reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Rachunkowość budżetowa > Jak samorząd województwa powinien rozliczać dotację rozwojową

Jak samorząd województwa powinien rozliczać dotację rozwojową

Jak określane są szczegółowe warunki przekazywania dotacji rozwojowych? W jakich sytuacjach środki pochodzące z dotacji rozwojowej podlegają zwrotowi?


Środki na wszystkie szczeble realizacji regionalnych programów operacyjnych, co do zasady, są przekazywane w formie dotacji rozwojowej, czyli jako podlegające szczególnym zasadom rozliczania wydatki państwa, przeznaczone na realizację programów finansowanych z udziałem środków pochodzących z funduszy strukturalnych.

W świetle postanowień kontraktu wojewódzkiego, samorząd województwa, będący instytucją zarządzającą, będzie otrzymywać od ministra rozwoju regionalnego dotację rozwojową na realizację regionalnych programów operacyjnych (RPO) w formie zaliczki.

Samorząd województwa jako instytucja zarządzająca udzielać będzie dotacji rozwojowej beneficjentom RPO, zawierając z nimi odpowiednie umowy.

Rozliczenie środków przekazanych beneficjentom RPO odbywa się na podstawie składanych przez nich wniosków o płatność, które stanowią również sprawozdanie z realizacji projektu. Co do zasady wnioski te składane są raz w miesiącu, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał, co uzależnione jest od decyzji danej instytucji zarządzającej RPO. W sytuacji zaliczkowania projektu, wydatki w pierwszej kolejności rozliczane są na poczet przekazanej zaliczki, a następnie mogą być refundowane. Jako że przekazane środki są dotacją, obowiązkowo należy je rozliczyć z upływem roku budżetowego.

Instytucja zarządzająca RPO rozlicza środki otrzymanej dotacji rozwojowej na podstawie wniosków o przekazanie III i IV transzy (rozliczenie odpowiednio I i II transzy) oraz o rozliczenie III i IV transzy dotacji, jak również przez złożenie wyciągów z rachunków bankowych, które potwierdzają przekazanie środków na rzecz beneficjentów.

Środki, które nie zostały wykorzystane i nie zostaną zgłoszone do niewygasających z końcem roku budżetowego, podlegają zwrotowi do budżetu państwa. Warto zauważyć, że środki te nie pomniejszają alokacji RPO i mogą być one przekazane w następnych latach realizacji RPO.

Wykorzystanie środków niezgodnie z przeznaczeniem, powodujące niezrealizowanie pełnego zakresu rzeczowego projektu, określonego w umowie, wyklucza prawo otrzymania środków, o których mowa powyżej, na realizację projektu w ramach programów finansowanych z udziałem tych środków. Okres wykluczenia rozpoczyna się od dnia, kiedy decyzja stała się ostateczna, zaś kończy z upływem trzech lat od dnia dokonania zwrotu tych środków.

BEATA PIOTROWSKA

główny specjalista w Biurze Audytu Wewnętrznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego

Podstawa prawna

• Wytyczne ministra rozwoju regionalnego w zakresie trybu dokonywania płatności i rozliczeń.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama