REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

VAT od usług budowlanych 2014

Matarewicz Jacek
VAT od usług budowlanych 2014
VAT od usług budowlanych 2014
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2014 r. istotnie zmieniły się zasady rozliczania VAT od usług budowlanych. Zmienił się bowiem moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu usług budowlanych oraz budowlano-montażowych.

REKLAMA

Dotychczas (do końca 2013 r.) obowiązek podatkowy z tytułu tych usług uzależniany był od momentu zapłaty. Powstawał on w dacie otrzymania zapłaty w całości lub części, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usługi (art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. nr 177 poz. 1054 ze zm., dalej: „ustawa o VAT”).

REKLAMA

Obecnie, obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych powstaje w dacie wystawienia faktury (art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a ustawy o VAT). Jednocześnie, jeżeli faktura nie zostanie wystawiona w terminie lub podatnik (mimo takiego obowiązku) jej w ogóle nie wystawi, to wówczas obowiązek podatkowy powstaje w dacie upływu terminu na jej wystawienie (art. 19a ust. 7 ustawy o VAT). W przypadku przedmiotowych usług termin na wystawienie faktury wynosi obecnie 30 dni od dnia wykonania usług (art. 106i ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT).

Zobacz również: Zaliczki w związku z eksportem a VAT od 1 stycznia 2014 r.

Przykład:
Podatnik wykona usługę budowlaną 10 czerwca 2014 r. Fakturę dokumentującą wykonanie tej usługi wystawi jednak z opóźnieniem, bowiem dopiero 15 września 2014 r. Obowiązek podatkowy z tytułu wykonanej usługi budowlanej powstanie 10 lipca 2014 r.

REKLAMA

Na wcześniejsze powstanie obowiązku podatkowego w przypadku usług budowlanych może mieć wpływ np. wcześniejsze otrzymanie płatności w formie zaliczki. Wówczas otrzymana zaliczka będzie rodzić obowiązek podatkowy u świadczącego usługę (art. 19a ust. 8 ustawy o VAT).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład:
Podatnik wykonał usługę budowlaną 20 lutego 2014 r. Fakturę dokumentującą wykonanie tej usługi wystawił w dniu 3 marca 2014 r. Niemniej jednak wcześniej, bowiem jeszcze przed wykonaniem usługi, w dniu 28 stycznia 2014 r. otrzymał zaliczkę wynoszącą 50% wynagrodzenia. Fakturę dokumentującą otrzymanie zaliczki wystawił 3 lutego 2014 r. W tej sytuacji, obowiązek podatkowy w odniesieniu do otrzymanej zaliczki powstał 28 stycznia 2014 r., a w pozostałej części wynagrodzenia z tytułu usługi budowlanej w dniu terminowego wystawienia faktury, tj. 3 marca 2014 r.

Warto odnotować, że w przypadku podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, którzy ewidencjonują sprzedaż za pomocą kas rejestrujących i nie mają obowiązku wystawiania faktur, obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług budowlanych powstaje na zasadach ogólnych, tj. w dacie ich wykonania/otrzymania zaliczki. Problem dla wykonawcy usługi zaczyna się jednak w momencie, w którym osoba fizyczna zgłosi żądanie wystawienia faktury np. 1 dnia kolejnego miesiąca. Dla faktur wystawianych na żądanie osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej wprowadzono szczególne terminy ich wystawiania. W przypadku zgłoszenia żądania 1 dnia miesiąca następującego po miesiącu wykonania usługi, termin na wystawienie faktury wynosi 15 dni od dnia zgłoszenia żądania (art. 106i ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT). Powstaje więc pytanie, czy podatnik ma wówczas obowiązek skorygowania podatku należnego wykazanego w miesiącu wykonania usługi i wykazania VAT należnego w miesiącu wystawienia faktury w terminie? Zgodnie jednak ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów (źródło: www.finanse.mf.gov.pl/vat/wyjasnienia-i-komunikaty), wystawienie faktury na żądanie osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej pozostaje bez wpływu na obowiązek podatkowy z tytułu usługi budowlanej.

Przykład:
Podatnik wykonał usługę budowlaną w dniu 25 stycznia 2014 r. na rzecz konsumenta. Konsument zgłosił żądanie wystawienia faktury w dniu 2 lutego 2014 r. Podatnik wystawił mu fakturę 10 lutego 2014 r. Zgodnie ze stanowiskiem MF, obowiązek podatkowy powstanie wówczas w dacie wykonania usługi, tj. 25 stycznia 2014 r.

Polecamy serwis: Podatki  opłaty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

  1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

  REKLAMA

  Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

  Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

  Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

  Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

  Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

  Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

  Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

  Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

  REKLAMA

  Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

  W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

  Wojciechowski: Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; przewiduje to projekt rozporządzenia, który popierają wszystkie kraje - poinformował dzisiaj unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zniesiony ma być m.in. obowiązek ugorowania. Zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  REKLAMA