Prefinansowanie jest szansą na realizację wielu projektów unijnych w ramach Funduszu Spójności
REKLAMA
REKLAMA
Podstawą prawną dla skorzystania z preferencyjnych pożyczek pomostowych (zwanych prefinansowaniem) jest rozporządzenie ministra finansów z 27 września 2006 r. w sprawie przekazywania i zwrotu środków na prefinansowanie projektów wspieranych przez Fundusz Spójności. Bank Gospodarstwa Krajowego, na podstawie umowy z ministrem rozwoju regionalnego, zajmuje się obsługą pożyczek na prefinansowanie dla jednostek samorządu terytorialnego, które są beneficjentami Funduszu Spójności w obszarze środowiskowym.
REKLAMA
Prefinansowanie ma na celu zapewnienie środków finansowych koniecznych do realizacji projektów, które są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Jednostka realizująca taki projekt wymaga przejściowego sfinansowania części wydatków, a dopiero później (po zaakceptowaniu wniosku płatniczego) otrzymuje dofinansowanie. Dofinansowanie unijne przekazywane jest więc w drodze refundacji, zwrotu części dokonanego wcześniej wydatku.
Taniej i bez zbędnych formalności
REKLAMA
Zaletą prefinansowania jest uproszczony sposób pozyskiwania pieniędzy. Prawo zamówień publicznych nakłada na jednostki samorządu terytorialnego, które starają się o kredyt, obowiązek przeprowadzenia przetargu. Natomiast prefinansowanie może być uzyskane w trybie pozaprzetargowym, dzięki czemu pominięte są dodatkowe formalności.
Bank nie bada również zdolności kredytowej wnioskodawcy, nie są też wymagane żadne zabezpieczenia. Prowizja za udzielenie pożyczki nie jest pobierana, a beneficjent nie ponosi żadnych innych kosztów związanych z jej uzyskaniem.
Oprocentowanie pożyczki stanowi 0,75 stopy rentowności 52-tygodniowych bonów skarbowych i na II kwartał 2008 r. wynosi 4,67 proc. Dodatkowym atutem pożyczki jest możliwość dokonywania, przez pożyczkobiorcę, zmian w harmonogramie planowanych wypłat z tytułu prefinansowania.
Aby skorzystać z prefinansowania, beneficjent powinien złożyć w oddziale banku wniosek o przyznanie prefinansowania (wraz z harmonogramem przekazywania transz pożyczki) oraz wniosek o otwarcie rachunku do obsługi pożyczki. Na podstawie przedłożonych dokumentów bank przygotuje umowę pożyczki, którą klient podpisze w oddziale banku.
Wielki projekt w dorzeczu Parsęty
REKLAMA
W województwie zachodniopomorskim jest realizowana trzecia w kraju, jedna z największych w regionie inwestycja - „Zintegrowana gospodarka wodno-ściekowa w dorzeczu Parsęty”. Wartość tego projektu oceniana jest na ponad 250 mln euro (o 70 mln euro więcej niż zakładały pierwotne wyceny; stąd konieczne stało się znalezienie dodatkowych pieniędzy). Inwestycja współfinansowana z Funduszu Spójności zakończy się w 2010 roku, a prefinansowanie, którego obsługą zajmuje się BGK, umożliwi finansowanie projektu.
W ciągu trzech lat w 22 gminach w dorzeczu Parsęty powstanie sieć wodociągowa o łącznej długości około 945 km, sieć kanalizacyjna o długości 1381 km, 528 pompowni ścieków oraz 13 hydroforni. Dodatkowo zostanie zmodernizowanych 70 ujęć wody i stacji uzdatniania oraz kilkanaście oczyszczalni ścieków. Zostaną wybudowane dwie nowe oczyszczalnie.
Istniejąca sieć kanalizacyjna w tym rejonie jest wyeksploatowana i nieszczelna, przez co zanieczyszczenia przedostają się do gruntu i wód. Przewiduje się, iż w wyniku tej inwestycji nastąpi trzykrotny spadek odprowadzanego do środowiska ładunku zanieczyszczeń. Projekt przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców oraz zmniejszenia różnic społecznych i gospodarczych między obywatelami Unii Europejskiej.
MARTA SZWEDKOWICZ
specjalista w Banku Gospodarstwa Krajowego
REKLAMA
REKLAMA