REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prefinansowanie jest szansą na realizację wielu projektów unijnych w ramach Funduszu Spójności

Marta Szwedkowicz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prefinansowanie to ważny instrument wspomagający dla jednostek sektora finansów publicznych, które realizują projekty w ramach Funduszu Spójności. Bank Gospodarstwa Krajowego przez najbliższe dwa lata będzie finansował jedną z największych inwestycji w kraju - modernizację gospodarki wodno-ściekowej w dorzeczu Parsęty.

Podstawą prawną dla skorzystania z preferencyjnych pożyczek pomostowych (zwanych prefinansowaniem) jest rozporządzenie ministra finansów z 27 września 2006 r. w sprawie przekazywania i zwrotu środków na prefinansowanie projektów wspieranych przez Fundusz Spójności. Bank Gospodarstwa Krajowego, na podstawie umowy z ministrem rozwoju regionalnego, zajmuje się obsługą pożyczek na prefinansowanie dla jednostek samorządu terytorialnego, które są beneficjentami Funduszu Spójności w obszarze środowiskowym.

REKLAMA

Prefinansowanie ma na celu zapewnienie środków finansowych koniecznych do realizacji projektów, które są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Jednostka realizująca taki projekt wymaga przejściowego sfinansowania części wydatków, a dopiero później (po zaakceptowaniu wniosku płatniczego) otrzymuje dofinansowanie. Dofinansowanie unijne przekazywane jest więc w drodze refundacji, zwrotu części dokonanego wcześniej wydatku.

Taniej i bez zbędnych formalności

REKLAMA

Zaletą prefinansowania jest uproszczony sposób pozyskiwania pieniędzy. Prawo zamówień publicznych nakłada na jednostki samorządu terytorialnego, które starają się o kredyt, obowiązek przeprowadzenia przetargu. Natomiast prefinansowanie może być uzyskane w trybie pozaprzetargowym, dzięki czemu pominięte są dodatkowe formalności.

Bank nie bada również zdolności kredytowej wnioskodawcy, nie są też wymagane żadne zabezpieczenia. Prowizja za udzielenie pożyczki nie jest pobierana, a beneficjent nie ponosi żadnych innych kosztów związanych z jej uzyskaniem.

Oprocentowanie pożyczki stanowi 0,75 stopy rentowności 52-tygodniowych bonów skarbowych i na II kwartał 2008 r. wynosi 4,67 proc. Dodatkowym atutem pożyczki jest możliwość dokonywania, przez pożyczkobiorcę, zmian w harmonogramie planowanych wypłat z tytułu prefinansowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby skorzystać z prefinansowania, beneficjent powinien złożyć w oddziale banku wniosek o przyznanie prefinansowania (wraz z harmonogramem przekazywania transz pożyczki) oraz wniosek o otwarcie rachunku do obsługi pożyczki. Na podstawie przedłożonych dokumentów bank przygotuje umowę pożyczki, którą klient podpisze w oddziale banku.

Wielki projekt w dorzeczu Parsęty

REKLAMA

W województwie zachodniopomorskim jest realizowana trzecia w kraju, jedna z największych w regionie inwestycja - „Zintegrowana gospodarka wodno-ściekowa w dorzeczu Parsęty”. Wartość tego projektu oceniana jest na ponad 250 mln euro (o 70 mln euro więcej niż zakładały pierwotne wyceny; stąd konieczne stało się znalezienie dodatkowych pieniędzy). Inwestycja współfinansowana z Funduszu Spójności zakończy się w 2010 roku, a prefinansowanie, którego obsługą zajmuje się BGK, umożliwi finansowanie projektu.

W ciągu trzech lat w 22 gminach w dorzeczu Parsęty powstanie sieć wodociągowa o łącznej długości około 945 km, sieć kanalizacyjna o długości 1381 km, 528 pompowni ścieków oraz 13 hydroforni. Dodatkowo zostanie zmodernizowanych 70 ujęć wody i stacji uzdatniania oraz kilkanaście oczyszczalni ścieków. Zostaną wybudowane dwie nowe oczyszczalnie.

Istniejąca sieć kanalizacyjna w tym rejonie jest wyeksploatowana i nieszczelna, przez co zanieczyszczenia przedostają się do gruntu i wód. Przewiduje się, iż w wyniku tej inwestycji nastąpi trzykrotny spadek odprowadzanego do środowiska ładunku zanieczyszczeń. Projekt przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców oraz zmniejszenia różnic społecznych i gospodarczych między obywatelami Unii Europejskiej.

MARTA SZWEDKOWICZ

specjalista w Banku Gospodarstwa Krajowego

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  100 tys. osób na "Marszu Miliona Serc" - policja potwierdza informacje PAP

  "Marsz Miliona Serc" odbył się w Warszawie 1 października 2023 r. Frekwencja tego Marszu z godz. 12, to ok. 60 tys. na rondzie Dmowskiego i ok. 40 tys. na trasie przemarszu - informuje w poniedziałek 2 października stołeczna policja. Tym samym policja potwierdziła nieoficjalne informacje PAP, kwestionowane przez KO w tej sprawie.

  Uczniowie będą ćwiczyć na symulatorach strzeleckich. "Broń jak prawdziwa"

  Symulatory ćwiczeń strzeleckich trafią do dwóch szkół ponadpodstawowych. Na czym będzie polegało strzelanie? Ile szkołę będzie kosztował symulator? 

  Nobel z medycyny 2023 za odkrycia, które dały szczepionkę na covid

  Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny otrzymali w 2023 roku Katalin Karikó i Drew Weissman "za odkrycia dotyczące modyfikacji zasad nukleozydowych, które umożliwiły opracowanie skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COVID -19". Nagrodą Nobla, wynoszącą 11 mln koron szwedzkich (ok. 4,41 mln zł), laureaci podzielą się po połowie.

  Wzór wniosku o bon 2500 zł na laptop dla nauczyciela. Podaj email i numer telefonu. Przyjdą na nie kody [10 października 2023 r.]

  Nauczyciele muszą złożyć wniosek o przyznanie bonu 2500 zł. W artykule wzór wniosku. Można go składać w okresie od 10-13 października w zależności od grupy uprawnionych. Jest krótki okres składania wniosków - przez 30 dni.

  REKLAMA

  Nowe standardy kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. Co się zmieni w 2024/2025? [Rozporządzenie]

  Minister Edukacji i Nauki, w porozumieniu z Ministrem Zdrowia, podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego w części dotyczącej zawodu lekarza i lekarza dentysty. 

  Starsze małżeństwo zaufało nawigacji, ugrzęźli w błocie w środku lasu

  Nawigacja samochodowa w tym przypadku nie okazała się pomocna. Starsze małżeństwo wracające z sanatorium zostało pokierowane przez GPS do lasu, gdzie ich samochód ugrzązł w błocie. Na pomoc przybyli policjanci z Lubaczowa. 

  Pieszy przegrywa z samochodem. Jak poprawić infrastrukturę dla pieszych?

  Pieszy na drodze. Chociaż każdy z nas jest pieszym, to jednak priorytet na drodze mają potrzeby kierowców. Z czym na co dzień mierzy się piechur. Jak można poprawić przestrzeń spacerową? 

  Rok akademicki 2023/24 - jaki będzie, co się zmienia, dla kogo stypendia?

  W dniu 2 października 2023 r. większość szkół wyższych w Polsce rozpoczyna nowy rok akademicki 2023/24. W tym roku ponad 1,2 mln studentów będzie uczyć się na ponad 350 uczelniach. MEiN planuje m.in. zasilić dodatkowymi środkami subwencję dla uczelni, rozwijać Branżowe Centra Umiejętności i dążyć do umiędzynarodowienia polskiej nauki.

  REKLAMA

  Od 10 X 2023 r. składasz wniosek o bon 2500 zł na laptop. Tylko dla nauczycieli z klas IV-VIII. Cztery terminy. Tylko 30 dni na złożenie wniosku

  Minister Cyfryzacji wyznaczy w tym tygodniu 10-13 października 2023 r. jako początkowe daty składania wniosków o bon 2500 zł dla nauczycieli.

  P.Czarnek: PO zaciągnęła kredyt w niemieckim banku na przegraną kampanię wyborczą

  Platforma Obywatelska zaciąga dług na przegraną kampanię wyborczą w niemieckim banku; to tak jakby powiedzieć oczywistość. Nie jest to dla nas żadnym zaskoczeniem – powiedział 29 września 2023 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

  REKLAMA