reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Zamówienia publiczne > Uzupełniany dokument potwierdza stan na dzień składania ofert

Uzupełniany dokument potwierdza stan na dzień składania ofert

Złożenie dokumentu uzupełnianego na wezwanie zamawiającego wystosowane na podstawie art. 26 ust. 3 p.z.p. jest dopuszczalne, pod warunkiem, że tak uzupełniany dokument potwierdza stan na dzień składania ofert. Przepis ten przewiduje bowiem, że złożone na wezwanie zamawiającego oświadczenia i dokumenty powinny potwierdzać spełnianie przez wykonawcę warunków udziału w postępowaniu oraz spełnianie przez oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane wymagań określonych przez zamawiającego, nie później niż w dniu, w którym upłynął termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo termin składania ofert.

Wynika z powyższego, iż w sytuacji opisanej powyżej, jeżeli wykonawca przedłożyłby dokument lub oświadczenie powstałe po złożeniu jego oferty, to zamawiający winien odrzucić jego ofertę, gdyż nie uzupełnił braków formalnych tej oferty. Nie udowodnił bowiem, iż spełnił warunki udziału w postępowaniu przetargowych przed złożeniem swojej oferty. Wskazać należy, iż rozwiązanie to ma sens, gdyż w odmiennym przypadku w bardzo łatwy sposób wykonawcy, których oferty nie zostały wybrane jako najkorzystniejsze mogliby podważyć wybór wykonawcy, który wygrał przetarg. Brak byłoby bowiem granicznego momentu, w którym zamawiający badałby spełnienie przez wykonawców warunków przetargu. Obecnie tym granicznym momentem jest upływ termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo termin składania ofert. W przypadku braku tego granicznego momentu wykonawcy zawsze mogliby przedłożyć w późniejszym terminie brakujące dokumenty lub oświadczenia, które powstałyby w późniejszym czasie. Natomiast zamawiający musiałby te dokumenty uwzględnić. Co też byłoby niekorzystne dla samego zamawiającego oraz  utrudniałoby wybór najkorzystniejszej oferty.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Autor:

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

prawo, czas, urlop, kalendarz, 2015/ Fot. Fotolia
prawo, czas, urlop, kalendarz, 2015/ Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Hetman

Adwokat i radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa autorskiego, pracy, handlowego i europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama