REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób przekazać dotację dla przedszkola specjalnego

Agata Piszko
Dotacja, oświata, pieniądze/ Fot. Fotolia
Dotacja, oświata, pieniądze/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Niepubliczne przedszkole specjalne nie zgłosiło do gminy dziecka posiadającego opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju. Jak prawidłowo udzielić dotacji dla tego przedszkola?

Stan faktyczny

Dziecko urodzone 13 marca 2014 r. uzyskało opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju w poradni psychologiczno-pedagogicznej w dniu 16 października 2014 r. Niepubliczne przedszkole specjalne (dalej: NPS) nie wypełniło obowiązku wynikającego z art. 90 ust. 2b ustawy o systemie oświaty i nie zgłosiło do gminy tego dziecka. W związku z tym nie zostało ono ujęte w sprawozdaniu SIO (w celu otrzymania subwencji oświatowej na 2015 r.). Rodzic tego dziecka wystąpił do gminy o udzielenie dotacji dla NPS. Jak ma postąpić gmina i na jakim przepisie może się oprzeć, aby udzielić tej dotacji?

REKLAMA

Odpowiedź

REKLAMA

Podstawą organizowania zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dla dziecka jest uzyskanie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, wydanej przez zespół orzekający działający w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w tym w poradniach specjalistycznych. Zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju mogą być również prowadzone w przedszkolu niepublicznym. Na dzieci objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju ucznia przysługuje dotacja z budżetu właściwej jednostki samorządu terytorialnego. Otrzymanie dotacji jest jednak obwarowane pewnymi warunkami. Niepubliczne przedszkola, inne formy wychowania przedszkolnego, szkoły podstawowe oraz ośrodki, o których mowa w art. 2 pkt 5 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (dalej: u.s.o.), a także niepubliczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne, które, zgodnie z art. 71b ust. 2a u.s.o., prowadzą wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, otrzymują dotację z budżetu odpowiednio gminy lub powiatu w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na jedno dziecko objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju w części oświatowej subwencji ogólnej dla JST.

Dotacja może być udzielona, jeżeli osoba prowadząca przedszkole, inną formę wychowania przedszkolnego, szkołę, ośrodek lub poradnię poda organowi właściwemu do udzielania dotacji planowaną liczbę dzieci, które mają być objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju, nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji.

Zobacz wideoszkolenie: Jak uniknąć błędów w ewidencji księgowej jsfp

REKLAMA

Podanie planowanej liczby dzieci, które mają być objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju, jest koniecznym i w zasadzie jedynym warunkiem, którego spełnienie uprawnia placówkę prowadzącą zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka do otrzymania dotacji. Jeżeli więc osoba prowadząca nie zgłosi planowanej liczby uczniów objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju dziecka do dnia 30 września – dotacja w kolejnym roku budżetowym nie przysługuje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto jednak zaznaczyć, że organ dotujący może udzielić dotacji pomimo niezachowania przez osobę prowadzącą wymaganego terminu. Z dniem 1 września 2015 r. wejdzie w życie zapis art. 90 ust. 2g u.s.o., zgodnie z którym, na wniosek osoby prowadzącej niepubliczne przedszkole, organ wykonawczy JST właściwej do udzielenia dotacji może wyrazić zgodę na odstąpienie od wyżej określonego przepisami terminu lub na udzielenie dotacji w terminie wcześniejszym niż od początku następnego roku budżetowego. Do tego dnia obowiązują w tym względzie przepisy przejściowe – tj. art. 15 ustawy z 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. Powołany przepis pozwala w okresie przejściowym, tj. do dnia 31 sierpnia 2015 r., na udzielenie dotacji pomimo niezachowania terminu – według podanych wcześniej zasad.

AGATA PISZKO

prawnik, wieloletni kierownik wydziału oświaty w JST

PODSTAWY PRAWNE

● art. 15 ustawy z 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r. poz. 827; ost. zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 357)

● art. 2 pkt 5, art. 90 ust. 1a, art. 90 ust. 2g ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (j.t. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572; ost. zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 357)

● § 1, § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 11 października 2013 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci (Dz.U. z 2013 r. poz. 1257)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Kaczyński mówił o "bardzo poważnych podwyżkach" w Polsce. PiS szykuje nowy projekt

Europoseł Ryszard Czarnecki mówił o "olbrzymim odzewie" w sprawie akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Stop Podwyżkom". Projekt ten ma na celu utrzymanie cen gazu i energii na obecnym poziomie. 

REKLAMA

Lekcje religii w klasach łączonych od września 2024 r. Kościół ma wątpliwości. Konferencja Episkopatu Polski postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach

Minister Edukacji chce zmienić rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowością ma być możliwość organizacji lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej. Konferencja Episkopatu Polski zgłasza wątpliwości do tego projektu i postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach łączonych. 

Noc Muzeów 2024 r.: utrudnienia w ruchu

Noc Muzeów 2024 odbędzie się z soboty na niedzielę 18/19 maja. W związku z przewidzianymi atrakcjami mogą pojawić się zmiany w komunikacji miejskiej i ewentualne utrudnienia w ruchu. Sprawdzamy, jak to wygląda w największych miastach. 

Noc Muzeów 2024 r.: darmowa komunikacja

Noc Muzeów 2024 jest już w ten weekend. Czy komunikacją miejską będziemy mogli poruszać się za darmo? Sprawdzamy!

W wieku 119 lat zmarła najstarsza mieszkanka. Co było sekretem jej długowieczności?

Najstarsza dotychczas Greczynka Irini Baroulakis odeszła w wieku 119 lat. Nie brała leków i prawie nie chorowała. Co było sekretem jej długowieczności? 

REKLAMA

Znamy kryteria podziału subwencji oświatowej w 2024 r.

Kryteria podziału subwencji oświatowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) opublikowało kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na 2024 rok. Pierwszy termin na składanie wniosków mija w dniu 7 czerwca.

Kardiolog: nadciśnienie to najczęstsza przyczyna bólów głowy. Ludzie latami biorą leki przeciwbólowe, a nie wpadną na to by zmierzyć ciśnienie krwi

Zażywamy tabletki od bólu głowy, a najczęstszą przyczyną bólu jest wysokie ciśnienie krwi (czyli nadciśnienie tętnicze) - powiedział dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. "Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach" - zaapelował dr Zębik.

REKLAMA