REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od wycieczki dla nauczycieli sfinansowanej z ZFŚS

Podatek od wycieczki dla nauczycieli sfinansowanej z ZFŚS
Podatek od wycieczki dla nauczycieli sfinansowanej z ZFŚS
Media

REKLAMA

REKLAMA

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej szkoła zorganizowała dla nauczycieli wycieczkę finansowaną ze środków ZFŚS. Czy takie świadczenie może korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego?

ODPOWIEDŹ

REKLAMA

Jeżeli jest w rzeczywistości wyjazdem integracyjnym, to nie powstanie przychód. Jeśli jednak mamy do czynienia z wycieczką niestanowiącą wyjazdu integracyjnego, która jest finansowana ze środków ZFŚS, to przychód powstanie, ale będą spełnione warunki do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia od podatku dochodowego.

UZASADNIENIE

Przychodami ze stosunku pracy, poza wynagrodzeniami i innymi świadczeniami pieniężnymi, są też m.in. świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 11 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych; dalej: updof).

Okoliczności, w których nieodpłatne świadczenia generują przychód (u pracowników i współpracowników), wskazał Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13):

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • spełniono je za zgodą podatnika (pracownika lub współpracownika), który skorzystał z nich w pełni dobrowolnie;
  • spełniono je w jego interesie (a nie w interesie płatnika) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść;
  • stanowią one wymierną korzyść przypisaną indywidualnemu podatnikowi (korzyść nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).

Korzyść dla podatnika (przysporzenie majątkowe po jego stronie) powinna mieć realny, faktyczny charakter. Przychodem nie jest potencjalna możliwość skorzystania ze świadczenia. TK uznał też, że jakiekolwiek spotkania o charakterze integracyjnym (także organizowane w tym zakresie wycieczki) nie powodują powstania przychodu po stronie uczestników. Potwierdza to fiskus (patrz: INTERPRETACJE).

Podatek od wycieczki dla nauczycieli sfinansowanej z ZFŚS

INTERPRETACJE

[Jeżeli pracodawca] zorganizuje wyjazd o charakterze rekreacyjno-kulturalnym, mający na celu poprawienie relacji służbowych, której koszt będzie dofinansowany ze środków [ZFŚS], to po stronie pracowników nie wystąpi przychód ze stosunku pracy na podstawie art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 [updof] z tytułu nieodpłatnego świadczenia, a co za tym idzie, na [pracodawcy], jako płatniku, nie będzie ciążył obowiązek obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy na podstawie art. 31 ust. 1 [updof]. [uzupełnienia autora]

Interpretacje indywidualne Dyrektora KIS: z 5 stycznia 2018 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.373.2017.1.PR oraz z 18 sierpnia 2017 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.189.2017.1.JŚ

Trzeba także wspomnieć o przedmiotowym zwolnieniu od podatku dochodowego, którym objęto m.in. świadczenia na warunkach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 67 updof. Chodzi tu o:

  • otrzymane przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej rzeczowe świadczenia oraz otrzymane przez niego w tym zakresie świadczenia pieniężne (rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi);
  • świadczenia sfinansowane w całości ze środków ZFŚS lub funduszy związków zawodowych.

REKLAMA

Świadczenia te podlegają zwolnieniu łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 1000 zł, a zgodnie z art. 52l pkt 3 updof, do końca roku podatkowego następującego po roku, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19 (czyli do końca 2023 r.), limit ten wynosi 2000 zł.

Jeżeli więc wycieczka nie ma charakteru integracyjnego, a korzystają z niej pracownicy i sfinansowano ją w całości ze środków ZFŚS, to wartość takiej wycieczki dla tych osób jest przedmiotowo zwolniona od podatku. Wycieczka, chociaż w zasadzie stanowi zakup usługi, jest traktowana jak świadczenie pieniężne, które po spełnieniu wymienionych wyżej warunków korzystają ze zwolnienia podatkowego (patrz: INTERPRETACJE).

INTERPRETACJE

REKLAMA

(…) środki funduszu przeznaczone są m.in. na dofinansowanie wypoczynku po pracy, zorganizowanego przez [pracodawcę], w formie dopłat do wycieczek. Regulamin funduszu nie zawiera zapisu o możliwości dofinansowania wyjazdów integracyjnych. Corocznie, na wniosek pracowników, komisja ZFŚS przyznaje środki na dofinansowanie do wycieczek będących formą wypoczynku weekendowego, w których mogą wziąć udział pracownicy, uprawnieni członkowie ich rodzin oraz emeryci. (…) Udział w wycieczce był dobrowolny, ale obwarowany pewnymi ograniczeniami (…). [Pracownicy] biorący udział w wycieczce skorzystali z niej w pełni dobrowolnie, w swoim interesie i uzyskali wymierną korzyść, albowiem inny podmiot (pracodawca) poniósł częściowy koszt ich uczestnictwa. Dzięki temu doszło do przysporzenia w ich majątku, które traktować należy w kategorii przychodu.

Uwzględniając powyższe, dofinansowanie dla tych pracowników kosztów wycieczki należy zakwalifikować do przychodów ze stosunku pracy. Nadwyżka ponad [kwotę limitu] stanowi przychód podlegający opodatkowaniu.

Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 7 września 2020 r., sygn. 0115-KDIT2.4011.490.2020.1.RS

Podstawa prawna

  • art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1128; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 1846)

Powołane interpretacje podatkowe

  • interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 7 września 2020 r. (sygn. 0115-KDIT2.4011.490.2020.1.RS)

  • interpretacja indywidualne Dyrektora KIS z 5 stycznia 2018 r. (sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.373.2017.1.PR)

  • interpretacja indywidualne Dyrektora KIS z 18 sierpnia 2017 r. (sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.189.2017.1.JŚ)

©℗

Sławomir Liżewski

prawnik, były wieloletni pracownik aparatu skarbowego, autor licznych publikacji z zakresu prawa gospodarczego, prawa organizacji pozarządowych, instytucji kultury, prawa administracyjnego; doradca organizacji pozarządowych

Rachunkowość Budżetowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA