| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Podatki i opłaty > Samoopodatkowanie mieszkańców

Samoopodatkowanie mieszkańców

Samoopodatkowanie mieszkańców to oryginalny pomysł na finansowanie realizacji zadań publicznych. Świadczy ono o przywiązaniu do swojej „małej ojczyzny”. Jest to także sygnał, że władze lokalne nie zapewniają świadczeń na wymaganym poziomie, ale w świadomości mieszkańców winowajcą nie są tu władze, tylko faktyczny brak odpowiednich środków finansowych.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

Samoopodatkowanie "to taka sytuacja, w której pewna grupa podmiotów, niebędąca uprawniona do tworzenia obowiązków podatkowych, podejmuje decyzję o dobrowolnym obciążeniu się pewnymi wpłatami pieniężnymi na rzecz budżetu państwa lub innego funduszu celowego" (C. Kosikowski i E. Ruśkowski: Finanse i prawo finansowe. Wydanie 3 z aneksem, Warszawa KiK 1995 r., s. 140).

Regulacje prawne instytucji samoopodatkowania są zawarte przede wszystkim w art. 170 Konstytucji RP, ale także w ustawie z 15 września 2000 r. o referendum lokalnym oraz w art. 54. ust. 2 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

Samoopodatkowanie może nastąpić w drodze referendum lokalnego. Zgodnie z definicją legalną, referendum lokalne oznacza wyrażenie - w drodze głosowania - woli członków wspólnoty samorządowej co do sposobu rozstrzygnięcia sprawy

dotyczącej wspólnoty samorządowej, mieszczącej się w zakresie zadań i kompetencji danej jednostki samorządu terytorialnego lub w sprawie odwołania organu stanowiącego tej jednostki, a w przypadku gminy - także wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Część ekspertów z zakresu finansów publicznych nie uznaje nadania samoopodatkowaniu prawa do nazwy "podatek". Powodem jest tu brak woli państwa, jako organu uprawnionego, do stanowienia podatków, a także niewystępowanie przymusu ze strony państwa przy egzekwowaniu tej daniny. Jednak samoopodatkowanie jest specyficznym podatkiem, o którym decydują wszyscy zainteresowani na równych prawach.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł:

Samoopodatkowanie mieszkańców

W artykule omówiono procedurę przeprowadzenie referendum lokalnego w sprawie samoopodatkowania.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »