Egzamin ósmoklasisty 2024 – terminy, czas trwania egzaminów, podstawowe zasady
REKLAMA
REKLAMA
- Termin przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty
- Czas trwania egzaminów
- Co można wnieść na salę egzaminacyjną
- Jak przebiega egzamin
- Wyniki egzaminu ósmoklasisty
Termin przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w dwóch terminach – podstawowym i dodatkowym.
REKLAMA
Egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany w ciągu 3 dni. Podstawowe terminy są następujące:
- 14 maja 2024 r. (wtorek) godz. 9.00 – egzamin z języka polskiego,
- 15 maja 2024 r. (środa) godz. 9.00 – egzamin z matematyki,
- 16 maja 2024 r. (czwartek) godz. 9.00 – egzamin z języka obcego.
Osoby, które nie będą mogły przystąpić do egzaminu ósmoklasisty w terminie podstawowym (np. z powodu choroby lub innych sytuacji losowych) będą mogły zdawać w dodatkowych terminach:
- 10 czerwca 2024 r. (poniedziałek) godz. 9.00 – egzamin z języka polskiego,
- 11 czerwca 2024 r. (wtorek) godz. 9.00 – egzamin z matematyki,
- 12 czerwca 2024 r. (środa) godz. 9.00 – egzamin z języka obcego.
Czas trwania egzaminów
Czas trwania egzaminów wynosi:
- egzamin z języka polskiego - 120 minut,
- egzamin z matematyki - 100 minut,
- egzamin z języka obcego - 90 minut.
Czas trwania egzaminu z poszczególnych przedmiotów może być wydłużony w przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu: język polski do 180 minut, matematyka do 150 minut, język obcy do 135 minut.
Do czasu trwania egzaminu z danego przedmiotu nie wlicza się czasu przeznaczonego na sprawdzenie przez ucznia poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi. Jest to 5 minut na egzaminie z języka polskiego oraz 10 minut na egzaminach z matematyki i języka obcego.
Co można wnieść na salę egzaminacyjną
Podczas egzaminu ósmoklasistów obowiązują pewne zasady. Do sali egzaminacyjnej uczniowie mogą wnieść wyłącznie pióro lub długopis z czarnym tuszem. Na egzamin z matematyki można dodatkowo wnieść linijkę. Zdający mogą wnieść także małą butelkę wody. Rzecz jasna do sali egzaminacyjnej nie można wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych (np. telefonów komórkowych) ani z nich korzystać.
Uczniowie zdający egzamin powinni mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość (np. legitymację szkolną) i okazać go w razie potrzeby.
Jak przebiega egzamin
Uczniowie będą mogli wejść do sali egzaminacyjnej o wyznaczonej godzinie. Przewodniczący lub członek zespołu nadzorującego egzamin losuje w ich obecności numery stolików, przy których będą pracować.
Warto, żeby uczniowie przybyli na egzamin nieco wcześniej, bowiem spóźnienie może mieć nieprzyjemne skutki. Po rozdaniu zdającym arkuszy egzaminacyjnych uczniowie spóźnieni nie zostaną wpuszczeni do sali egzaminacyjnej.
W czasie egzaminu zdający mogą opuszczać salę egzaminacyjną tylko w uzasadnionej sytuacji, po uzyskaniu zezwolenia przewodniczącego zespołu nadzorującego.
W przypadku:
- stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań egzaminacyjnych,
- zakłócania przebiegu egzaminu,
- wniesienia lub korzystania w sali egzaminacyjnej z urządzenia telekomunikacyjnego albo materiałów lub przyborów pomocniczych niewymienionych w komunikacie o przyborach
przewodniczący przerywa i unieważnia temu uczniowi egzamin z danego przedmiotu egzaminacyjnego.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty
Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 3 lipca 2024 r. W tym dniu będzie także możliwy odbiór zaświadczeń.
Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Nie ma bowiem minimalnej liczby punktów, którą można na nim uzyskać. Z tego powodu nie można egzaminu poprawiać. Można jedynie odwołać się od jego wyników.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.