REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Większość Polaków chce pracować powyżej "emerytalnego" 60/65 roku życia za dodatkowe 400 zł? [Sondaż]

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Większość Polaków chce pracować powyżej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ponad połowa Polaków (59%) byłaby skłonna pracować o rok dłużej w zamian za podniesienie wysokości emerytury o 400 zł, wynika z sondażu przeprowadzonego przez UCE Research na zlecenie Business Insider Polska.

"Im dłużej pracujemy i później zaczynamy pobierać emeryturę, tym jest ona wyższa - tak postrzegają Polacy system emerytalny?

REKLAMA

Większość Polaków chce pracować powyżej 60/65 roku życia?

"UCE Research na zlecenie Business Insider Polska zapytało Polaków, czy byliby skłonni pracować o rok dłużej w zamian za podniesienie wysokości emerytury o 400 zł. W przypadku kobiet chodziło o pracę do 61. urodzin, a dla mężczyzn - do 66. roku życia. Wnioski mogą zaskakiwać. Okazuje się bowiem, że aż 59% ankietowanych popiera takie rozwiązanie. 35% odpowiedziało na tak zadane pytanie 'zdecydowanie tak', a kolejne 23% - 'raczej tak'" - czytamy w artykule.

Odmiennego zdania był mniej niż co czwarty respondent. "Zdecydowanie nie" odpowiedziało 11,6%, a "raczej nie" - 12,6%. Polaków. 17,1% ankietowanych nie miało zdania w tej kwestii.

Jednocześnie portal zwraca uwagę, że wprowadzenie 400-złotowego "bonusu" do emerytury wcale nie jest konieczne. Nie trzeba w tej sprawie ani przegłosowywać specjalnej ustawy, ani podnosić wieku emerytalnego.

"System emerytalny jest bowiem skonstruowany w ten sposób, że promuje pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zasada jest prosta - im dłużej pracujemy, tym wyższe mamy świadczenie. Przykład? Według danych ZUS najwyższe świadczenie w Polsce pobiera emerytowany informatyk z Poznania, który zakończył pracę w wielu 78 lat. Jego emerytura wynosi 27 tys. 635 zł 90 gr brutto, co daje około 23 tys. zł netto. Mężczyzna w zawodzie przepracował 58 lat. Żeby dostać rzeczony 'bonus' w kwocie 400 zł miesięcznie wystarczy... po prostu pracować rok dłużej. Mówiła o tym wielokrotnie prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska" - czytamy dalej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Do obliczeń przyjmuje się krótsze trwanie życia"

"Im dłużej pracujemy i później zaczynamy pobierać emeryturę, tym jest ona wyższa. Jeżeli pracujemy, to na nasze konto emerytalne wciąż wpływają składki, a cały zebrany kapitał jest corocznie waloryzowany. Ponadto do obliczeń przyjmuje się krótsze trwanie życia" - wyjaśniała kilka miesięcy temu Uścińska, jak podał portal.

Prezes ZUS dodała, jeden dodatkowy rok może nawet "podbić" emeryturę o 15%.

"Oznacza to mniej więcej tyle, że dla przeciętnej emerytury w Polsce, która według czerwcowych danych wynosi ponad 3400 zł brutto miesięcznie, jeden rok pracy dłużej oznacza skok świadczenia o ok. 400 zł na rękę miesięcznie" - podsumowano w artykule.

źródło: ISBnews, Business Insider Polska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ISBnews

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Mniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

REKLAMA

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

REKLAMA

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

REKLAMA