REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie usług nauki pływania jest opodatkowane podatkiem VAT

TAX-ES Kancelaria doradztwa podatkowego
Świadczymy specjalistyczne usługi doradztwa podatkowego dla klientów biznesowych oraz dla jednostek sektora finansów publicznych.
doradca podatkowy w TAX-ES kancelaria doradztwa podatkowego
Świadczenie usług nauki pływania jest opodatkowane podatkiem VAT
Świadczenie usług nauki pływania jest opodatkowane podatkiem VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Stosowanie obniżonych stawek i zwolnień w VAT wywołuje wiele sporów z fiskusem. Przez wiele lat jeden ze sporów dotyczył organizowania nauki pływania.

Nauka pływania a podatek VAT w 2023 r.

Dla opodatkowania VAT istotne jest orzeczenia TSUE z 21 października 2021 r., sygn. C-373/19. Omawiam je w dalszej części artykułu.

REKLAMA

Sposób opodatkowania nauki pływania uzależniony jest od charakteru podmiotu świadczącego usługę

REKLAMA

W Polsce opodatkowanie nauki pływania zależy od tego, kto jest podmiotem świadczącym taką usługę. Jeśli bowiem jest ona wykonywana przez obiekty sportowe w ramach świadczonej przez nich usługi wstępu, to zastosowanie znajduje obniżona stawka podatku VAT w wysokości 8%. Na zastosowanie tej stawki wskazuje m.in. interpretacja Indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 lutego 2020 r. sygn. 0111-KDIB3-2.4012.782.2019.2.SR).

Spór natomiast sprowadza się przede wszystkim do tego, czy nauka pływania dla dzieci i młodzieży organizowana przez instruktorów nauki pływania, klasyfikujących świadczone przez siebie usługi pod symbolem PKWiU ex 80 „Usługi w zakresie edukacji”, jest objęta podstawową stawką VAT czy też może zwolniona od podatku.

Z art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT wynika bowiem, że zwalnia się od podatku usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym, świadczone przez nauczycieli.

Sposób opodatkowania nauki pływania zależy także od tego, na czyją rzecz świadczona jest usługa

Jeszcze do niedawna organy podatkowe były przychylne i uznawały, że nauka pływania jest usługą edukacyjną, a podmiot je wykonujący spełnia cele, jakie przyświecają podmiotom publicznym, którym powierzono zadania publiczne w zakresie edukacji, a więc usługi nauki pływania mogą korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie ww. art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT – o ile, będąc nauczycielem, osoba taka wykonuje te usługi na własny rachunek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE:

Tylko instruktor, który prowadził zajęcia jako zleceniobiorca danej placówki (np. szkoły czy basenu), nie mógł korzystać ze zwolnienia od podatku VAT dla świadczonych usług nauczania, ponieważ organy wskazywały, że nie łączy go bezpośrednia relacja z uczniami, lecz z podmiotem zatrudniającym (szkołą, basenem).

Natomiast instruktorzy wynajmujący basen i zawierający umowy o świadczenie usług bezpośrednio z rodzicami uczniów, warunek prywatnego nauczania spełniali i takie usługi mogły korzystać ze zwolnienia podatkowego.   

Na takie rozstrzygnięcie - dla usługi wykonywanej na własny rachunek – wskazał np.  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 26 stycznia 2018 r. sygn. 0112-KDIL1-2.4012.597.2017.2.AW, w której uznał, że: „ W konsekwencji powyższego należy stwierdzić, że świadczone usługi nauki pływania dla uczniów szkół, w sytuacji kiedy Wnioskodawca zawiera umowy z ich rodzicami, korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy, ponieważ są one usługami prywatnego nauczania na odpowiednim poziomie edukacji, wykonywanymi przez Wnioskodawcę (nauczyciela) na własny rachunek. (…) Natomiast w sytuacji, gdy Wnioskodawca zawiera umowy w zakresie usług nauki pływania ze Szkołą Podstawową lub Radą Rodziców danej Szkoły Podstawowej (będącymi jednostkami organizacyjnymi jednostki samorządu terytorialnego), należy stwierdzić, że Wnioskodawcy nie łączy bezpośrednia relacja umowna z uczniami (rodzicami), bowiem usługi nauki pływania Wnioskodawca świadczy na zlecenie jednostki samorządu terytorialnego działającej poprzez Szkoły Podstawowe. Zatem w tym przypadku, Wnioskodawca nie świadczy usług prywatnego nauczania na własny rachunek. Tym samym, ww. usługi w zakresie nauki pływania nie podlegają zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy.”

W podobnym tonie wypowiedział się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 4 lutego 2020 r. sygn. 0111-KDIB3-2.4012.782.2019.2.SR.

Ważne orzeczenie TSUE w sprawie sposobu opodatkowania usług nauki pływania

REKLAMA

Obecnie jednak sytuacja uległa zmianie za sprawą orzeczenia TSUE z 21 października 2021 r., sygn. C-373/19. Unijny trybunał uznał bowiem, że lekcje pływania nie mogą być uznane za wolne od podatku usługi kształcenia powszechnego lub wyższego.

W ww. wyroku TSUE stwierdził, że lekcje pływania należy traktować, jako nauczanie specjalistyczne, które nie ma charakteru kształcenia powszechnego ani wyższego. Kursy pływania nie wiążą się zdaniem TSUE z przekazywaniem wiedzy i kompetencji dotyczących obszernego i zróżnicowanego zespołu dziedzin, a także ich pogłębiania oraz rozwoju.

Na poparcie swojego stanowiska TSUE przywołał także wyrok z 14 marca 2019 r. (sygn. C-449/17) oraz postanowienie z 7 października 2019 r. (sygn. C-47/19).

Na kanwie powyższego, w najnowszych interpretacjach indywidualnych organy podatkowe przyjmują już tą niekorzystną dla podatników wykładnię.

W jednej z najnowszych interpretacji indywidualnych z dnia 5 grudnia 2022 r. sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.710.2022.2.AK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że: „(…) Wynika to z faktu, że świadczonych przez Panią usług prywatnego nauczania pływania - w świetle ww. orzeczenia TSUE C-373/19, nie można uznać za usługi obejmujące kształcenie powszechne - na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym. Tym samym Pani stanowisko w zakresie pytania nr 1 należało uznać za nieprawidłowe. Zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy nie będą objęte również usługi nauki pływania świadczone przez zatrudnionego przez Panią pracownika. W tej sytuacji zatrudnionego przez Panią pracownika nie będzie łączyła bezpośrednia relacja umowna z uczestnikami zajęć, tj. z nabywcami tych usług, a ponadto jak wskazano wyżej usług nauki pływania nie można uznać za usługi obejmujące kształcenie powszechne - na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym. Wobec powyższego, usługi świadczone przez zatrudnionego przez Panią pracownika nie będą korzystały ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy.”

Zatem, zgodnie z najnowszą linią interpretacyjną, kursy nauki pływania świadczone przez instruktorów/nauczycieli nie mogą być w dalszym ciągu uznawane za usługi kształcenia powszechnego lub wyższego, które są zwolnione od podatku VAT, tylko podlegają opodatkowaniu stawką efektywną w wysokości 23%.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dokąd trzeba pojechać, aby obaczyć największą na świecie szopkę bożonarodzeniową? Samo Dzieciatko Jezus mierzy ponad trzy metry

  Największa szopka bożonarodzeniowa na świecie stanęła na głównym placu hiszpańskiego miasta Alicante. Figury Świętej Rodziny są gigantyczne. 

  MSZ: zmiany traktatów UE mają być procedowane w ciszy i wolniej; reforma traktatowa na Radzie Europejskiej wiosną 2024 roku

  Zgodnie z nowym pomysłem, zmiany traktatów UE mają być procedowane w ciszy i wolniej; najpierw propozycje mają trafić do Rady ds. Środowiska, na wiosnę mają być procedowane na Radzie Europejskiej; dlatego tak ważne jest, by presja w tej sprawie była kontynuowana - powiedział minister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

  Zamówienia publiczne 2024 - nowe progi unijne i nowy średni kurs złotego do euro

  Wiemy już jakie są progi unijne dla celów zamówień publicznych, ich równowartości w złotych, równowartości w złotych kwot wyrażonych w euro oraz średni kursu złotego w stosunku do euro stanowiący podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych lub konkursów.

  Darmowe odblaski zawieszone na świątecznych choinkach w Warszawie. Do kiedy można odbierać?

  Jeszcze do 8 grudnia można w 35 punktach w Warszawie odebrać darmowe odblaski. Zawieszki znajdują się na świątecznych choinkach a cała akcja odbywa się w ramach wspólnej inicjatywy profilaktyczno-edukacyjnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy już po raz dziewiąty. 

  REKLAMA

  Dodatek osłonowy od 228,8 zł do 822,25 zł. Wnioski od 1 stycznia do 30 kwietnia 2024 r. Także przez Internet. Wypłata do końca czerwca 2024 r.

  Dodatek osłonowy od 228,8 zł do 822,25 zł. Wnioski od 1 stycznia do 30 kwietnia 2024 r. Wypłata do końca czerwca 2024 r. Takie są parametry zwaloryzowanego dodatku osłonowego.

  800 plus. ZUS: pierwsze przelewy już 2 stycznia 2024 r.. Są już terminy kolejnych

  Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska poinformowała, że od stycznia 2024 r. ZUS podniesie osobom uprawnionym automatycznie wysokość świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł miesięcznie. Nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku. Pierwsze przelewy z 800 plus ZUS wyśle 2 stycznia 2024 r.

  Wynagrodzenia nauczycieli 2024. Co najmniej 30 proc. podwyżki, nie mniej niż 1500 zł. ZNP czeka na realizację obietnic wyborczych

  Od nowego rządu wyłonionego przez większość sejmową oczekujemy w 2024 roku jak najszybszego przystąpienia do realizacji deklaracji z kampanii wyborczej - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na zapowiedzianą 30 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

  Umiejętności polskich piętnastolatków powyżej średniej OECD i UE [Badanie PISA 2022]

  We wszystkich trzech obszarach objętych międzynarodowym badaniem PISA 2022 wyniki polskich piętnastolatków są powyżej średniej dla krajów OECD oraz powyżej średniej uzyskanej przez uczniów z Unii Europejskiej. Jednocześnie są one niższe niż w poprzedniej edycji badania - poinformowano 5 grudnia 2023 r. Główną badaną dziedziną były umiejętności matematyczne.

  REKLAMA

  Jakim powietrzem oddychają dzieci w szkołach i przedszkolach? Temat stężenia dwutlenku węgla w budynkach to problem pomijany, nierozumiany - a wpływa na zdrowie, koncentrację, samopoczucie

  O tym jak wpływa stan techniczny budynków szkół i przedszkoli na powietrze jakim oddychają uczniowie i dlaczego problem jakości powierza i stężenia w nim dwutlenku węgla jest pomijany i nierozumiany – rozmawiamy z Elżbietą Lemańską-Błażowską z organizacji Rodzice dla Klimatu.

  Zimno? W tym miasteczku temperatura spadła do minus 58 stopni Celsjusza!

  Minus 58 stopni Celsjusza - taką temperaturę odnotowano w miejscowości Ojmiakon na Syberii, w republice Jakucji. Szacuje się, że z powodu wiatru i wilgoci odczuwalna temperatura może wynosić nawet minus 63 stopnie! Informacje podała agencja Reutera.

  REKLAMA