REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie usług nauki pływania jest opodatkowane podatkiem VAT

TAX-ES Kancelaria doradztwa podatkowego
Świadczymy specjalistyczne usługi doradztwa podatkowego dla klientów biznesowych oraz dla jednostek sektora finansów publicznych.
doradca podatkowy w TAX-ES kancelaria doradztwa podatkowego
Świadczenie usług nauki pływania jest opodatkowane podatkiem VAT
Świadczenie usług nauki pływania jest opodatkowane podatkiem VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Stosowanie obniżonych stawek i zwolnień w VAT wywołuje wiele sporów z fiskusem. Przez wiele lat jeden ze sporów dotyczył organizowania nauki pływania.

Nauka pływania a podatek VAT w 2023 r.

Dla opodatkowania VAT istotne jest orzeczenia TSUE z 21 października 2021 r., sygn. C-373/19. Omawiam je w dalszej części artykułu.

REKLAMA

Sposób opodatkowania nauki pływania uzależniony jest od charakteru podmiotu świadczącego usługę

REKLAMA

W Polsce opodatkowanie nauki pływania zależy od tego, kto jest podmiotem świadczącym taką usługę. Jeśli bowiem jest ona wykonywana przez obiekty sportowe w ramach świadczonej przez nich usługi wstępu, to zastosowanie znajduje obniżona stawka podatku VAT w wysokości 8%. Na zastosowanie tej stawki wskazuje m.in. interpretacja Indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 lutego 2020 r. sygn. 0111-KDIB3-2.4012.782.2019.2.SR).

Spór natomiast sprowadza się przede wszystkim do tego, czy nauka pływania dla dzieci i młodzieży organizowana przez instruktorów nauki pływania, klasyfikujących świadczone przez siebie usługi pod symbolem PKWiU ex 80 „Usługi w zakresie edukacji”, jest objęta podstawową stawką VAT czy też może zwolniona od podatku.

Z art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT wynika bowiem, że zwalnia się od podatku usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym, świadczone przez nauczycieli.

Sposób opodatkowania nauki pływania zależy także od tego, na czyją rzecz świadczona jest usługa

Jeszcze do niedawna organy podatkowe były przychylne i uznawały, że nauka pływania jest usługą edukacyjną, a podmiot je wykonujący spełnia cele, jakie przyświecają podmiotom publicznym, którym powierzono zadania publiczne w zakresie edukacji, a więc usługi nauki pływania mogą korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie ww. art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT – o ile, będąc nauczycielem, osoba taka wykonuje te usługi na własny rachunek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE:

Tylko instruktor, który prowadził zajęcia jako zleceniobiorca danej placówki (np. szkoły czy basenu), nie mógł korzystać ze zwolnienia od podatku VAT dla świadczonych usług nauczania, ponieważ organy wskazywały, że nie łączy go bezpośrednia relacja z uczniami, lecz z podmiotem zatrudniającym (szkołą, basenem).

Natomiast instruktorzy wynajmujący basen i zawierający umowy o świadczenie usług bezpośrednio z rodzicami uczniów, warunek prywatnego nauczania spełniali i takie usługi mogły korzystać ze zwolnienia podatkowego.   

Na takie rozstrzygnięcie - dla usługi wykonywanej na własny rachunek – wskazał np.  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 26 stycznia 2018 r. sygn. 0112-KDIL1-2.4012.597.2017.2.AW, w której uznał, że: „ W konsekwencji powyższego należy stwierdzić, że świadczone usługi nauki pływania dla uczniów szkół, w sytuacji kiedy Wnioskodawca zawiera umowy z ich rodzicami, korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy, ponieważ są one usługami prywatnego nauczania na odpowiednim poziomie edukacji, wykonywanymi przez Wnioskodawcę (nauczyciela) na własny rachunek. (…) Natomiast w sytuacji, gdy Wnioskodawca zawiera umowy w zakresie usług nauki pływania ze Szkołą Podstawową lub Radą Rodziców danej Szkoły Podstawowej (będącymi jednostkami organizacyjnymi jednostki samorządu terytorialnego), należy stwierdzić, że Wnioskodawcy nie łączy bezpośrednia relacja umowna z uczniami (rodzicami), bowiem usługi nauki pływania Wnioskodawca świadczy na zlecenie jednostki samorządu terytorialnego działającej poprzez Szkoły Podstawowe. Zatem w tym przypadku, Wnioskodawca nie świadczy usług prywatnego nauczania na własny rachunek. Tym samym, ww. usługi w zakresie nauki pływania nie podlegają zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy.”

W podobnym tonie wypowiedział się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 4 lutego 2020 r. sygn. 0111-KDIB3-2.4012.782.2019.2.SR.

Ważne orzeczenie TSUE w sprawie sposobu opodatkowania usług nauki pływania

REKLAMA

Obecnie jednak sytuacja uległa zmianie za sprawą orzeczenia TSUE z 21 października 2021 r., sygn. C-373/19. Unijny trybunał uznał bowiem, że lekcje pływania nie mogą być uznane za wolne od podatku usługi kształcenia powszechnego lub wyższego.

W ww. wyroku TSUE stwierdził, że lekcje pływania należy traktować, jako nauczanie specjalistyczne, które nie ma charakteru kształcenia powszechnego ani wyższego. Kursy pływania nie wiążą się zdaniem TSUE z przekazywaniem wiedzy i kompetencji dotyczących obszernego i zróżnicowanego zespołu dziedzin, a także ich pogłębiania oraz rozwoju.

Na poparcie swojego stanowiska TSUE przywołał także wyrok z 14 marca 2019 r. (sygn. C-449/17) oraz postanowienie z 7 października 2019 r. (sygn. C-47/19).

Na kanwie powyższego, w najnowszych interpretacjach indywidualnych organy podatkowe przyjmują już tą niekorzystną dla podatników wykładnię.

W jednej z najnowszych interpretacji indywidualnych z dnia 5 grudnia 2022 r. sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.710.2022.2.AK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że: „(…) Wynika to z faktu, że świadczonych przez Panią usług prywatnego nauczania pływania - w świetle ww. orzeczenia TSUE C-373/19, nie można uznać za usługi obejmujące kształcenie powszechne - na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym. Tym samym Pani stanowisko w zakresie pytania nr 1 należało uznać za nieprawidłowe. Zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy nie będą objęte również usługi nauki pływania świadczone przez zatrudnionego przez Panią pracownika. W tej sytuacji zatrudnionego przez Panią pracownika nie będzie łączyła bezpośrednia relacja umowna z uczestnikami zajęć, tj. z nabywcami tych usług, a ponadto jak wskazano wyżej usług nauki pływania nie można uznać za usługi obejmujące kształcenie powszechne - na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym. Wobec powyższego, usługi świadczone przez zatrudnionego przez Panią pracownika nie będą korzystały ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy.”

Zatem, zgodnie z najnowszą linią interpretacyjną, kursy nauki pływania świadczone przez instruktorów/nauczycieli nie mogą być w dalszym ciągu uznawane za usługi kształcenia powszechnego lub wyższego, które są zwolnione od podatku VAT, tylko podlegają opodatkowaniu stawką efektywną w wysokości 23%.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłaty tylko dla prawdziwych rolników? Trwają prace nad definicją rolnika aktywnego zawodowo

Nowa definicja rolnika aktywnego zawodowo ma zapewnić, że dopłaty trafią wyłącznie do osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą, nawet w małej skali. Ministerstwo zapowiada proste kryteria i jasne zasady dokumentowania przychodów, jednak wciąż pozostają wątpliwości co do minimalnych wymogów. Czy nowe przepisy uporządkują system wsparcia, czy obciążą rolników dodatkowymi obowiązkami?

Rekordowa liczba odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina w 2024 r.

Lotnisko Chopina może pochwalić się kolejnym rekordem. W ubiegłym roku ze stołecznego portu skorzystało prawie 21,3 mln. W grudniu 2024 r. ruch pasażerski wzrósł o 17 proc. w ujęciu rocznym, a podróżni najczęściej latali m.in. do Londynu.

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji. Prezydent Andrzej Duda 8 stycznia 2025 r. podpisał nowelę uchylającą obowiązek uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów objętych planem generalnym lotniska.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni [PROJEKT]

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni. Resort rodziny pracuje nad nowelizacją ustawy nadającą nowe uprawnienia opiekunom dzieci w wieku do lat trzech. Co się zmieni?

REKLAMA

W Tatrach już trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło już do trzeciego stopnia. Co to oznacza?

Recykling tekstyliów w gminach – co zrobić ze starymi ubraniami?

Od stycznia 2025 r. gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? [WYWIAD]

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? Co zrobić, by wszystkim żyło się lepiej? Gość Infor.pl prof. Marcin Piątkowski przedstawił kilka pomysłów dotyczących poprawy jakości życia.

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzony katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzeniu ulegnie katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia. Nowelizacja z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. Czym jest tzw. emerytura olimpijska?

REKLAMA

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r.

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile wyniesie średnie wynagrodzenie nauczycieli w 2025 r.? O ile wzrosną wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w 2025 r.?

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes PIBP wskazał poważne niedopatrzenie

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak w rozmowie z redakcją Infor.pl wskazał poważne niedopatrzenia związane z Koszykiem Usług Funeralnych.

REKLAMA