REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie usług nauki pływania jest opodatkowane podatkiem VAT

TAX-ES Kancelaria doradztwa podatkowego
Świadczymy specjalistyczne usługi doradztwa podatkowego dla klientów biznesowych oraz dla jednostek sektora finansów publicznych.
doradca podatkowy w TAX-ES kancelaria doradztwa podatkowego
Świadczenie usług nauki pływania jest opodatkowane podatkiem VAT
Świadczenie usług nauki pływania jest opodatkowane podatkiem VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Stosowanie obniżonych stawek i zwolnień w VAT wywołuje wiele sporów z fiskusem. Przez wiele lat jeden ze sporów dotyczył organizowania nauki pływania.

Nauka pływania a podatek VAT w 2023 r.

Dla opodatkowania VAT istotne jest orzeczenia TSUE z 21 października 2021 r., sygn. C-373/19. Omawiam je w dalszej części artykułu.

REKLAMA

Sposób opodatkowania nauki pływania uzależniony jest od charakteru podmiotu świadczącego usługę

REKLAMA

W Polsce opodatkowanie nauki pływania zależy od tego, kto jest podmiotem świadczącym taką usługę. Jeśli bowiem jest ona wykonywana przez obiekty sportowe w ramach świadczonej przez nich usługi wstępu, to zastosowanie znajduje obniżona stawka podatku VAT w wysokości 8%. Na zastosowanie tej stawki wskazuje m.in. interpretacja Indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 lutego 2020 r. sygn. 0111-KDIB3-2.4012.782.2019.2.SR).

Spór natomiast sprowadza się przede wszystkim do tego, czy nauka pływania dla dzieci i młodzieży organizowana przez instruktorów nauki pływania, klasyfikujących świadczone przez siebie usługi pod symbolem PKWiU ex 80 „Usługi w zakresie edukacji”, jest objęta podstawową stawką VAT czy też może zwolniona od podatku.

Z art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT wynika bowiem, że zwalnia się od podatku usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym, świadczone przez nauczycieli.

Sposób opodatkowania nauki pływania zależy także od tego, na czyją rzecz świadczona jest usługa

Jeszcze do niedawna organy podatkowe były przychylne i uznawały, że nauka pływania jest usługą edukacyjną, a podmiot je wykonujący spełnia cele, jakie przyświecają podmiotom publicznym, którym powierzono zadania publiczne w zakresie edukacji, a więc usługi nauki pływania mogą korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie ww. art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT – o ile, będąc nauczycielem, osoba taka wykonuje te usługi na własny rachunek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE:

Tylko instruktor, który prowadził zajęcia jako zleceniobiorca danej placówki (np. szkoły czy basenu), nie mógł korzystać ze zwolnienia od podatku VAT dla świadczonych usług nauczania, ponieważ organy wskazywały, że nie łączy go bezpośrednia relacja z uczniami, lecz z podmiotem zatrudniającym (szkołą, basenem).

Natomiast instruktorzy wynajmujący basen i zawierający umowy o świadczenie usług bezpośrednio z rodzicami uczniów, warunek prywatnego nauczania spełniali i takie usługi mogły korzystać ze zwolnienia podatkowego.   

Na takie rozstrzygnięcie - dla usługi wykonywanej na własny rachunek – wskazał np.  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 26 stycznia 2018 r. sygn. 0112-KDIL1-2.4012.597.2017.2.AW, w której uznał, że: „ W konsekwencji powyższego należy stwierdzić, że świadczone usługi nauki pływania dla uczniów szkół, w sytuacji kiedy Wnioskodawca zawiera umowy z ich rodzicami, korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy, ponieważ są one usługami prywatnego nauczania na odpowiednim poziomie edukacji, wykonywanymi przez Wnioskodawcę (nauczyciela) na własny rachunek. (…) Natomiast w sytuacji, gdy Wnioskodawca zawiera umowy w zakresie usług nauki pływania ze Szkołą Podstawową lub Radą Rodziców danej Szkoły Podstawowej (będącymi jednostkami organizacyjnymi jednostki samorządu terytorialnego), należy stwierdzić, że Wnioskodawcy nie łączy bezpośrednia relacja umowna z uczniami (rodzicami), bowiem usługi nauki pływania Wnioskodawca świadczy na zlecenie jednostki samorządu terytorialnego działającej poprzez Szkoły Podstawowe. Zatem w tym przypadku, Wnioskodawca nie świadczy usług prywatnego nauczania na własny rachunek. Tym samym, ww. usługi w zakresie nauki pływania nie podlegają zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy.”

W podobnym tonie wypowiedział się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 4 lutego 2020 r. sygn. 0111-KDIB3-2.4012.782.2019.2.SR.

