REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prefinansowanie jest szansą na realizację wielu projektów unijnych w ramach Funduszu Spójności

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marta Szwedkowicz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prefinansowanie to ważny instrument wspomagający dla jednostek sektora finansów publicznych, które realizują projekty w ramach Funduszu Spójności. Bank Gospodarstwa Krajowego przez najbliższe dwa lata będzie finansował jedną z największych inwestycji w kraju - modernizację gospodarki wodno-ściekowej w dorzeczu Parsęty.

Podstawą prawną dla skorzystania z preferencyjnych pożyczek pomostowych (zwanych prefinansowaniem) jest rozporządzenie ministra finansów z 27 września 2006 r. w sprawie przekazywania i zwrotu środków na prefinansowanie projektów wspieranych przez Fundusz Spójności. Bank Gospodarstwa Krajowego, na podstawie umowy z ministrem rozwoju regionalnego, zajmuje się obsługą pożyczek na prefinansowanie dla jednostek samorządu terytorialnego, które są beneficjentami Funduszu Spójności w obszarze środowiskowym.

REKLAMA

Prefinansowanie ma na celu zapewnienie środków finansowych koniecznych do realizacji projektów, które są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Jednostka realizująca taki projekt wymaga przejściowego sfinansowania części wydatków, a dopiero później (po zaakceptowaniu wniosku płatniczego) otrzymuje dofinansowanie. Dofinansowanie unijne przekazywane jest więc w drodze refundacji, zwrotu części dokonanego wcześniej wydatku.

Taniej i bez zbędnych formalności

REKLAMA

Zaletą prefinansowania jest uproszczony sposób pozyskiwania pieniędzy. Prawo zamówień publicznych nakłada na jednostki samorządu terytorialnego, które starają się o kredyt, obowiązek przeprowadzenia przetargu. Natomiast prefinansowanie może być uzyskane w trybie pozaprzetargowym, dzięki czemu pominięte są dodatkowe formalności.

Bank nie bada również zdolności kredytowej wnioskodawcy, nie są też wymagane żadne zabezpieczenia. Prowizja za udzielenie pożyczki nie jest pobierana, a beneficjent nie ponosi żadnych innych kosztów związanych z jej uzyskaniem.

Oprocentowanie pożyczki stanowi 0,75 stopy rentowności 52-tygodniowych bonów skarbowych i na II kwartał 2008 r. wynosi 4,67 proc. Dodatkowym atutem pożyczki jest możliwość dokonywania, przez pożyczkobiorcę, zmian w harmonogramie planowanych wypłat z tytułu prefinansowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby skorzystać z prefinansowania, beneficjent powinien złożyć w oddziale banku wniosek o przyznanie prefinansowania (wraz z harmonogramem przekazywania transz pożyczki) oraz wniosek o otwarcie rachunku do obsługi pożyczki. Na podstawie przedłożonych dokumentów bank przygotuje umowę pożyczki, którą klient podpisze w oddziale banku.

Wielki projekt w dorzeczu Parsęty

REKLAMA

W województwie zachodniopomorskim jest realizowana trzecia w kraju, jedna z największych w regionie inwestycja - „Zintegrowana gospodarka wodno-ściekowa w dorzeczu Parsęty”. Wartość tego projektu oceniana jest na ponad 250 mln euro (o 70 mln euro więcej niż zakładały pierwotne wyceny; stąd konieczne stało się znalezienie dodatkowych pieniędzy). Inwestycja współfinansowana z Funduszu Spójności zakończy się w 2010 roku, a prefinansowanie, którego obsługą zajmuje się BGK, umożliwi finansowanie projektu.

W ciągu trzech lat w 22 gminach w dorzeczu Parsęty powstanie sieć wodociągowa o łącznej długości około 945 km, sieć kanalizacyjna o długości 1381 km, 528 pompowni ścieków oraz 13 hydroforni. Dodatkowo zostanie zmodernizowanych 70 ujęć wody i stacji uzdatniania oraz kilkanaście oczyszczalni ścieków. Zostaną wybudowane dwie nowe oczyszczalnie.

Istniejąca sieć kanalizacyjna w tym rejonie jest wyeksploatowana i nieszczelna, przez co zanieczyszczenia przedostają się do gruntu i wód. Przewiduje się, iż w wyniku tej inwestycji nastąpi trzykrotny spadek odprowadzanego do środowiska ładunku zanieczyszczeń. Projekt przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców oraz zmniejszenia różnic społecznych i gospodarczych między obywatelami Unii Europejskiej.

MARTA SZWEDKOWICZ

specjalista w Banku Gospodarstwa Krajowego

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cytomegalia wrodzona. Przełomowe badanie z honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia

Wirus cytomegalii u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie realizowany jest projekt POL PRENATAL CMV. To pierwsze badanie w Polsce i drugie na świecie dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Jest to przełomowe badanie niekomercyjne, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, nad którym honorowy patronat objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Liczba ludności w Polsce [dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec I kwartału 2025 r.

Liczba ludności Polski na koniec I kwartału 2025 r. spadła o - podał GUS.

Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

REKLAMA

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

REKLAMA

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

REKLAMA