REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prefinansowanie jest szansą na realizację wielu projektów unijnych w ramach Funduszu Spójności

Marta Szwedkowicz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prefinansowanie to ważny instrument wspomagający dla jednostek sektora finansów publicznych, które realizują projekty w ramach Funduszu Spójności. Bank Gospodarstwa Krajowego przez najbliższe dwa lata będzie finansował jedną z największych inwestycji w kraju - modernizację gospodarki wodno-ściekowej w dorzeczu Parsęty.

Podstawą prawną dla skorzystania z preferencyjnych pożyczek pomostowych (zwanych prefinansowaniem) jest rozporządzenie ministra finansów z 27 września 2006 r. w sprawie przekazywania i zwrotu środków na prefinansowanie projektów wspieranych przez Fundusz Spójności. Bank Gospodarstwa Krajowego, na podstawie umowy z ministrem rozwoju regionalnego, zajmuje się obsługą pożyczek na prefinansowanie dla jednostek samorządu terytorialnego, które są beneficjentami Funduszu Spójności w obszarze środowiskowym.

REKLAMA

Prefinansowanie ma na celu zapewnienie środków finansowych koniecznych do realizacji projektów, które są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Jednostka realizująca taki projekt wymaga przejściowego sfinansowania części wydatków, a dopiero później (po zaakceptowaniu wniosku płatniczego) otrzymuje dofinansowanie. Dofinansowanie unijne przekazywane jest więc w drodze refundacji, zwrotu części dokonanego wcześniej wydatku.

Taniej i bez zbędnych formalności

REKLAMA

Zaletą prefinansowania jest uproszczony sposób pozyskiwania pieniędzy. Prawo zamówień publicznych nakłada na jednostki samorządu terytorialnego, które starają się o kredyt, obowiązek przeprowadzenia przetargu. Natomiast prefinansowanie może być uzyskane w trybie pozaprzetargowym, dzięki czemu pominięte są dodatkowe formalności.

Bank nie bada również zdolności kredytowej wnioskodawcy, nie są też wymagane żadne zabezpieczenia. Prowizja za udzielenie pożyczki nie jest pobierana, a beneficjent nie ponosi żadnych innych kosztów związanych z jej uzyskaniem.

Oprocentowanie pożyczki stanowi 0,75 stopy rentowności 52-tygodniowych bonów skarbowych i na II kwartał 2008 r. wynosi 4,67 proc. Dodatkowym atutem pożyczki jest możliwość dokonywania, przez pożyczkobiorcę, zmian w harmonogramie planowanych wypłat z tytułu prefinansowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby skorzystać z prefinansowania, beneficjent powinien złożyć w oddziale banku wniosek o przyznanie prefinansowania (wraz z harmonogramem przekazywania transz pożyczki) oraz wniosek o otwarcie rachunku do obsługi pożyczki. Na podstawie przedłożonych dokumentów bank przygotuje umowę pożyczki, którą klient podpisze w oddziale banku.

Wielki projekt w dorzeczu Parsęty

REKLAMA

W województwie zachodniopomorskim jest realizowana trzecia w kraju, jedna z największych w regionie inwestycja - „Zintegrowana gospodarka wodno-ściekowa w dorzeczu Parsęty”. Wartość tego projektu oceniana jest na ponad 250 mln euro (o 70 mln euro więcej niż zakładały pierwotne wyceny; stąd konieczne stało się znalezienie dodatkowych pieniędzy). Inwestycja współfinansowana z Funduszu Spójności zakończy się w 2010 roku, a prefinansowanie, którego obsługą zajmuje się BGK, umożliwi finansowanie projektu.

W ciągu trzech lat w 22 gminach w dorzeczu Parsęty powstanie sieć wodociągowa o łącznej długości około 945 km, sieć kanalizacyjna o długości 1381 km, 528 pompowni ścieków oraz 13 hydroforni. Dodatkowo zostanie zmodernizowanych 70 ujęć wody i stacji uzdatniania oraz kilkanaście oczyszczalni ścieków. Zostaną wybudowane dwie nowe oczyszczalnie.

Istniejąca sieć kanalizacyjna w tym rejonie jest wyeksploatowana i nieszczelna, przez co zanieczyszczenia przedostają się do gruntu i wód. Przewiduje się, iż w wyniku tej inwestycji nastąpi trzykrotny spadek odprowadzanego do środowiska ładunku zanieczyszczeń. Projekt przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców oraz zmniejszenia różnic społecznych i gospodarczych między obywatelami Unii Europejskiej.

MARTA SZWEDKOWICZ

specjalista w Banku Gospodarstwa Krajowego

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosyjski szpieg dostał dostęp do akt śledztwa przeciwko niemu. Zgodnie z prawem? Przeglądał je w kancelarii tajnej ABW i w siedzibie prokuratury

Rosyjski szpieg Paweł Rubcow, zanim został wydany Rosji, otrzymał od prokuratury i ABW dostęp do materiałów śledztwa przeciwko niemu, także tajnych, choć prokuratura mogła mu odmówić z powodu "ochrony interesów państwa" - napisał 5 września 2024 r. dziennik "Rzeczpospolita". Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy obowiązujące obecnie w Polsce przepisy pozwalają, aby nie dopuścić zatrzymanego do akt; zwłaszcza, jeżeli są one ściśle tajne.

W szkołach ruszył program dobrowolnych szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepionka może uchronić przed zachorowaniem na raka

Od 1 września 2024 r. ruszył wspólny program MEN i MZ szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepienia dostępne są dla dzieci po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia. Za zgodą rodziców szczepienie może odbyć się w szkole.

mObywatel: Funkcjonalności aplikacji są stale rozwijane. Trwają prace na ePłatnościami

Mobilna aplikacja mObywatel jest stale rozwijana. Do końca 2025 r. ma być zaimplementowana usługa ePłatności. Dzięki temu za pośrednictwem mObywatela będzie można opłacać urzędowe zobowiązania np. podatek od nieruchomości.

500 plus z NFZ u dentysty. Mało kto o tym wie. Jak skorzystać? Jakie zabiegi obejmuje?

Usuwanie kamienia nazębnego to podstawowy zabieg higieniczny dostępny w ramach NFZ. Roczne, bezpłatne wizyty profilaktyczne u dentysty pozwalają zaoszczędzić nawet 500 złotych. Jakie usługi są wliczone w ten pakiet? Oto szczegóły.

REKLAMA

Godziny lekcyjne skrócone do 30 minut. Powodem wrześniowe upały. MEN zapowiada zmianę przepisów

Dyrektorzy niektórych szkół w Polsce skrócili zajęcia lekcyjne z 45 do 30 minut z powodu wysokich temperatur panujących na początku roku szkolnego 2024/2025. Ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała zmiany przepisów dot. organizacji pracy szkół w upały i duże mrozy.

5 proc. podwyżka dla nauczycieli w 2025 r.? Ministra edukacji Barbara Nowacka wnioskowała o wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc.

5 proc. podwyżka dla nauczycieli w 2025 r.? Ministra edukacji Barbara Nowacka wnioskowała o wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc. Pod koniec sierpnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2025.

Samorządy: Bezzwrotne dofinansowanie z KPO na modernizację budynków. Nabór wniosków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół”. Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 30 września 2024 r.

Czy Polacy ulegają dezinformacji klimatycznej? Magazynowanie CO2 pod ziemią (technologie CCS) szansą na realizację celów wyznaczonych przez Komisję Europejską

Z najnowszego (sierpień 2024) badania Polsko-Norweskiej Sieci CCS* wynika, że około 2/3 (68%) Polaków interesuje się zmianami klimatu i ekologią a ponad dwie trzecie (77%) uważa, że ograniczenie emisji CO2, to nie jedynie wymóg unijny ale, przez wzgląd na środowisko i dobro naszej planety, rzeczywista potrzeba. Tyleż samo (77%) Polaków widzi zależność pomiędzy zmianami klimatu a nadmiernymi emisjami dwutlenku węgla do atmosfery. Co więcej, mimo dość niskiej znajomości technologii CCS, bo 70% Polaków nigdy o nich nie słyszało, aż 72% Polaków intuicyjnie czuje, że aby powstrzymać zmiany klimatyczne konieczne jest sięgnięcie po nowe metody redukcji emisji, w tym właśnie metody ich wychwytywania zanim trafią do atmosfery. A na tym właśnie polegają technologie CCS, które nie tylko wychwytują, ale też umożliwiają bezpieczne magazynowanie CO2. A zatem warto przyjrzeć się im bliżej, by przekonać się, że ich wdrożenie, to właściwy kierunek dla Polski.

REKLAMA

Przełomowy raport ujawnia: Europa Środkowo-Wschodnia blokuje własny potencjał w walce z kryzysem klimatycznym

Klimat nie czeka, a polityka klimatyczna Europy Środkowo-Wschodniej stoi na rozdrożu. Nowy raport ujawnia, że region marnuje swoje szanse na dekarbonizację i zrównoważony rozwój. Choć konkurencyjne rynki energii mogą redukować emisje szybciej, prywatny sektor wciąż napotyka na liczne bariery, które hamują tempo zmian. Czas na pilną rewizję polityki klimatycznej!

Cyfrowe usługi publiczne: Popularna aplikacja mObywatel zyskuje nowe funkcjonalności

Aplikację mObywatel łącznie pobrano 19 mln razy. Najczęściej wykorzystywanymi funkcjonalnościami w mObywatelu jest zastrzeganie numeru PESEL. W przyszłym roku planowane jest rozszerzenie płatności o cyfrowe portfele Apple Pay i Google Pay.

REKLAMA