Ważne orzeczenie TSUE w sprawie sposobu opodatkowania usług nauki pływania

REKLAMA

Obecnie jednak sytuacja uległa zmianie za sprawą orzeczenia TSUE z 21 października 2021 r., sygn. C-373/19. Unijny trybunał uznał bowiem, że lekcje pływania nie mogą być uznane za wolne od podatku usługi kształcenia powszechnego lub wyższego.

W ww. wyroku TSUE stwierdził, że lekcje pływania należy traktować, jako nauczanie specjalistyczne, które nie ma charakteru kształcenia powszechnego ani wyższego. Kursy pływania nie wiążą się zdaniem TSUE z przekazywaniem wiedzy i kompetencji dotyczących obszernego i zróżnicowanego zespołu dziedzin, a także ich pogłębiania oraz rozwoju.

Na poparcie swojego stanowiska TSUE przywołał także wyrok z 14 marca 2019 r. (sygn. C-449/17) oraz postanowienie z 7 października 2019 r. (sygn. C-47/19).

Na kanwie powyższego, w najnowszych interpretacjach indywidualnych organy podatkowe przyjmują już tą niekorzystną dla podatników wykładnię.

W jednej z najnowszych interpretacji indywidualnych z dnia 5 grudnia 2022 r. sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.710.2022.2.AK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że: „(…) Wynika to z faktu, że świadczonych przez Panią usług prywatnego nauczania pływania - w świetle ww. orzeczenia TSUE C-373/19, nie można uznać za usługi obejmujące kształcenie powszechne - na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym. Tym samym Pani stanowisko w zakresie pytania nr 1 należało uznać za nieprawidłowe. Zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy nie będą objęte również usługi nauki pływania świadczone przez zatrudnionego przez Panią pracownika. W tej sytuacji zatrudnionego przez Panią pracownika nie będzie łączyła bezpośrednia relacja umowna z uczestnikami zajęć, tj. z nabywcami tych usług, a ponadto jak wskazano wyżej usług nauki pływania nie można uznać za usługi obejmujące kształcenie powszechne - na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym. Wobec powyższego, usługi świadczone przez zatrudnionego przez Panią pracownika nie będą korzystały ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy.”

Zatem, zgodnie z najnowszą linią interpretacyjną, kursy nauki pływania świadczone przez instruktorów/nauczycieli nie mogą być w dalszym ciągu uznawane za usługi kształcenia powszechnego lub wyższego, które są zwolnione od podatku VAT, tylko podlegają opodatkowaniu stawką efektywną w wysokości 23%.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Min. B. Nowacka wyklucza powrót WOS do szkół. Co z utratą u nauczycieli pracy albo godzin pracy?

Min. B. Nowacka Nowacka wypowiedziała się o pomyśle ZNP o przywróceniu WOS na rok szkolny 2024/2025. Krótko stwierdziła: To byłby chaos.

Wniosek o bon energetyczny będą przyjmowały gminy do 31 października 2024 r. Sprawdź, czy przysługuje Ci nowe świadczenie!

Bon energetyczny jako nowe świadczenie pieniężne ma być przyznawany na wniosek beneficjenta złożony do końca października 2024 r. Obsługą bonu będą zajmowały się gminy i to tam należy kierować swoje kroki, by przejść całą procedurę. Szczegóły dotyczące składania wniosku zawiera ustawa, która właśnie ujrzała światło dzienne. Sprawdź, czy bon energetyczny jest dla Ciebie!

Kto się załapie na bon energetyczny 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie

Wysokość świadczenia w postaci bonu energetycznego będzie zależna m.in. od osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już od lipca 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo dla lepiej zarabiających.

Ostrzeżenie dla Polaków podróżujących do Iranu. MSZ wydało ważny komunikat

Ze względu na rosnące napięcia między Iranem a Izraelem oraz ryzyko działań zbrojnych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróże do Iranu. Polscy obywatele, którzy aktualnie przebywają w Iranie, powinni jak najszybciej opuścić ten kraj.

REKLAMA

Ponad 27 mln zł dofinansowania na zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Nabór wniosków rozstrzygnięty

Minister Sportu i Turystyki rozstrzygnął nabór wniosków na realizację Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2024 r. Dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej wynosi 27 026 000 zł.

Nowa Strategia Cyberbezpieczeństwa Polski na lata 2024-2029. "Wkrótce zostaną zaprezentowane szczegóły"

Wiceminister cyfryzacji, Paweł Olszewski, zapowiedział w piątek, że szczegóły nowej Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2024-2029 zostaną wkrótce zaprezentowane.

Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

REKLAMA

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA