Samoopodatkowanie mieszkańców
REKLAMA
REKLAMA
Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS
REKLAMA
Samoopodatkowanie "to taka sytuacja, w której pewna grupa podmiotów, niebędąca uprawniona do tworzenia obowiązków podatkowych, podejmuje decyzję o dobrowolnym obciążeniu się pewnymi wpłatami pieniężnymi na rzecz budżetu państwa lub innego funduszu celowego" (C. Kosikowski i E. Ruśkowski: Finanse i prawo finansowe. Wydanie 3 z aneksem, Warszawa KiK 1995 r., s. 140).
Regulacje prawne instytucji samoopodatkowania są zawarte przede wszystkim w art. 170 Konstytucji RP, ale także w ustawie z 15 września 2000 r. o referendum lokalnym oraz w art. 54. ust. 2 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
Samoopodatkowanie może nastąpić w drodze referendum lokalnego. Zgodnie z definicją legalną, referendum lokalne oznacza wyrażenie - w drodze głosowania - woli członków wspólnoty samorządowej co do sposobu rozstrzygnięcia sprawy
REKLAMA
dotyczącej wspólnoty samorządowej, mieszczącej się w zakresie zadań i kompetencji danej jednostki samorządu terytorialnego lub w sprawie odwołania organu stanowiącego tej jednostki, a w przypadku gminy - także wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Część ekspertów z zakresu finansów publicznych nie uznaje nadania samoopodatkowaniu prawa do nazwy "podatek". Powodem jest tu brak woli państwa, jako organu uprawnionego, do stanowienia podatków, a także niewystępowanie przymusu ze strony państwa przy egzekwowaniu tej daniny. Jednak samoopodatkowanie jest specyficznym podatkiem, o którym decydują wszyscy zainteresowani na równych prawach.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł:
W artykule omówiono procedurę przeprowadzenie referendum lokalnego w sprawie samoopodatkowania.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.