REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Wpływ na przedawnienie zaległości podatkowej przestępstwa skarbowego/ fot. Shutterstock
Wpływ na przedawnienie zaległości podatkowej przestępstwa skarbowego/ fot. Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Prawomocne zakończenie postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe ma istotny wpływ na bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Mimo regulacji ustawowej Ordynacji podatkowej w tym zakresie, zagadnienie to wywołuje w dalszym ciągu liczne spory, a bieżące orzecznictwo stara się je eliminować.

REKLAMA

Dnia 30 lipca 2020 r. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok w połączonych sprawach I FSK 42/20 i I FSK 128/20, w których oddalił skargi kasacyjne organów podatkowych, stwierdzając, że – w określonych przypadkach - zawieszenie biegu terminu przedawnienia na skutek wszczęcia postępowania przygotowawczego w sprawie przestępstwa skarbowego może stanowić nadużycie prawa.

REKLAMA

Podstawą rozważań NSA był art. 70 par 6 pkt 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu, z dniem wszczęcia postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, o którym podatnik został zawiadomiony, jeżeli podejrzenie popełnienia przestępstwa lub wykroczenia wiązało się z niewykonaniem tego zobowiązania. Wyrok stanowi kontrolę uprzednich rozważań WSA we Wrocławiu, który orzekł, że wszczęcie postępowania karnego skarbowego i poprawne zawiadomienie podatnika o tym fakcie, nie zawsze wywołuje skutek w postaci zawieszenia biegu terminu przedawnienia.

Polecamy: Seria poradników z prawa pracy

Sąd wskazał przy tym, że bezpodstawne wszczęcie postępowania karnego skarbowego w istocie korzystnego dla organów podatkowych, nie może być równolegle niekorzystne dla podatnika. Każde bowiem wszczęcie takiego postępowania winno podlegać przede wszystkim merytorycznej kontroli sądowej i instancyjnej. Wszczęcie postępowania karnego skarbowego dla pozoru, zasadniczo w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia stanowi zatem nadużycie prawa przez organy państwowe. Niekiedy postępowanie takie jest wszczynane krótko przed upływem ustawowego terminu przedawnienia, a po jego wszczęciu nie zostają wykonane żadne czynności poza zawiadomieniem podatnika o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia. W związku z powyższym, WSA we Wrocławiu wyraził opinię, że rolą sądu jest przeciwdziałanie nadużyciom prawa, przede wszystkim w sytuacji, gdy takiego działania dopuszcza się organ. NSA zgadzając się ze stanowiskiem WSA we Wrocławiu oddalił skargi kasacyjne. NSA stanął na stanowisku, że niedopuszczalne jest instrumentalne wszczynanie postępowań karnych skarbowych przez organy podatkowe tylko dlatego, aby przerwać bieg przedawnienia zobowiązań podatkowych.

Wydany wyrok ma istotne znaczenie w tematyce wygaszenia należności podatkowych  wskutek ich przedawnienia. Istotne będą zwłaszcza tezy i szczegóły sporządzonego uzasadnienia orzeczenia, z uwagi na wielość w praktyce funkcjonowania organów, sytuacji w których wystąpić może okoliczność instrumentalnego traktowania instytucji karnych-skarbowych finansowego postępowania przygotowawczego. Co ważne również – w kontekście tez i wniosków wyroku – orzeczenie może być istotne w sytuacji, gdy wszczęte uprzednio postępowanie przygotowawcze finansowego organu, zostało następnie umorzone (niezależnie od przyczyn).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Paweł Kaźmierczak

doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, Partner, specjalizuje się w zagadnieniach opodatkowania jest podatkiem od towarów i usług oraz procedury podatkowej.

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu

www.ziemski.com.pl

Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    REKLAMA

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    REKLAMA

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA