| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Podatki i opłaty > Opodatkowanie dotacji 2014

Opodatkowanie dotacji 2014

Opodatkowanie dotacji od 1 stycznia 2014 roku zasadniczo nie uległo zmianie. Obowiązek podatkowy wciąż powstaje z chwilą otrzymania całości lub części dotacji, subwencji i innych opłat o podobnym charakterze mającymi wpływ na cenę sprzedawanych towarów i usług.

Opodatkowanie dotacji od 1 stycznia 2014 r.

Do końca 2013 r. obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji powstawał z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika (art. 19 ust. 21 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. nr 177 poz. 1054 ze zm., dalej: „ustawa o VAT”). Jednocześnie, opodatkowanie VAT dotyczyło wyłącznie tych form dofinansowania (m.in. dotacji), które miały wpływ na cenę (art. 29 ust. 1 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do końca 2013 r.). Jednocześnie, dotacja pozostająca jedynie rodzajem wsparcia finansowego udzielanego w ramach grupy powiązanych kapitałowo podmiotów (dotacja podmiotowa), nawet jeżeli nie była pożyczką (bezzwrotny charakter), wcale nie musiała podlegać opodatkowaniu VAT. Warunkiem obciążenia takiej „dopłaty” było jej bezpośrednie przełożenie na cenę sprzedawanych przez podatnika towarów/usług, a więc musiała ona mieć charakter przedmiotowy (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 10 lipca 2013 r., sygn. IPTPP1/443-333/13-4/MG). Problem VAT od dotacji dotyczył więc m.in. aptek otrzymujących refundacje leków, przewoźników koleją otrzymujących dotacje na ulgi w cenach biletów, czy instytucji kultury otrzymujących dotacje mające wpłynąć na obniżenie cen biletów wstępu. Tym samym, stawka VAT dla dotacji odpowiadała stawce właściwej dla towaru/usługi, na której cenę ta dotacja wpłynęła (por. prawomocny wyrok WSA w Warszawie z 23 marca 2007 r., sygn. III SA/Wa 116/07; źródło: www.nsa.gov.pl). Warto również pamiętać, że otrzymana dotacja była kwotą brutto, a więc podatek w niej zawarty należało wyliczać metodą „w stu”.

Zobacz również: Użytkowanie wieczyste a VAT w 2014 r

Powyższe zasady zasadniczo nie uległy zmianie. Od 1 stycznia 2014 r. obowiązek podatkowy wciąż powstaje z chwilą otrzymania całości lub części dotacji, subwencji i innych opłat o podobnym charakterze mającymi wpływ na cenę sprzedawanych towarów i usług (art. 19a ust. 5 pkt 2 w zw. z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r.). Wciąż najważniejszym momentem dla rozpoznania obowiązku podatkowego z tytułu dotacji pozostaje jej wpływ na konto, co oznacza, że np. dotacja płatna w ratach lub częściowo w formie zaliczek będzie rodziła obowiązek podatkowy na zasadzie kasowej, tj. w dacie otrzymania części dotacji – w odniesieniu do otrzymanej części (art. 19a ust. 6 i 8 ustawy o VAT).

Przykład:

Przewoźnik kolejowy otrzymuje dotację przedmiotową z budżetu państwa do krajowych przewozów pasażerskich, wyrównująca utracone przychody z tytułu honorowania ustawowych uprawnień do ulgowych przejazdów dla studentów poniżej 26 roku życia. Przewoźnik otrzymał dotację w dniu 10 stycznia 2014 r. Obowiązek podatkowy w VAT powstał w dacie otrzymania tej dotacji, tj. 10 stycznia 2014 r.

Obecne brzmienie art. 29a ust. 1 ustawy o VAT potwierdza, że dotacja jest włączana do podstawy opodatkowania towaru/usługi, na którego cenę wywiera bezpośredni wpływ.

Polecamy serwis: Podatki i opłaty

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyran

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »