reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Na co można przeznaczyć dotację oświatową

Na co można przeznaczyć dotację oświatową

Czy dotację oświatową można przeznaczyć na obsługę finansową działalności szkoły niepublicznej?

Odpowiedź

Tak, dotację oświatową można przeznaczyć na wydatki związane z zarządzaniem czy też z obsługą finansową działalności szkoły niepublicznej.

Uzasadnienie

Podstawową działalnością szkoły jest kształcenie, wychowanie i opieka. Jednak, oprócz zadań podstawowych, placówka ta wykonuje zadania o charakterze pomocniczym (np. zatrudnianie personelu, prowadzenie spraw finansowych) i zarządczym (np. sprawowanie nadzoru pedagogicznego), które są niezbędne do prawidłowej realizacji procesu dydaktycznego. Na realizację tych zadań niepubliczne placówki oświatowe otrzymują dotacje z budżetu odpowiednio gminy lub powiatu. Środki te są przekazywane na rachunek bankowy placówki w 12 częściach w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca, z wyjątkiem części za grudzień, która jest przekazywana w terminie do 15 grudnia.

Najbardziej aktualna na rynku książka dotycząca klasyfikacji budżetowej

W ramach dofinansowania realizacji zadań szkoły lub placówki w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej mieści się w zasadzie cała podstawowa działalność szkoły lub placówki, a w konsekwencji z dotacji mogą być finansowane wszystkie wydatki związane z jej funkcjonowaniem, w tym dotyczące obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej. Oznacza to, że wydatki związane z zarządzaniem czy obsługą ekonomiczno-finansowo-administracyjną działalności oświatowej są niezbędne do zrealizowania procesu dydaktycznego (wyrok WSA w Białymstoku z 2 kwietnia 2014 r., sygn. akt I SA/Bk 634/13).

Zobacz również: Alternatywne źródła finansowania zadań oświatowych

Zgodnie z art. 90 ust. 3d ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty, dotacje dla niepublicznych placówek są przeznaczone na dofinansowanie realizacji zadań szkoły, przedszkola, innej formy wychowania przedszkolnego lub placówki w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej. Środki z dotacji mogą być wykorzystane wyłącznie na:

1) pokrycie wydatków bieżących szkół, przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego i placówek, obejmujących każdy wydatek poniesiony na cele działalności szkoły, przedszkola, innej formy wychowania przedszkolnego lub placówki, w tym na wynagrodzenie osoby fizycznej prowadzącej szkołę, przedszkole, inną formę wychowania przedszkolnego lub placówkę, jeżeli odpowiednio pełni funkcję dyrektora szkoły, przedszkola lub placówki albo prowadzi zajęcia w innej formie wychowania przedszkolnego, z wyjątkiem wydatków na inwestycje i zakupy inwestycyjne, zakup i objęcie akcji i udziałów lub wniesienie wkładów do spółek prawa handlowego;

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Dwojewski

Doktor nauk prawnych, specjalista z zakresu prawa pracy, prawa oświatowego i prawa ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama