REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

P. Czarnek: Chcesz być lekarzem? Idź na studia. Będą miejsca. Potrzebujemy 60 000 lekarzy

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
P.Czarnek: Chcesz być lekarzem? Idź na studia. Będą miejsca. Potrzebujemy 60 000 lekarzy
PAP

REKLAMA

REKLAMA

Min. Czarnek: zwiększamy liczbę osób studiujących na kierunku lekarskim.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że rząd PiS znacząco zwiększył liczbę studiujących na kierunku lekarskim. W jego ocenie za brak lekarzy w kraju tylko w 10 proc. odpowiada emigracja medyków. "Przez lata kształcono połowę lekarzy mniej, niż obecnie" - wyjaśnił.

REKLAMA

W czwartek na antenie Radia Olsztyn minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił o kształceniu przyszłych lekarzy. Przyznał, że w Polsce "potrzeba od razu do 60 tys. lekarzy".

P.Czarnek: Wszyscy chcący zostać lekarzem, powinni to robić

REKLAMA

"Wszyscy, którzy mają warunki i mają chęć, i możliwości kształcenia także na kierunkach lekarskich powinni to robić" - mówił Czarnek odnosząc się do otwierania kierunków lekarskich w mniejszych ośrodkach, jak np. w Elblągu, Płocku, Siedlcach, zapowiedział też, że wkrótce kierunek lekarski będzie uruchomiony w Kaliszu. Przyznał, że choć w mniejszych ośrodkach kierunek lekarski studiuje po 50-60 osób, to w sumie przełoży się na większą ilość lekarzy w kraju.

"Od 2016 roku, czyli od kiedy rządzimy, zwiększyliśmy liczbę studentów na pierwszym roku studiów lekarskich o ponad 60, blisko 70 procent. Doszliśmy do liczby ponad 10 tys., blisko nawet 11 tys. studentów, z poziomu około 6 tys., więc są efekty naszej pracy. (...) 

Ilu lekarzy wyemigrowało?

Nie jest prawdą, że za kryzys kadrowy (lekarzy - PAP) w Polsce odpowiada emigracja. Emigracja odpowiada za 10 proc. tego kryzysu. Prawdą jest, że gdzieś około początku lat dwutysięcznych, około 2005 roku, w Polsce kształcono połowę kadry lekarskiej mniej. I to jest powód prawdziwy, dla którego jest brak lekarzy" - powiedział minister Czarnek. Podkreślił, że jego zdaniem "jedyny sposób na uzupełnienie tego, to jest otwieranie kierunków lekarskich w nowych miejscach takich, gdzie to jest możliwe".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Akademia Kopernikańska w Olsztynie

REKLAMA

Minister Czarnek zapowiedział, że w ramach Akademii Kopernikańskiej w Olsztynie powstanie szkoła, w której najlepsi lekarze będą podejmowali studia doktoranckie. Doktoryzowanie w ramach Akademii Kopernikańskiej, jak zaznaczył, być może będzie możliwe od semestru zimowego w przyszłym roku akademickim. Wcześniej, bo od października, mogą w ramach Akademii Kopernikańskiej, będą działać studia w Warszawie.

"Zaczniemy na pewno od szkoły doktorskiej w zakresie ekonomii i zarządzania. Tu jest wielkie zaangażowanie Narodowego Banku Polskiego" - powiedział minister Czarnek i dodał, że siedzibę ta szkoła będzie miała w Warszawie przy ulicy Nowogrodzkiej nieopodal Teatru Roma. Kierunek teologiczno-filozoficzny ma działać w Krakowie, a "być może również szkoła prawa w Lublinie".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Dla nauczycieli: co najmniej 15% podwyżki, 500 zł dodatku za wychowawstwo, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, godzinach ponadwymiarowych. ZNP i NSZZ Solidarność do MEN: sprawy do pilnego załatwienia

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA