reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Rachunkowość budżetowa > Odsetki od środków na rachunkach bankowych w sprawozdaniu Rb-N

Odsetki od środków na rachunkach bankowych w sprawozdaniu Rb-N

Czy w sprawozdaniu Rb-N jednostka budżetowa (zespół szkół) – oprócz środków pieniężnych gromadzonych na rachunkach bankowych – powinna wykazywać w wierszu N3.2. „Depozyty na żądanie” w kolumnie 10 „Banki” również odsetki naliczone przez bank na ostatni dzień miesiąca od środków: gromadzonych na rachunku podstawowym (odsetki zwracane są do organu nadrzędnego do 10 dnia każdego miesiąca), gromadzonych na wydzielonym rachunku dochodów (odsetki pozostają na rachunku w szkole), dotyczących programu Comenius, przechowywanych na odrębnym rachunku (odsetki zwracane są do organu nadrzędnego do 10 dnia każdego miesiąca)?

Tak, w sprawozdaniu Rb-N w wierszu N3.2. „Depozyty na żądanie” w kolumnie 10 „Banki” jednostka budżetowa powinna wykazać na koniec kwartału środki zgromadzone na wymienionych rachunkach wraz z odsetkami naliczonymi przez bank.

W sprawozdaniu Rb-N o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych wykazuje się wartość depozytów na żądanie, tj. stan środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych jednostki (§ 14 załącznika nr 9 do rozporządzenia Ministra Finansów z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych). Wyjątek od tej zasady stanowią środki zgromadzone na rachunku zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz na rachunku sum depozytowych, których nie wykazuje się w sprawozdaniu Rb-N (§ 12 ust. 7 i 8 załącznika nr 9 do wymienionego rozporządzenia).

Zobacz również: Najnowsze zmiany w sprawozdawczości w zakresie operacji finansowych

W związku z tym w sprawozdaniu Rb-N w wierszu N3.2. „Depozyty na żądanie” jednostka budżetowa powinna wykazać wszystkie środki zgromadzone na:

- rachunku bieżącym prowadzonym dla wydatków i dochodów budżetowych,

- wydzielonym rachunku dochodów,

- wyodrębnionym rachunku dla środków pochodzących z Unii Europejskiej (program Comenius).

Jeżeli jednostka ma oprocentowane rachunki bankowe, to w sprawozdaniu Rb-N wykazuje stan środków na rachunkach bankowych na koniec kwartału łącznie z odsetkami naliczonymi przez bank, niezależnie od tego, czy podlegają one odprowadzeniu do budżetu, czy pozostają do dyspozycji jednostki.

Podstawa prawna

- § 12 ust. 7 i 8, § 14 załącznika nr 9 do rozporządzenia Ministra Finansów z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (Dz.U. Nr 43, poz. 247).

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama