Kategorie

Obciążenia finansowe sektora jst

Sytuacja finansowa w sektorze publicznym jest bardzo mocno związana z sytuacją gospodarczą, polityką rządu oraz programami UE. W ostatnim roku kwoty wydatków znacznie osłabiły samorządy. Wsparcie finansowe było wysokie, niestety towarzyszy mu wzrost codziennych wydatków w każdym województwie.

Wydatki na ochronę zdrowia i wydatki społeczne znacznie wzrosły w zakresie inwestycji i modernizacji. Sektor komunikacji jest obecnie najszybciej rozwijającym się sektorem w kraju. W każdym województwie nadkłady na subwencje i dotacje dla firm i osób prywatnych są wysokie. Dynamiczny wzrost ma być sposobem na budowę konkurencyjności firm oraz stworzenie rynku informacji o krajowym i międzynarodowym zasięgu.

Dolnośląskie

W województwie dolnośląskim wydatki w roku 2008-2009 wzrosły o 600 mln zł. Najwyższe kwoty odnotowano:

-  w gospodarce mieszkaniowej: wzrost o ponad 100 proc. (50 mln zł)

-  w oświacie i opiece wychowawczej: wzrost o 70 mln zł.

Środki najczęściej są kierowane do miast i gmin, zarządzanie w powiatach i województwach środkami finansowymi jest znacznie ograniczone. Wysokie wydatki od lat utrzymują się w transporcie i łączności, ochronie zdrowia oraz pomocy społecznej. Szeroko zakrojone zmiany w sektorze zdrowia i opieki oraz dostosowywanie standardów sektora do regulacji prawnych wymagają wysokich nakładów ,jednakże w dłuższym okresie powinny one przynieść oszczędności oraz wzrost dochodów jednostek zdrowia. Wprowadzenie wielu usług medycznych jest kosztowne, lecz planuje się, że jednostki te będą samowystarczalne.  Kwoty przeznaczane na ten cel  szacuje się na 165 tys. zł rocznie, czyli 19,4 proc. wydatków budżetu jednostek.

W latach 2008-2009 znacznie wzrosły wydatki na ochronę środowiska.

Kwota tych wydatków utrzymuje się na poziomie 3 319,4 tys. zł, wzrost roczny to około 3 000 tys. zł. Zgodnie z nowymi zasadami dotyczącymi jakości i sposobu wytwarzania produktów czyste technologie i czysta energia mają zapewnić polskim firnom konkurencyjną pozycję w kraju i w Europie. Wprowadzane są więc programy i aplikacje internetowe, które umożliwiają zarządzanie firmą, równocześnie ułatwiają dostęp do klienta i rynków zbytu. W sektorze transportu i łączności wydatki województwa dolnośląskiego ocenia się na 457,5 tys. zł, wobec budżetu województwa jest to 28,8 proc.. Wydatków. Tworzenie sieci informacyjnej i komunikacyjnej jest jednym z założeń UE, środki przeznaczane na ten cel są wysokie.

Czytaj także: Granice zadłużania się samorządów>>

Małopolskie

W województwie małopolskim wydatki ocenia się na 1 498,4 tys. zł. Do miast i gmin kierowana jest większość środków finansowych. W tym rejonie duże znaczenie ma ochrona dziedzictwa narodowego, te wydatki to około 15,5 proc. budżetu wojewódzkiego.

Dla poprawy warunków dla firm oraz dla rozszerzenia rynków zbytu i promocji roczne wydatki ocenia się na 566, 2 tys. zł. Kwota ta to 37,8 proc. wydatków.

Znaczne zmiany widać w sektorze ochrony zdrowia i opieki społecznej, wydatki na ten cel to 11,2 proc. środków wojewódzkich i kwota ta w ostatnich latach znacznie wzrosła. Ochrona środowiska i bezpieczeństwo publiczne jest w rejonie małopolskim ważnym elementem działań w gminach, powiatach i województwach. Obszar ten jest dobrze postrzegany przez inwestorów, co pozwala na szeroko zakrojone pozyskiwanie środków z UE i krajów europejskich oraz rządu. Gminy, powiaty i województwa szukają zagranicznych środków dla rozbudowy danego obszaru. Inwestycje w 2009 na jednego mieszkańca wyniosły 248,2 zł.

Od 2004 roku w województwie dochody wzrosły o 34proc., wydatki zaś 28 proc.


Mazowieckie

Wydatki na obszarze mazowieckim ocenia się na 3 244 mln zł. Wydatki majątkowe stanowią ponad 25 proc., większość jest kierowana na inwestycje. Wydatki bieżące są znacznie wyższe, w roku 2009 wyniosły 2 307,3 mln zł.

Reklama

Na obszarze aglomeracji warszawskiej dynamicznie rozbudowuje się sektor komunikacji i transportu. Warszawa jest ważnym centrum zaopatrzeniowym i węzłem komunikacyjnym (lotniska, kolej).  Sieć usługowa i zaopatrzeniowa jest w tym rejonie bardzo rozbudowana, z tego powodu wprowadzenie nowych technologii informatycznych i aplikacji internetowych jest niezbędne dla organizacji i planowania działalności rynkowej. Wydatki budżetu na komunikacje i transport ocenia się na 832,2 mln zł.

Tak jak w pozostałych regionach wydatki na ochronę zdrowia i opiekę społeczną wzrosły, w ciągu roku o 170 mln. zł, obecnie są utrzymywane w wysokości 5 200 mln zł. Spadły wydatki na sektor usługowy oraz bezpieczeństwo publiczne (0,9 proc. i 0,5 proc. wydatków budżetu województwa). Równocześnie te działania zostały przeniesione na inne instytucje i firmy. Firmy przejęły wiele programów dla budowy konkurencyjności działalności gospodarczej od województw, powiatów i gmin. Zadania z zakresu bezpieczeństwa, są odgórnie zarządzane, ale kierowane przez odpowiednie firmy. Wiele przedsiębiorstw zatrudnia własnych pracowników dla utrzymania porządku i bezpieczeństwa w budynkach i poza.  

W województwie mazowieckim wysokie nakłady są ponoszone w zakresie zarządzania finansami w kraju. Kontrola i nadzór nad wydatkami województw oraz programy wsparcia finansowego są planowane w stolicy kraju.

Czytaj także: Pożyczki z budżetu państwa dla jednostek samorządu>>

Warmińsko-mazurskie

Wydatki w województwie warmińsko – mazurskim szacuje się na 449,5 mln zł. Największe nakłady na tym obszarze są przekazywane na ochronę zdrowia i opiekę społeczną. Wzrost roczny w tym sektorze jest znaczny 30 – 50 proc., lecz środki te są kierowane w większości na modernizacje, unowocześnianie i inwestycje rozwojowe. W dłuższym okresie każda z  jednostek ochrony zdrowia i opieki społecznej ma samodzielnie zarządzać pracą i finansami. Pomoc rządowa, unijna i samorządowa ma wprowadzić elementy polityki rynkowej oraz programy dla utrzymania opłacalności tych jednostek. Przychodnie i inne instytucje zdrowia muszą być samowystarczalne. Muszą one wprowadzić system zarządzania i kierowania w oparciu o sytuację na danym obszarze oraz możliwości finansowe w danym okresie. Na ochronę zdrowia w roku 2009 wydano 1,9 mln zł, na pomoc społeczną 109,2 mln zł. Zagospodarowanie przestrzenne i ochrona środowiska jest jednym z priorytetów na obszarze Mazur. Turystyka w tym rejonie od lat dynamicznie się rozwija, dla utrzymania i rozwoju tej branży wydatki na zagospodarowanie terenów muszą wzrosnąć.

Śląskie

Reklama

W województwie śląskim wydatki majątkowe, inwestycyjne i bieżące szacuje się na ponad 750 mln zł każde. Wydatki są pokrywane w 70 proc. z dotacji i subwencji. W tym rejonie wysokie nakłady są kierowane do sektora oświaty, sportu oraz kultury - 21,2 proc. budżetu wojewódzkiego. Wartość kapitału przeznaczanego na pomoc społeczną i zdrowie rocznie ocenia się na 14,5 proc., wydatki na cele społeczne wzrosły trzykrotnie w tym okresie. Zazwyczaj są kierowane na aktywizacje zawodową i szkolenia.

Na obszarze województwa wprowadza się dynamiczne zmiany przemyśle i produkcji. Modernizacja przedsiębiorstw opiera się na polityce proekologicznej. Na tym obszarze nakłady z funduszy UE są znaczne i głównie są to środki inwestycyjne, natomiast polityka państwa opiera się na wprowadzeniu reguł rynkowych oraz  metod zarządzania przedsiębiorstwami i ich finansami.

Czytaj także: Plany ostrożnościowe i naprawcze w samorządzie>>

Ważnym elementem polityki w województwie jest poprawa jakości transportu i rozwój łączności. Śląsk jest rejonem przemysłowym, inwestycje w transport są zatem niezbędne. Łączność telefoniczna i internetowa jest rozbudowywana na całym obszarze. Subwencje i dotacje dla firm w tym zakresie są wprowadzane od lat, programy edukacyjne również. Modernizacje przeprowadzono już w urzędach i instytucjach, wykorzystanie sieci internetowej zmieniło formę pracy i obsługi petentów w urzędach.

Dorota Smoleńska

samorzad.infor.pl

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    1 sty 2000
    14 cze 2021
    Zakres dat:

    Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

    Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

    Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

    Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.

    Dopłaty z gmin za odpady, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody

    Dopłaty z gmin, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody - szykują się spore zmiany w gospodarce odpadami. Co zawiera rządowy projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?

    Komunikacja w Compliance

    Komunikacja w Compliance. W najbliższym czasie sektor publiczny, ale i sektor prywatny (zwłaszcza duże i średnie przedsiębiorstwa) czeka wdrażanie systemów Compliance. Kluczem do udanego wdrożenia, a potem utrzymania systemów Compliance jest komunikacja.

    Leśna szkoła z klimatem - ruszają ekolekcje

    Leśna szkoła z klimatem to program opracowany we współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, który służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu. W program zaangażowane są też Lasy Państwowe, które m.in. przygotowują służące grom plenerowym ścieżki i organizują prelekcje.

    Dzień Ojca - gra miejska "Przygoda z Tatą"

    Dzień Ojca - MRiPS zaprasza do zapisów na grę miejską "Przygoda z Tatą". Gra odbędzie się w Warszawie.

    Praca zdalna urzędników - ekwiwalent

    Praca zdalna urzędników - po zmianie przepisów pracodawca będzie musiał zagwarantować ekwiwalent. Czy wygasi to pracę zdalną urzędników?

    Obowiązek zgłoszenia, czym ogrzewamy domy od 1 lipca 2021 r.

    Obowiązek zgłoszenia czym ogrzewamy domy - 1 lipca 2021 roku rusza zbieranie danych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Do kiedy będzie trzeba zgłosić urządzenia? Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

    Euro 2021: Narodowa Strefa Kibica na mecz Polski z Hiszpanią

    Euro 2021 - Strefa Kibica na Stadionie Narodowym. 19 czerwca 2021 roku na Stadionie Narodowym będzie można oglądać mecz reprezentacji Polski z Hiszpanią na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej. Jakie będą zasady? Ile osób będzie mogło wejść na stadion?

    MEiN proponuje zmiany w liście lektur

    Zmiany w liście lektur - Ministerstwo Edukacji i Nauki rozpoczyna konsultacje społeczne. Potrwają do 8 lipca.

    Narodowy Spis Powszechny - jak powinni się spisać studenci?

    Narodowy Spis Powszechny - studenci mogą nie mieć świadomości, że ciąży na nich obowiązek spisowy. Nigdy nie brali udziału w spisie - ostatni był 10 lat temu, gdy byli jeszcze dziećmi. Mogą też myśleć, że zrobią to za nich rodzice lub dom studencki. Najlepiej jednak wziąć odpowiedzialność we własne ręce i spisać się samodzielnie! Tym bardziej, jeśli nie mieszka się z rodzicami lub w akademiku.

    Strajk Pielęgniarek: Czujemy się oszukane przez rząd [PODCAST]

    11 manifestacji w centralnych miejscach miast wojewódzkich, 4000 uczestników: pielęgniarki, pielęgniarze, położne - tak wyglądał strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych. Czy będzie strajk generalny? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

    Do kiedy wystawienie ocen 2021?

    Do kiedy wystawienie ocen 2021? Ile czasu mają uczniowie na poprawienie ocen końcowych? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

    Polski Ład: czy stracą seniorzy i osoby wymagające opieki?

    Polski Ład: czy stracą seniorzy i osoby wymagające opieki? W ramach Polskiego Ładu rząd przedstawił plan 10 ustaw do przygotowania w ciągu 100 najbliższych dni. W pakiecie tym niemal nie przewidziano działań zawartych w części „Złota jesień życia”. Wyjątkiem są emerytury bez podatku, ale ta planowana zmiana, bez równoległych korekt w innych obszarach wsparcia, niesie również skutki uboczne dla części osób starszych – zwłaszcza niesprawnych, wymagających opieki i ich rodzin.

    Praca zdalna w urzędach – czerwiec 2021 r.

    Praca zdalna w urzędach – do kiedy przedłużona? Jak długo będzie ograniczona praca urzędów? Jaka jest dopuszczalna liczba osób (interesantów) w urzędzie w czerwcu 2021 roku?

    Certyfikat COVID na telefonie

    Certyfikat COVID na telefonie - od kiedy? Odpowiadamy na pytania - gdzie go teraz szukać i kiedy paszport covidowy pojawi się w aplikacji mObywatel.

    Szczepienia na COVID-19 młodzieży w wieku 12-15 lat od 7 czerwca 2021

    Szczepienia na COVID-19 młodzieży w wieku 12-15 lat ruszyły. Jak młodzież może zapisać się na szczepienie? Czy konieczna jest zgoda i obecność rodziców?

    Czyste Powietrze - zachęty dla gmin, dodatkowe terminy

    Czyste Powietrze - zachęty dla gmin, dodatkowe terminy. Do 15 czerwca 2021 r. jest czas na zgłoszenia nowych gmin do programu „Czyste Powietrze”, a do 15 lipca br. wydłużono termin podpisywania porozumień i aneksów przez gminy, które już wcześniej wyraziły chęć skorzystania z finansowych bonusów.

    Paszport covidowy - co daje, jak wygląda?

    Paszport covidowy - co daje, jak wygląda? Przedstawiamy najważniejsze informacje o unijnym certyfikacie COVID.

    Zgromadzenia spontaniczne - zniesienie zakazu prawdopodobne pod koniec czerwca

    Zgromadzenia spontaniczne - zniesienie zakazu prawdopodobne pod koniec czerwca - poinformował w poniedziałek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Wtedy planowane jest kolejne luzowanie obostrzeń dotyczących COVID-19.

    Zgromadzenia spontaniczne - czy są legalne?

    Zgromadzenia spontaniczne - czy są legalne? Rząd łagodzi obostrzenia covidowe, ale utrzymuje całkowity zakaz zgromadzeń spontanicznych. RPO przesłał swoje stanowisko do premiera Mateusza Morawieckiego.

    Rola najwyższego kierownictwa we wdrażaniu Compliance i systemów dla sygnalistów 

    Najwyższe kierownictwo - rola we wdrażaniu Compliance i systemów dla sygnalistów. Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony osób zgłaszających przypadki naruszenia prawa Unii, zwaną potocznie dyrektywą o sygnalistach, pozostało 6 i pół miesiąca, aby sektor publiczny oraz duże przedsiębiorstwa wdrożyły systemy dla sygnalistów. Odpowiedzialność za to ponosi najwyższe kierownictwo.

    Program "Sportowe Wakacje+" w 2021 roku

    "Sportowe Wakacje+". Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wraz z Fundacją Lotto im. Haliny Konopackiej przeznaczyły 30 milionów złotych na drugą edycję programu "Sportowe Wakacje+" - poinformował szef resortu, wicepremier Piotr Gliński.

    Polski Ład - utrata dochodów samorządów

    Polski Ład - w dużej mierze zapłacą za niego samorządy. Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że ich dochody mają spaść o ok. 10–11 mld zł, ale rząd obiecuje, że ten ubytek pokryje specjalna subwencja inwestycyjna. Według ekspertów może ona jednak się okazać niewystarczająca.

    Młodzieżowe rady gmin, powiatu i sejmiki województwa

    Młodzieżowe rady gmin, powiatu i sejmiki województwa - Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację przepisów dotyczących samorządów lokalnych. Dzięki nowym rozwiązaniom, młode osoby będą miały szersze możliwości do angażowania się w życie publiczne i obywatelskie.