reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Na co można przeznaczyć dotację oświatową

Na co można przeznaczyć dotację oświatową

Czy dotację oświatową można przeznaczyć na obsługę finansową działalności szkoły niepublicznej?

Odpowiedź

Tak, dotację oświatową można przeznaczyć na wydatki związane z zarządzaniem czy też z obsługą finansową działalności szkoły niepublicznej.

Uzasadnienie

Podstawową działalnością szkoły jest kształcenie, wychowanie i opieka. Jednak, oprócz zadań podstawowych, placówka ta wykonuje zadania o charakterze pomocniczym (np. zatrudnianie personelu, prowadzenie spraw finansowych) i zarządczym (np. sprawowanie nadzoru pedagogicznego), które są niezbędne do prawidłowej realizacji procesu dydaktycznego. Na realizację tych zadań niepubliczne placówki oświatowe otrzymują dotacje z budżetu odpowiednio gminy lub powiatu. Środki te są przekazywane na rachunek bankowy placówki w 12 częściach w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca, z wyjątkiem części za grudzień, która jest przekazywana w terminie do 15 grudnia.

Najbardziej aktualna na rynku książka dotycząca klasyfikacji budżetowej

W ramach dofinansowania realizacji zadań szkoły lub placówki w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej mieści się w zasadzie cała podstawowa działalność szkoły lub placówki, a w konsekwencji z dotacji mogą być finansowane wszystkie wydatki związane z jej funkcjonowaniem, w tym dotyczące obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej. Oznacza to, że wydatki związane z zarządzaniem czy obsługą ekonomiczno-finansowo-administracyjną działalności oświatowej są niezbędne do zrealizowania procesu dydaktycznego (wyrok WSA w Białymstoku z 2 kwietnia 2014 r., sygn. akt I SA/Bk 634/13).

Zobacz również: Alternatywne źródła finansowania zadań oświatowych

Zgodnie z art. 90 ust. 3d ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty, dotacje dla niepublicznych placówek są przeznaczone na dofinansowanie realizacji zadań szkoły, przedszkola, innej formy wychowania przedszkolnego lub placówki w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej. Środki z dotacji mogą być wykorzystane wyłącznie na:

1) pokrycie wydatków bieżących szkół, przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego i placówek, obejmujących każdy wydatek poniesiony na cele działalności szkoły, przedszkola, innej formy wychowania przedszkolnego lub placówki, w tym na wynagrodzenie osoby fizycznej prowadzącej szkołę, przedszkole, inną formę wychowania przedszkolnego lub placówkę, jeżeli odpowiednio pełni funkcję dyrektora szkoły, przedszkola lub placówki albo prowadzi zajęcia w innej formie wychowania przedszkolnego, z wyjątkiem wydatków na inwestycje i zakupy inwestycyjne, zakup i objęcie akcji i udziałów lub wniesienie wkładów do spółek prawa handlowego;

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama