| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Podatki i opłaty > Samoopodatkowanie mieszkańców

Samoopodatkowanie mieszkańców

Samoopodatkowanie mieszkańców to oryginalny pomysł na finansowanie realizacji zadań publicznych. Świadczy ono o przywiązaniu do swojej „małej ojczyzny”. Jest to także sygnał, że władze lokalne nie zapewniają świadczeń na wymaganym poziomie, ale w świadomości mieszkańców winowajcą nie są tu władze, tylko faktyczny brak odpowiednich środków finansowych.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

Samoopodatkowanie "to taka sytuacja, w której pewna grupa podmiotów, niebędąca uprawniona do tworzenia obowiązków podatkowych, podejmuje decyzję o dobrowolnym obciążeniu się pewnymi wpłatami pieniężnymi na rzecz budżetu państwa lub innego funduszu celowego" (C. Kosikowski i E. Ruśkowski: Finanse i prawo finansowe. Wydanie 3 z aneksem, Warszawa KiK 1995 r., s. 140).

Regulacje prawne instytucji samoopodatkowania są zawarte przede wszystkim w art. 170 Konstytucji RP, ale także w ustawie z 15 września 2000 r. o referendum lokalnym oraz w art. 54. ust. 2 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

Samoopodatkowanie może nastąpić w drodze referendum lokalnego. Zgodnie z definicją legalną, referendum lokalne oznacza wyrażenie - w drodze głosowania - woli członków wspólnoty samorządowej co do sposobu rozstrzygnięcia sprawy

dotyczącej wspólnoty samorządowej, mieszczącej się w zakresie zadań i kompetencji danej jednostki samorządu terytorialnego lub w sprawie odwołania organu stanowiącego tej jednostki, a w przypadku gminy - także wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Część ekspertów z zakresu finansów publicznych nie uznaje nadania samoopodatkowaniu prawa do nazwy "podatek". Powodem jest tu brak woli państwa, jako organu uprawnionego, do stanowienia podatków, a także niewystępowanie przymusu ze strony państwa przy egzekwowaniu tej daniny. Jednak samoopodatkowanie jest specyficznym podatkiem, o którym decydują wszyscy zainteresowani na równych prawach.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł:

Samoopodatkowanie mieszkańców

W artykule omówiono procedurę przeprowadzenie referendum lokalnego w sprawie samoopodatkowania.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »