reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Podatki i opłaty > Ustalanie opłaty za udostępnianie informacji publicznej

Ustalanie opłaty za udostępnianie informacji publicznej

PROBLEM: Czy organ władzy państwowej może ustalać opłatę za udostępnienie informacji publicznej w dowolnej wysokości? Czy od usługi odpłatnego udostępniania informacji publicznej należny jest VAT?

ODPOWIEDŹ: Nie, ustalona przez organ wysokość opłaty za udostępnienie informacji publicznej nie może być dowolna. Musi ona uwzględniać koszty rzeczywiste, poniesione w celu przygotowania tej informacji.

UZASADNIENIE: Prawo dostępu do informacji o sprawach publicznych przysługuje każdemu obywatelowi (art. 1 ust. 1 i art. 2 ust. 1 ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej; dalej: uodip).

Obowiązek udostępniania informacji publicznej mają władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne, w szczególności organy władzy publicznej, organy samorządów gospodarczych i zawodowych, podmioty reprezentujące osoby prawne samorządu terytorialnego (art. 4 ust. 1 uodip).

INFORAKADEMIA poleca: JAK SKUTECZNIE WYEGZEKWOWAĆ PODATKI W GMINIE

Dostęp do informacji publicznej, co do zasady, jest bezpłatny. Jeśli jednak informacja ma być udostępniana na wniosek, a podmiot obowiązany do jej udostępnienia ma ponieść dodatkowe koszty związane ze sposobem jej udostępnienia lub koniecznością przekształcenia wówczas może pobrać od wnioskodawcy opłatę w wysokości odpowiadającej tym kosztom. W ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosku udostępniający informację musi powiadomić zainteresowanego o wysokości tej opłaty (art. 15 ust. 1 i 2 uodip).

Zatem ustalenie opłaty za udostępnienie informacji publicznej nie jest obowiązkowe.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł:

Ustalanie opłaty za udostępnianie informacji publicznej

W artykule wyjaśniono również czy od usługi odpłatnego udostępniania informacji publicznej należny jest VAT

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama