REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od wycieczki dla nauczycieli sfinansowanej z ZFŚS

Podatek od wycieczki dla nauczycieli sfinansowanej z ZFŚS
Podatek od wycieczki dla nauczycieli sfinansowanej z ZFŚS
Media

REKLAMA

REKLAMA

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej szkoła zorganizowała dla nauczycieli wycieczkę finansowaną ze środków ZFŚS. Czy takie świadczenie może korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego?

ODPOWIEDŹ

REKLAMA

Jeżeli jest w rzeczywistości wyjazdem integracyjnym, to nie powstanie przychód. Jeśli jednak mamy do czynienia z wycieczką niestanowiącą wyjazdu integracyjnego, która jest finansowana ze środków ZFŚS, to przychód powstanie, ale będą spełnione warunki do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia od podatku dochodowego.

UZASADNIENIE

Przychodami ze stosunku pracy, poza wynagrodzeniami i innymi świadczeniami pieniężnymi, są też m.in. świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 11 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych; dalej: updof).

Okoliczności, w których nieodpłatne świadczenia generują przychód (u pracowników i współpracowników), wskazał Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13):

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • spełniono je za zgodą podatnika (pracownika lub współpracownika), który skorzystał z nich w pełni dobrowolnie;
 • spełniono je w jego interesie (a nie w interesie płatnika) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść;
 • stanowią one wymierną korzyść przypisaną indywidualnemu podatnikowi (korzyść nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).

Korzyść dla podatnika (przysporzenie majątkowe po jego stronie) powinna mieć realny, faktyczny charakter. Przychodem nie jest potencjalna możliwość skorzystania ze świadczenia. TK uznał też, że jakiekolwiek spotkania o charakterze integracyjnym (także organizowane w tym zakresie wycieczki) nie powodują powstania przychodu po stronie uczestników. Potwierdza to fiskus (patrz: INTERPRETACJE).

Podatek od wycieczki dla nauczycieli sfinansowanej z ZFŚS

INTERPRETACJE

[Jeżeli pracodawca] zorganizuje wyjazd o charakterze rekreacyjno-kulturalnym, mający na celu poprawienie relacji służbowych, której koszt będzie dofinansowany ze środków [ZFŚS], to po stronie pracowników nie wystąpi przychód ze stosunku pracy na podstawie art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 [updof] z tytułu nieodpłatnego świadczenia, a co za tym idzie, na [pracodawcy], jako płatniku, nie będzie ciążył obowiązek obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy na podstawie art. 31 ust. 1 [updof]. [uzupełnienia autora]

Interpretacje indywidualne Dyrektora KIS: z 5 stycznia 2018 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.373.2017.1.PR oraz z 18 sierpnia 2017 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.189.2017.1.JŚ

Trzeba także wspomnieć o przedmiotowym zwolnieniu od podatku dochodowego, którym objęto m.in. świadczenia na warunkach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 67 updof. Chodzi tu o:

 • otrzymane przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej rzeczowe świadczenia oraz otrzymane przez niego w tym zakresie świadczenia pieniężne (rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi);
 • świadczenia sfinansowane w całości ze środków ZFŚS lub funduszy związków zawodowych.

REKLAMA

Świadczenia te podlegają zwolnieniu łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 1000 zł, a zgodnie z art. 52l pkt 3 updof, do końca roku podatkowego następującego po roku, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19 (czyli do końca 2023 r.), limit ten wynosi 2000 zł.

Jeżeli więc wycieczka nie ma charakteru integracyjnego, a korzystają z niej pracownicy i sfinansowano ją w całości ze środków ZFŚS, to wartość takiej wycieczki dla tych osób jest przedmiotowo zwolniona od podatku. Wycieczka, chociaż w zasadzie stanowi zakup usługi, jest traktowana jak świadczenie pieniężne, które po spełnieniu wymienionych wyżej warunków korzystają ze zwolnienia podatkowego (patrz: INTERPRETACJE).

INTERPRETACJE

REKLAMA

(…) środki funduszu przeznaczone są m.in. na dofinansowanie wypoczynku po pracy, zorganizowanego przez [pracodawcę], w formie dopłat do wycieczek. Regulamin funduszu nie zawiera zapisu o możliwości dofinansowania wyjazdów integracyjnych. Corocznie, na wniosek pracowników, komisja ZFŚS przyznaje środki na dofinansowanie do wycieczek będących formą wypoczynku weekendowego, w których mogą wziąć udział pracownicy, uprawnieni członkowie ich rodzin oraz emeryci. (…) Udział w wycieczce był dobrowolny, ale obwarowany pewnymi ograniczeniami (…). [Pracownicy] biorący udział w wycieczce skorzystali z niej w pełni dobrowolnie, w swoim interesie i uzyskali wymierną korzyść, albowiem inny podmiot (pracodawca) poniósł częściowy koszt ich uczestnictwa. Dzięki temu doszło do przysporzenia w ich majątku, które traktować należy w kategorii przychodu.

Uwzględniając powyższe, dofinansowanie dla tych pracowników kosztów wycieczki należy zakwalifikować do przychodów ze stosunku pracy. Nadwyżka ponad [kwotę limitu] stanowi przychód podlegający opodatkowaniu.

Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 7 września 2020 r., sygn. 0115-KDIT2.4011.490.2020.1.RS

Podstawa prawna

 • art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1128; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 1846)

Powołane interpretacje podatkowe

 • interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 7 września 2020 r. (sygn. 0115-KDIT2.4011.490.2020.1.RS)

 • interpretacja indywidualne Dyrektora KIS z 5 stycznia 2018 r. (sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.373.2017.1.PR)

 • interpretacja indywidualne Dyrektora KIS z 18 sierpnia 2017 r. (sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.189.2017.1.JŚ)

©℗

Sławomir Liżewski

prawnik, były wieloletni pracownik aparatu skarbowego, autor licznych publikacji z zakresu prawa gospodarczego, prawa organizacji pozarządowych, instytucji kultury, prawa administracyjnego; doradca organizacji pozarządowych

Rachunkowość Budżetowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wyższe stawki uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Rozporządzenie już obowiązuje

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  REKLAMA

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  REKLAMA

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  REKLAMA