REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prefinansowanie jest szansą na realizację wielu projektów unijnych w ramach Funduszu Spójności

Marta Szwedkowicz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prefinansowanie to ważny instrument wspomagający dla jednostek sektora finansów publicznych, które realizują projekty w ramach Funduszu Spójności. Bank Gospodarstwa Krajowego przez najbliższe dwa lata będzie finansował jedną z największych inwestycji w kraju - modernizację gospodarki wodno-ściekowej w dorzeczu Parsęty.

Podstawą prawną dla skorzystania z preferencyjnych pożyczek pomostowych (zwanych prefinansowaniem) jest rozporządzenie ministra finansów z 27 września 2006 r. w sprawie przekazywania i zwrotu środków na prefinansowanie projektów wspieranych przez Fundusz Spójności. Bank Gospodarstwa Krajowego, na podstawie umowy z ministrem rozwoju regionalnego, zajmuje się obsługą pożyczek na prefinansowanie dla jednostek samorządu terytorialnego, które są beneficjentami Funduszu Spójności w obszarze środowiskowym.

REKLAMA

Prefinansowanie ma na celu zapewnienie środków finansowych koniecznych do realizacji projektów, które są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Jednostka realizująca taki projekt wymaga przejściowego sfinansowania części wydatków, a dopiero później (po zaakceptowaniu wniosku płatniczego) otrzymuje dofinansowanie. Dofinansowanie unijne przekazywane jest więc w drodze refundacji, zwrotu części dokonanego wcześniej wydatku.

Taniej i bez zbędnych formalności

REKLAMA

Zaletą prefinansowania jest uproszczony sposób pozyskiwania pieniędzy. Prawo zamówień publicznych nakłada na jednostki samorządu terytorialnego, które starają się o kredyt, obowiązek przeprowadzenia przetargu. Natomiast prefinansowanie może być uzyskane w trybie pozaprzetargowym, dzięki czemu pominięte są dodatkowe formalności.

Bank nie bada również zdolności kredytowej wnioskodawcy, nie są też wymagane żadne zabezpieczenia. Prowizja za udzielenie pożyczki nie jest pobierana, a beneficjent nie ponosi żadnych innych kosztów związanych z jej uzyskaniem.

Oprocentowanie pożyczki stanowi 0,75 stopy rentowności 52-tygodniowych bonów skarbowych i na II kwartał 2008 r. wynosi 4,67 proc. Dodatkowym atutem pożyczki jest możliwość dokonywania, przez pożyczkobiorcę, zmian w harmonogramie planowanych wypłat z tytułu prefinansowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby skorzystać z prefinansowania, beneficjent powinien złożyć w oddziale banku wniosek o przyznanie prefinansowania (wraz z harmonogramem przekazywania transz pożyczki) oraz wniosek o otwarcie rachunku do obsługi pożyczki. Na podstawie przedłożonych dokumentów bank przygotuje umowę pożyczki, którą klient podpisze w oddziale banku.

Wielki projekt w dorzeczu Parsęty

REKLAMA

W województwie zachodniopomorskim jest realizowana trzecia w kraju, jedna z największych w regionie inwestycja - „Zintegrowana gospodarka wodno-ściekowa w dorzeczu Parsęty”. Wartość tego projektu oceniana jest na ponad 250 mln euro (o 70 mln euro więcej niż zakładały pierwotne wyceny; stąd konieczne stało się znalezienie dodatkowych pieniędzy). Inwestycja współfinansowana z Funduszu Spójności zakończy się w 2010 roku, a prefinansowanie, którego obsługą zajmuje się BGK, umożliwi finansowanie projektu.

W ciągu trzech lat w 22 gminach w dorzeczu Parsęty powstanie sieć wodociągowa o łącznej długości około 945 km, sieć kanalizacyjna o długości 1381 km, 528 pompowni ścieków oraz 13 hydroforni. Dodatkowo zostanie zmodernizowanych 70 ujęć wody i stacji uzdatniania oraz kilkanaście oczyszczalni ścieków. Zostaną wybudowane dwie nowe oczyszczalnie.

Istniejąca sieć kanalizacyjna w tym rejonie jest wyeksploatowana i nieszczelna, przez co zanieczyszczenia przedostają się do gruntu i wód. Przewiduje się, iż w wyniku tej inwestycji nastąpi trzykrotny spadek odprowadzanego do środowiska ładunku zanieczyszczeń. Projekt przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców oraz zmniejszenia różnic społecznych i gospodarczych między obywatelami Unii Europejskiej.

MARTA SZWEDKOWICZ

specjalista w Banku Gospodarstwa Krajowego

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie eksplozja w Polsce? 15 000 zachorowań w Chinach. Wzrost o 1500%. Źle w Bułgarii, Czechach. I Chorwacji

Czy ta choroba eksploduje w Polsce tak jak w innych krajach. Krztusiec atakuje coraz więcej krajów.

Min. B. Nowacka wyklucza powrót WOS do szkół. Co z utratą u nauczycieli pracy albo godzin pracy?

Min. B. Nowacka Nowacka wypowiedziała się o pomyśle ZNP o przywróceniu WOS na rok szkolny 2024/2025. Krótko stwierdziła: To byłby chaos.

Wniosek o bon energetyczny będą przyjmowały gminy do 31 października 2024 r. Sprawdź, czy przysługuje Ci nowe świadczenie!

Bon energetyczny jako nowe świadczenie pieniężne ma być przyznawany na wniosek beneficjenta złożony do końca października 2024 r. Obsługą bonu będą zajmowały się gminy i to tam należy kierować swoje kroki, by przejść całą procedurę. Szczegóły dotyczące składania wniosku zawiera ustawa, która właśnie ujrzała światło dzienne. Sprawdź, czy bon energetyczny jest dla Ciebie!

Kto się załapie na bon energetyczny 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie

Wysokość świadczenia w postaci bonu energetycznego będzie zależna m.in. od osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już od lipca 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo dla lepiej zarabiających.

REKLAMA

Ostrzeżenie dla Polaków podróżujących do Iranu. MSZ wydało ważny komunikat

Ze względu na rosnące napięcia między Iranem a Izraelem oraz ryzyko działań zbrojnych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróże do Iranu. Polscy obywatele, którzy aktualnie przebywają w Iranie, powinni jak najszybciej opuścić ten kraj.

Ponad 27 mln zł dofinansowania na zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Nabór wniosków rozstrzygnięty

Minister Sportu i Turystyki rozstrzygnął nabór wniosków na realizację Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2024 r. Dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej wynosi 27 026 000 zł.

Nowa Strategia Cyberbezpieczeństwa Polski na lata 2024-2029. "Wkrótce zostaną zaprezentowane szczegóły"

Wiceminister cyfryzacji, Paweł Olszewski, zapowiedział w piątek, że szczegóły nowej Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2024-2029 zostaną wkrótce zaprezentowane.

Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

REKLAMA

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

REKLAMA