstawowej w ramach oceniania bieżącego z zajęć edukacyjnych w klasach 1-3 nauczyciel nie zadaje uczniowi pisemnych prac domowych (wyjątkiem są ćwiczenia usprawniające motorykę małą), praktyczno-technicznych prac domowych, które mają zostać odrobione w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych.
Wspomniane ćwiczenia usprawniające motorykę małą są obowiązkowe dla ucznia i nauczyciel może wystawić za nie ocenę.
Prace domowe w klasach 4-8 od kwietnia 2024 r.
Natomiast w szkole podstawowej w ramach oceniania bieżącego z zajęć edukacyjnych w klasach 4-8 nauczyciel może zadać uczniowi pisemną lub praktyczno-techniczną pracę domową do wykonania w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych, jednak nie jest ona obowiązkowa dla ucznia oraz nie ustala się z niej oceny.
W klasach 4-8 nauczyciel sprawdza wykonaną przez ucznia pisemną lub praktyczno- techniczną pracę domową i przekazuje mu informację uregulowaną w § 12 rozporządzenia:
§ 12. Ocenianie bieżące z zajęć edukacyjnych ma na celu monitorowanie pracy ucznia oraz przekazywanie uczniowi informacji o jego osiągnięciach edukacyjnych pomagających w uczeniu się, poprzez wskazanie, co uczeń robi dobrze, co i jak wymaga poprawy oraz jak powinien dalej się uczyć.
Rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 22 marca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. z 2024, poz. 438)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.