REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

P. Czarnek: Chcesz być lekarzem? Idź na studia. Będą miejsca. Potrzebujemy 60 000 lekarzy

P.Czarnek: Chcesz być lekarzem? Idź na studia. Będą miejsca. Potrzebujemy 60 000 lekarzy
P.Czarnek: Chcesz być lekarzem? Idź na studia. Będą miejsca. Potrzebujemy 60 000 lekarzy
PAP

REKLAMA

REKLAMA

Min. Czarnek: zwiększamy liczbę osób studiujących na kierunku lekarskim.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że rząd PiS znacząco zwiększył liczbę studiujących na kierunku lekarskim. W jego ocenie za brak lekarzy w kraju tylko w 10 proc. odpowiada emigracja medyków. "Przez lata kształcono połowę lekarzy mniej, niż obecnie" - wyjaśnił.

REKLAMA

W czwartek na antenie Radia Olsztyn minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił o kształceniu przyszłych lekarzy. Przyznał, że w Polsce "potrzeba od razu do 60 tys. lekarzy".

P.Czarnek: Wszyscy chcący zostać lekarzem, powinni to robić

REKLAMA

"Wszyscy, którzy mają warunki i mają chęć, i możliwości kształcenia także na kierunkach lekarskich powinni to robić" - mówił Czarnek odnosząc się do otwierania kierunków lekarskich w mniejszych ośrodkach, jak np. w Elblągu, Płocku, Siedlcach, zapowiedział też, że wkrótce kierunek lekarski będzie uruchomiony w Kaliszu. Przyznał, że choć w mniejszych ośrodkach kierunek lekarski studiuje po 50-60 osób, to w sumie przełoży się na większą ilość lekarzy w kraju.

"Od 2016 roku, czyli od kiedy rządzimy, zwiększyliśmy liczbę studentów na pierwszym roku studiów lekarskich o ponad 60, blisko 70 procent. Doszliśmy do liczby ponad 10 tys., blisko nawet 11 tys. studentów, z poziomu około 6 tys., więc są efekty naszej pracy. (...) 

Ilu lekarzy wyemigrowało?

Nie jest prawdą, że za kryzys kadrowy (lekarzy - PAP) w Polsce odpowiada emigracja. Emigracja odpowiada za 10 proc. tego kryzysu. Prawdą jest, że gdzieś około początku lat dwutysięcznych, około 2005 roku, w Polsce kształcono połowę kadry lekarskiej mniej. I to jest powód prawdziwy, dla którego jest brak lekarzy" - powiedział minister Czarnek. Podkreślił, że jego zdaniem "jedyny sposób na uzupełnienie tego, to jest otwieranie kierunków lekarskich w nowych miejscach takich, gdzie to jest możliwe".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Akademia Kopernikańska w Olsztynie

REKLAMA

Minister Czarnek zapowiedział, że w ramach Akademii Kopernikańskiej w Olsztynie powstanie szkoła, w której najlepsi lekarze będą podejmowali studia doktoranckie. Doktoryzowanie w ramach Akademii Kopernikańskiej, jak zaznaczył, być może będzie możliwe od semestru zimowego w przyszłym roku akademickim. Wcześniej, bo od października, mogą w ramach Akademii Kopernikańskiej, będą działać studia w Warszawie.

"Zaczniemy na pewno od szkoły doktorskiej w zakresie ekonomii i zarządzania. Tu jest wielkie zaangażowanie Narodowego Banku Polskiego" - powiedział minister Czarnek i dodał, że siedzibę ta szkoła będzie miała w Warszawie przy ulicy Nowogrodzkiej nieopodal Teatru Roma. Kierunek teologiczno-filozoficzny ma działać w Krakowie, a "być może również szkoła prawa w Lublinie".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Roland
    2023-03-18 18:56:11
    Bez kozery powinien MILION!!!( LASKOWIK I SMOLEN )
    0
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

REKLAMA

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

REKLAMA

Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

REKLAMA