reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Podatki i opłaty > Podatek od nieruchomości w Kielcach w 2016 r. - podwyżki

Podatek od nieruchomości w Kielcach w 2016 r. - podwyżki

Od 2016 r. w Kielcach opłata miesięczna za grunty związane z działalnością gospodarczą, wyniesie 0,83 zł od metra kw. powierzchni, obecna stawka to 0,76 zł). Za budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz za mieszkania zajęte na prowadzenie takiej działalności mieszkańcy zapłacą 22,30 zł obecna stawka - 20,36 zł.

Kielce/ Radni zgodzili się na podwyżkę podatków od nieruchomości

19.11.2015, 16:06

Radni Kielc przyjęli w czwartek uchwałę podwyższającą od 2016 r. w mieście podatki od nieruchomości - ma to przynieść o ok. 7 mln zł więcej dochodów do budżetu. Po dyskusji zgodzili się na stawki mniejsze o 30 proc., niż zakładała pierwotna propozycja prezydenta Wojciecha Lubawskiego.

Władze Kielc planowały zastosowanie maksymalnych stawek podatków, określonych w corocznym obwieszczeniu ministra finansów regulującym tę kwestię. Zmiany miały uzupełnić przyszłoroczny budżet Kielc o 11 mln zł.

Prezentująca podczas sesji pierwotny projekt uchwały, dyrektor Wydziału Podatków Urzędu Miasta Dorota Polak podkreślała, że Kielce mają jedne z najniższych stawek podatków od nieruchomości, w stosunku do innych miast wojewódzkich.

Zobacz również: Podatek od nieruchomości w 2016 r. uwzględni obszary rewitalizowane

Przedstawiła przykładowe wyliczenia, jak zmieniłyby się opłaty podatkowe dla różnych grup mieszkańców w skali roku. Przykładowo: właściciel mieszkania o powierzchni 50 metrów kw. zapłaciłby 51 złotych, czyli o 12 zł więcej niż obecnie, a właściciel 220-metrowego domu - 441 zł, czyli o 107 złotych więcej.

Z kolei przedsiębiorca, dysponujący lokalem o powierzchni dwustu metrów kw. i stumetrową działką, miałby płacić 5017 zł, czyli o 565 złotych więcej niż w tym roku. Galeria handlowa, która teraz płaciła 1,9 mln zł, zapłaciłaby o 237 tys. zł więcej.

„Zmiany są już przewidziane w budżecie. Jeżeli państwo nie przegłosujecie tej uchwały, to trzeba będzie +ciąć+ z wydatków bieżących, z tzw. finansowania rzeczy nieobowiązkowych. To m.in. dofinansowanie klubów seniora, karty dużej rodziny, szczepień, mieszkań chronionych, świetlic środowiskowych, dożywiania ubogich” – podkreśliła Polak.

Propozycję skrytykowali m.in. radni SLD. Przewodniczący komisji budżetu i finansów rady Marcin Chłodnicki przypomniał, że komisja negatywnie zaopiniowała projekt uchwały. „Od lat zastanawiamy się w Kielcach, co zrobić by zostawali tu młodzi ludzie, by ściągnąć inwestora, by lokalni przedsiębiorcy byli w stanie zatrudniać ludzi i się rozwijać. Sadzę, że podwyższenie podatków im wszystkim, jest całkowitym zaprzeczeniem zasad tej strategii” - argumentował.

Także przedstawiciel PiS Jarosław Karyś, negatywnie odniósł się do pomysłu maksymalnej podwyżki stawek. „Wydaje się, że nie zostały przeanalizowane wszelkie możliwości oszczędności w wydatkach bieżących, które by te podwyżkę zatrzymały” – ocenił.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kucharska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama