Odsetki od środków na rachunkach bankowych w sprawozdaniu Rb-N
REKLAMA
REKLAMA
Tak, w sprawozdaniu Rb-N w wierszu N3.2. „Depozyty na żądanie” w kolumnie 10 „Banki” jednostka budżetowa powinna wykazać na koniec kwartału środki zgromadzone na wymienionych rachunkach wraz z odsetkami naliczonymi przez bank.
REKLAMA
W sprawozdaniu Rb-N o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych wykazuje się wartość depozytów na żądanie, tj. stan środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych jednostki (§ 14 załącznika nr 9 do rozporządzenia Ministra Finansów z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych). Wyjątek od tej zasady stanowią środki zgromadzone na rachunku zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz na rachunku sum depozytowych, których nie wykazuje się w sprawozdaniu Rb-N (§ 12 ust. 7 i 8 załącznika nr 9 do wymienionego rozporządzenia).
Zobacz również: Najnowsze zmiany w sprawozdawczości w zakresie operacji finansowych
W związku z tym w sprawozdaniu Rb-N w wierszu N3.2. „Depozyty na żądanie” jednostka budżetowa powinna wykazać wszystkie środki zgromadzone na:
- rachunku bieżącym prowadzonym dla wydatków i dochodów budżetowych,
- wydzielonym rachunku dochodów,
- wyodrębnionym rachunku dla środków pochodzących z Unii Europejskiej (program Comenius).
Jeżeli jednostka ma oprocentowane rachunki bankowe, to w sprawozdaniu Rb-N wykazuje stan środków na rachunkach bankowych na koniec kwartału łącznie z odsetkami naliczonymi przez bank, niezależnie od tego, czy podlegają one odprowadzeniu do budżetu, czy pozostają do dyspozycji jednostki.
Podstawa prawna
- § 12 ust. 7 i 8, § 14 załącznika nr 9 do rozporządzenia Ministra Finansów z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (Dz.U. Nr 43, poz. 247).
Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa
REKLAMA
REKLAMA