REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie wydatków budżetowych

Jan Charytoniuk
Jan Charytoniuk
autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu rachunkowości budżetowej, w tym ok. 30 opracowań do „PORADNIKA Rachunkowości Budżetowej”, opartych na praktycznych doświadczeniach wyniesionych z pracy w instytucjach kontrolnych (w RIO) i na stanowisku głównego księgowego

REKLAMA

Czy w budżecie jednostki samorządu terytorialnego zwroty niewykorzystanych przez jednostki budżetowe środków na wydatki można ująć (dla zachowania czystości faktycznie wykorzystanych środków) zapisem ujemnym: Wn 223 i Ma 133? Czy należy zaksięgować je po przeciwnych stronach, czyli Wn konto 133 i Ma konto 223? Wówczas dla ustalenia wysokości wykorzystanej dotacji na wydatki należy odjąć zwroty. Który sposób jest prawidłowy?

Do konta 223 „Rozliczenie wydatków budżetowych” w ewidencji budżetu należy prowadzić ewidencję szczegółową umożliwiającą ustalenie stanu środków przelanych na rachunki bieżące jednostek budżetowych, lecz niewykorzystanych na pokrycie wydatków budżetowych. Zgodnie z opisem konta 223 zamieszczonym w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: rozporządzenie w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont), na stronie Wn tego konta ujmuje się środki przelane z rachunku budżetu na pokrycie wydatków objętych planem finansowym jednostki budżetowej. Wykorzystanie środków na wydatki budżetowe wynika z okresowych sprawozdań Rb-28S sporządzanych przez poszczególne jednostki budżetowe. Jeżeli na koniec okresu sprawozdawczego łączna kwota przekazanych z rachunku budżetu środków jest wyższa od łącznej kwoty wydatków wynikającej ze sprawozdania Rb-28S za dany okres, to konto 223 wykazuje saldo strony Wn. Likwidacja tego salda następuje poprzez zwrot niewykorzystanych środków na rachunek budżetu, ale należy podkreślić, że w ewidencji budżetu niewykorzystane środki na wydatki w danym roku budżetowym mogą pozostać na rachunku bieżącym jednostki budżetowej, z przeznaczeniem na wydatki następnego roku budżetowego. W takim przypadku środki z budżetu na wydatki stycznia następnego roku budżetowego zostaną przekazane w kwocie pomniejszonej o środki niewykorzystane przez jednostkę budżetową na wydatki w poprzednim roku budżetowym.

REKLAMA

Redakcja poleca: Zamknięcie roku oraz instrukcja sporządzania sprawozdania finansowego za 2015 r. w jednostkach sektora finansów publicznych (książka)

W przypadku zwrotu niewykorzystanych środków na rachunek budżetu właściwym księgowaniem jest zapis:

Wn 133 „Rachunek budżetu”,

Ma 223 „Rozliczenie wydatków budżetowych”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Trudno w danym przypadku znaleźć racjonalne uzasadnienie do księgowania zwrotu niewykorzystanych środków ujemnym zapisem: Wn 223, Ma 133. Ponadto należy pamiętać, że zwrot niewykorzystanych środków na wydatki jednostek budżetowych należy księgować pod datą wyciągu do rachunku budżetu. Jeżeli zwrot środków nastąpi w styczniu, to kwota zwrotu będzie odpowiadała kwocie początkowego salda Wn konta analitycznego przeznaczonego do rozliczeń z daną jednostką budżetową. Wówczas ujemny zapis miałby na celu wyzerowanie salda początkowego konta 223, a nie zachowanie czystości obrotu.

W opisach kont budżetu jednostki samorządu terytorialnego w żadnym przypadku nie ma wzmianki o obowiązku prowadzenia zapisów w sposób zapewniający zachowanie czystości obrotów. Tego typu wymóg jest zamieszczony jedynie w opisie konta 130 „Rachunek bieżący jednostki” w opisie kont zamieszczonym w załączniku nr 3 do rozporządzenia w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont. Jeżeli zwrot niewykorzystanych środków nastąpi w bieżącym roku budżetowym i zostanie zaksięgowany ujemnym zapisem Wn 223, Ma 133, to taki zapis oczywiście nie spowoduje żadnych konsekwencji w odniesieniu do końcowych sald kont 133 i 223.

W pytaniu jest zawarta istotna nieścisłość. Ewidencja prowadzona na koncie 223 nie ma na celu ustalenia wysokości dotacji wykorzystanej na wydatki, lecz służy do ewidencji środków przekazanych na wydatki budżetowe i do wykorzystania tych środków. Należy podkreślić, że wykorzystanie otrzymanych środków na wydatki objęte planem finansowym jednostki budżetowej obrazuje sprawozdanie Rb-28S (patrz: przykład).

PRZYKŁAD

W rozliczeniach z jednostką budżetową A na kontach budżetu jednostki samorządu terytorialnego wystąpią operacje wskazane na schemacie.

SCHEMAT. Rozliczenie wydatków budżetowych

@RY1@i40/2011/016/i40.2011.016.000.0008.001.jpg@RY2@

PODSTAWA PRAWNA

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 128, poz. 861)

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA