REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek katastralny – co to, od kiedy w Polsce?

Marta Zdanowska
Podatek katastralny – co to, od kiedy w Polsce?
Podatek katastralny – co to, od kiedy w Polsce?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podatek katastralny – co to? Czy Polski Ład PiS wprowadzi podatek katastralny od nieruchomości?

Podatek katastralny – co to?

Podatek katastralny to podatek, który występuje w wielu krajach UE czy też w USA zamiast podatku od nieruchomości. Podatek katastralny różni się od niego głównie tym, że jest liczony od wartości mieszkania. Zazwyczaj wynosi średnio 1-2 proc. wartości nieruchomości. Oznacza to, że właściciel mieszkania wartego 500 000 złotych zapłaciłby 5.000 złotych tego podatku. Jest to znacznie więcej niż obecnie, gdy podatek od nieruchomości jest naliczany według maksymalnych stawek zawartych w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych w zależności od powierzchni nieruchomości. Dla przykładu, w 2021 r. właściciel 50-metrowego mieszkania musi zapłacić 42,50 zł.

REKLAMA

Podatek katastralny w Polsce

Coraz częściej, także w Polsce, spotyka się postulaty wprowadzenia podatku katastralnego od drugiego i trzeciego mieszkania. Pomysł póki co nie znajduje jednak poparcia społecznego.

Nowy Ład – podatek katastralny

W Polskim Ładzie – kompleksowym programie rządu PiS (pierwotna nazwa Nowy Ład) nie znajduje się wzmianka o planach wprowadzenia w Polsce podatku katastralnego.

PiS wprowadza podatek katastralny?

REKLAMA

Jednak co jakiś czas pojawiają się w mediach doniesienia, że PiS wprowadza podatek katastralny. Są one dementowane zarówno przez Ministerstwo Finansów jak i Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Podobnie jest w ostatnich dniach. 10 listopada 2021 r. Ministerstwo Finansów napisało na swoim oficjalnym profilu na Twitterze: „Rząd nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego. Informacje, które pojawiają się w przestrzeni medialnej są nieprawdziwe”.

Z kolei 11 listopada MPiT wydało komunikat w którym informuje, że nie pracuje nad podatkiem katastralnym: „W MRiT monitorujemy sytuację na rynku mieszkaniowym i analizujemy różne rozwiązania. W zakresie swojej właściwości potwierdzamy, że dostrzegamy problem tzw. pustostanów, czyli mieszkań kupowanych wyłącznie w celach inwestycyjnych, które nie są przez nabywcę ani zamieszkiwane, ani wynajmowane. Analizujemy też kwestię tzw. flippingu, czyli nabywania mieszkań w celu ich szybkiej sprzedaży po wyższej cenie. Nie ma jednak żadnych planów wprowadzania podatku katastralnego.”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatek katastralny w Polsce – od kiedy?

Wskazane wyżej informacje rozwiewają chyba wszelkie wątpliwości. W najbliższym czasie – w 2022 roku raczej nie zostanie wprowadzony w Polsce podatek katastralny od drugiej czy też trzeciej nieruchomości.

Podatek katastralny - zalety

Zwolennicy podatku katastralnego wskazują, że ma on obciążać najbogatszych oraz inwestorów – tych których stać na zakup więcej niż jednego mieszkania. Zwiększyłoby to dochody budżetów gmin oraz miałoby zapobiec spekulacjom cenami na rynku nieruchomości, tworzeniu się pustostanów oraz zjawisku flippingu. Miałoby także m.in. zwiększyć dostępność mieszkań oraz ułatwić uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(28)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • MM
    2021-11-15 14:30:30
    Najlepiej w tym kraju to leżeć i nic nie robić. Jak tylko człowiek się czegoś dorobi to kroją z każdej strony
    18
    pokażodpowiedzi (2)
  • kakalina
    2021-11-22 17:45:21
    Nie no najlepiej ukrywac dochody albo nic nie robic. Bo tu sie nie oplaca pracowac. Wiecej wypracujesz, wiecej zabiora dla patusow.
    3
  • x
    2021-11-12 17:12:31
    przeciez ostatecznie i tak wiadomo że będą go płacić kupujący i wynajmujący, ehh
    5
  • anim
    2021-11-27 07:32:47
    Zawsze tylko piszą ile to w uni czy stanach płacą za dobra materialne ale nigdy o zarobkach , niech przeliczą na przykład ile paliwa za wypłatę kupi niemiec czy amerykanin a ile kupi Polak
    3
    pokażodpowiedzi (1)
  • Polka
    2021-11-15 15:46:04
    No i już wiadomo jak wybory wygra TOTALNA OPOZYCJA to podatek katastralny mamy jak w banku Balcerowicza.
    43
    pokażodpowiedzi (2)
  • Seen
    2021-12-22 12:42:03
    Komuna wiecznie żywa. Ile razy można podatkować te same pieniądze?
    1
  • X
    2021-11-14 19:39:08
    Chcą pomóc w obniżeniu cen nieruchomości, ale grom ludzi, młodych, bierze kredyty wspólnie z rodzicami, bo nie mają sami zdolności kredytowej. Nie mieli tej zdolności, jak nieruchomości byly po 4-5tys za metr kwadratowy. Zanim ceny nieruchomości spadna, do tych poziomów, które są oczekiwane, minie kilka lat. I większość młodych wyskoczy z wieku prokreacyjnego.
    6
    pokażodpowiedzi (1)
  • 3
    2021-11-25 09:01:22
    500+ trzeba jakoś utrzymać
    8
    pokażodpowiedzi (1)
  • X
    2021-11-14 19:39:57
    I Ci rodzice, się nie zdecydują na kupno mieszkania wspólnie z dzieckiem, bo ich na to nie będzie stać. A często rodzice pomagają nie jednym, a dwójce dzieci...
    3
  • 667 cm
    2021-11-18 15:48:00
    Podatek katastralny tylko od wartości ziemi. Inaczej będzie to podatek od piękna i cywilizacji. Będziemy budować kartonowe domy i jak najbrzydsze.
    6
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

REKLAMA

Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

REKLAMA

Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

REKLAMA