| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Rachunkowość budżetowa > Jak skorygować błędnie przekazany dochód na konto jednostki nadrzędnej

Jak skorygować błędnie przekazany dochód na konto jednostki nadrzędnej

Na konto jednostki nadrzędnej przekazano dochód z tytułu odsetek bankowych w kwocie wyższej niż rzeczywiście osiągnięty. Odsetki na koniec miesiąca wyniosły 25,40 zł, a przelano 25,70 zł. Kwotę 25,40 wykazano w sprawozdaniu za ubiegły miesiąc. Jak naprawić ten błąd?

Ewidencja księgowa powinna być zgodna z zapisami konta 130 „Rachunek bieżący jednostki”, w związku z tym należy zwrócić się pisemnie do jednostki z prośbą o zwrot nadpłaconej kwoty.

Zobacz również: Wymiana pokrycia dachowego finansowana jako wydatek bieżący

Wpływy uzyskane przez jednostkę budżetową z tytułu naliczenia przez bank odsetek od środków finansowych stanowią źródło dochodów własnych jednostki samorządu terytorialnego (gminy, powiatu, województwa). Podlegają one zarachowaniu do dochodów budżetu jednostki samorządu terytorialnego. W związku z tym, każdy dochód uzyskany przez jednostkę budżetową powinien być odprowadzany do budżetu jednostki nadrzędnej.

Jednostkami budżetowymi są jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych nieposiadające osobowości prawnej, które pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzają na rachunek odpowiednio dochodów budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego – art. 11 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Jak skorygować błędnie przekazany dochód na konto jednostki nadrzędnej

W artykule zamieszczono przykładowe schematy ewidencji księgowych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »