| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Podatki i opłaty > Usługi zakładu budżetowego

Usługi zakładu budżetowego

Usługi świadczone przez samorządowy zakład budżetowy na rzecz gminy nie są świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT – tak wynika z wyroku WSA w Bydgoszczy z 19 listopada 2013 r.

Usługi świadczone przez samorządowy zakład budżetowy na rzecz gminy nie są świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT – tak wynika z wyroku WSA w Bydgoszczy z 19 listopada 2013 r.

Pomimo wyodrębnienia zakładu budżetowego ze struktury tworzącej go jednostki samorządowej, która pozwala na uznanie go za samodzielnego podatnika VAT, realizacja zadań własnych tej jednostki przez jego zakład budżetowy nie tworzy między tymi podmiotami takiego stosunku prawnego, na podstawie którego następuje wymiana świadczeń wzajemnych, pozwalających na ich opodatkowanie VAT. W takim przypadku zakład budżetowy jednostki nie wykonuje usług komunalnych na rzecz jednostki samorządowej, lecz działa w jej imieniu jako wyodrębniona jednostka organizacyjna, wykonująca zadania własne, co pozostaje poza przedmiotem regulacji art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług.

Polecamy serwis: Podatki i opłaty

Zagadnienie podmiotowości podatkowej w podatku od towarów i usług samorządowych jednostek budżetowych było przedmiotem uchwały składu siedmiu sędziów NSA z 24 czerwca 2013 r. (sygn. akt I FPS 1/13), zgodnie z którą, w świetle art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami VAT. W uzasadnieniu tej uchwały NSA odwołał się również do sytuacji samorządowych zakładów budżetowych. Odrębny reżim finansowy dotyczący tych jednostek, wynikający z ustawy o finansach publicznych, w szczególności z art. 14 i art. 15 tej ustawy, a także wyraźne ich wskazanie jako podmiotów realizujących zadania gmin w ramach gospodarki komunalnej, pozwala uznać je za podatników podatku od towarów i usług.

sygn. akt I SA/Bd 399/13

Zobacz również: Spółka komunalna a prawo do składania deklaracji kwartalnych

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »