REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Egzamin ósmoklasisty 2024 – terminy, czas trwania egzaminów, podstawowe zasady

egzamin samorząd 3
Egzamin ósmoklasisty 2024 – terminy, czas trwania egzaminów, podstawowe zasady
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W roku szkolnym 2023/2024 egzamin ósmoklasisty zacznie się 14 maja 2024 r. o godzinie 9.00. Niemożliwe jest nie zdać tego egzaminu, nie można go też poprawić.

Termin przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w dwóch terminach – podstawowym i dodatkowym.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany w ciągu 3 dni. Podstawowe terminy są następujące: 

 • 14 maja 2024 r. (wtorek) godz. 9.00 – egzamin z języka polskiego, 
 • 15 maja 2024 r. (środa) godz. 9.00 – egzamin z matematyki, 
 • 16 maja 2024 r. (czwartek) godz. 9.00 – egzamin z języka obcego.

Osoby, które nie będą mogły przystąpić do egzaminu ósmoklasisty w terminie podstawowym (np. z powodu choroby lub innych sytuacji losowych) będą mogły zdawać w dodatkowych terminach:

 • 10 czerwca 2024 r. (poniedziałek) godz. 9.00 – egzamin z języka polskiego,
 • 11 czerwca 2024 r. (wtorek) godz. 9.00 – egzamin z matematyki,
 • 12 czerwca 2024 r. (środa) godz. 9.00 – egzamin z języka obcego.

Czas trwania egzaminów

Czas trwania egzaminów wynosi:

 • egzamin z języka polskiego - 120 minut,
 • egzamin z matematyki - 100 minut,
 • egzamin z języka obcego - 90 minut.

Czas trwania egzaminu z poszczególnych przedmiotów może być wydłużony w przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu: język polski do 180 minut, matematyka do 150 minut, język obcy do 135 minut. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do czasu trwania egzaminu z danego przedmiotu nie wlicza się czasu przeznaczonego na sprawdzenie przez ucznia poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi. Jest to 5 minut na egzaminie z języka polskiego oraz 10 minut na egzaminach z matematyki i języka obcego.

Co można wnieść na salę egzaminacyjną

Podczas egzaminu ósmoklasistów obowiązują pewne zasady. Do sali egzaminacyjnej uczniowie mogą wnieść wyłącznie pióro lub długopis z czarnym tuszem. Na egzamin z matematyki można dodatkowo wnieść linijkę. Zdający mogą wnieść także małą butelkę wody. Rzecz jasna do sali egzaminacyjnej nie można wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych (np. telefonów komórkowych) ani z nich korzystać. 

Uczniowie zdający egzamin powinni mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość (np. legitymację szkolną) i okazać go w razie potrzeby.

Jak przebiega egzamin

Uczniowie będą mogli wejść do sali egzaminacyjnej o wyznaczonej godzinie. Przewodniczący lub członek zespołu nadzorującego egzamin losuje w ich obecności numery stolików, przy których będą pracować. 

Warto, żeby uczniowie przybyli na egzamin nieco wcześniej, bowiem spóźnienie może mieć nieprzyjemne skutki. Po rozdaniu zdającym arkuszy egzaminacyjnych uczniowie spóźnieni nie zostaną wpuszczeni do sali egzaminacyjnej.

W czasie egzaminu zdający mogą opuszczać salę egzaminacyjną tylko w uzasadnionej sytuacji, po uzyskaniu zezwolenia przewodniczącego zespołu nadzorującego. 

W przypadku: 

 • stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań egzaminacyjnych, 
 • zakłócania przebiegu egzaminu, 
 • wniesienia lub korzystania w sali egzaminacyjnej z urządzenia telekomunikacyjnego albo materiałów lub przyborów pomocniczych niewymienionych w komunikacie o przyborach

przewodniczący przerywa i unieważnia temu uczniowi egzamin z danego przedmiotu egzaminacyjnego.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty

Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 3 lipca 2024 r. W tym dniu będzie także możliwy odbiór zaświadczeń.

Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Nie ma bowiem minimalnej liczby punktów, którą można na nim uzyskać. Z tego powodu nie można egzaminu poprawiać. Można jedynie odwołać się od jego wyników.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płace nauczycieli. Jest nowy tekst jednolity

Ile wynoszą minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli obowiązujące od 1 stycznia 2024 r.? 

Gdzie Polacy spędzą czerwcówkę? Sprawdź, zanim wybierzesz kierunek

Po długiej i ciepłej majówce przyszedł czas na kolejny przedłużony weekend. Gdzie Polacy najchętniej wyjadą na wypoczynek?

Od 600 zł do 2400 zł z kilku bonów energetycznych na jeden adres. Czy będą kłopoty jak przy dodatku osłonowym i węglowym?

Trzeba złożyć osobne wnioski do gminy o bon energetyczny przez każdą z rodzin zamieszkujących wspólnie. Najczęściej będą to dwie rodziny (gospodarstwa domowe). W tym wariancie zamiast od 300 zł do 1200 zł z bonów energetycznych można na jeden adres otrzymać płatność od 600 zł do 2400 zł. Ta najwyższa jest tylko hipotetyczna - w jednym domu musiałyby mieszkać dwie 6-osobowe rodziny ogrzewające dom prądem.

Min. edukacji Barbara Nowacka: Nowe zajęcia w czasie godzin wychowawczych od 1 września 2024 r. Samorządy pytają: Kto za to zapłaci?

Nowość: Zajęcia z pierwszej pomocy na godzinach wychowawczych. Nauczyciele mają wątpliwości - gminy nie mają środków na opłacenie tych zajęć. Nierealne jest, aby w całej Polsce dali radę poprowadzić społecznie kursy pierwszej pomocy wolontariusze (np. z WOŚP).

REKLAMA

Zmiany w nauczaniu od 1 września 2024 r. MEN podpisało rozporządzenie

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, od 1 września uczniowie, którzy rozpoczynają naukę w szkołach ponadpodstawowych, nie będą mieli dostępu do HiT-u. Ponadto, obowiązkowe zajęcia z pierwszej pomocy będą odbywać się na godzinach wychowawczych.

Od 4788 zł do 5915 zł wynosi minimalne wynagrodzenie nauczycieli. W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli a także dodatków do wynagrodzenia i zapłaty za pracę w dniu wolnym. Jak przedstawiają się stawki? 

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych 2025 r. KRRiT ustaliła stawki opłat RTV, a także wysokość zniżek za uiszczenie opłat z góry

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w 2025 roku. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) ustaliła stawki opłat RTV, a także wysokość zniżek za uiszczenie opłat z góry.

Nowe podstawy programowe i kanon lektur szkolnych już od 1 września 2024 r.

Ostateczna wersja podstaw programowych obowiązujących od nowego roku szkolnego ma być gotowa do końca tygodnia. W najbliższych dniach ma być również podpisane rozporządzenie o likwidacji HiT.

REKLAMA

Komu przysługuje świadczenie kompensacyjne? W marcu wyniosło 4000 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał, że w marcu 2024 roku nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 12,5 tysiąca osób. To świadczenie stanowi odpowiednik emerytur pomostowych. Przeciętna wysokość kompensacji w marcu wyniosła około 4000 złotych.

Podejście procesowe w nowoczesnej administracji publicznej

Współczesne zarządzanie organizacją wiąże się z podejściem procesowym. W tym modelu, kluczowe procesy biznesowe są identyfikowane, analizowane i optymalizowane, aby zapewnić maksymalną wydajność i jakość, a działania prowadzone są systematycznie i efektywnie. Zarządzanie procesowe pozwala zrozumieć, jak poszczególne czynności wpływają na osiąganie celów organizacji, a także umożliwia identyfikację i eliminację nieefektywnych praktyk. Efektywne zarządzanie procesami przekłada się na poprawę jakości usług oraz produktów, zwiększenie satysfakcji klientów a także lepsze wykorzystanie zasobów.

REKLAMA