| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Rachunkowość budżetowa > Jak skorygować błędnie przekazany dochód na konto jednostki nadrzędnej

Jak skorygować błędnie przekazany dochód na konto jednostki nadrzędnej

Na konto jednostki nadrzędnej przekazano dochód z tytułu odsetek bankowych w kwocie wyższej niż rzeczywiście osiągnięty. Odsetki na koniec miesiąca wyniosły 25,40 zł, a przelano 25,70 zł. Kwotę 25,40 wykazano w sprawozdaniu za ubiegły miesiąc. Jak naprawić ten błąd?

Ewidencja księgowa powinna być zgodna z zapisami konta 130 „Rachunek bieżący jednostki”, w związku z tym należy zwrócić się pisemnie do jednostki z prośbą o zwrot nadpłaconej kwoty.

Zobacz również: Wymiana pokrycia dachowego finansowana jako wydatek bieżący

Wpływy uzyskane przez jednostkę budżetową z tytułu naliczenia przez bank odsetek od środków finansowych stanowią źródło dochodów własnych jednostki samorządu terytorialnego (gminy, powiatu, województwa). Podlegają one zarachowaniu do dochodów budżetu jednostki samorządu terytorialnego. W związku z tym, każdy dochód uzyskany przez jednostkę budżetową powinien być odprowadzany do budżetu jednostki nadrzędnej.

Jednostkami budżetowymi są jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych nieposiadające osobowości prawnej, które pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzają na rachunek odpowiednio dochodów budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego – art. 11 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Jak skorygować błędnie przekazany dochód na konto jednostki nadrzędnej

W artykule zamieszczono przykładowe schematy ewidencji księgowych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wieczorek

Adwokat, autorka bloga DEWELOPERSKI.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »