REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wytyczne CBA w zakresie tworzenia i wdrażania compliance w sektorze publicznym

Paweł Bronisław Ludwiczak
Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.
Compliance w sektorze publicznym - wytyczne w zakresie wdrażania
Compliance w sektorze publicznym - wytyczne w zakresie wdrażania
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 28 września 2020 r. CBA opublikowało 11 stronicowe dokument zatytułowany: "Wytyczne w zakresie tworzenia i wdrażania efektywnych programów zgodności (compliance) w sektorze publicznym". Tym samym mamy oficjalny dokument potwierdzający, że państwo polskie widzi potrzebę tworzenia i wdrażania compliance w sektorze publicznym i ma pewną wizję tych systemów.

Można się spodziewać, że za pewien czas za tymi wytycznymi pójdą działania legislacyjne (zresztą projekty ustaw pojawiają się od paru lat np. projekt ustawy o jawności życia publicznego – patrz choćby artykuł „Systemy Zarządzania Zgodnością (Compliance) – Po co tyle krzyku?”) i sektor publiczny będzie zobowiązany wdrożyć systemy zgodności (Compliance), a nie tylko będziemy się zastanawiać czy to się opłaca (jak np. w artykule „Whistleblowing w administracji i w przedsiębiorstwach – czy to ma sens?”).

REKLAMA

Polecamy: Nowy JPK_VAT w praktyce jednostek sektora publicznego

REKLAMA

Jak dowiadujemy się z listu, od którego zaczynają się wytyczne CBA, przedmiotowy dokument powstał w związku z realizacją działania 4.2. Rządowego Programu Przeciwdziałania Korupcji na lata 2018–2020 – Opracowanie wytycznych w zakresie tworzenia i wdrażania efektywnych programów zgodności (compliance) w sektorze publicznym. Ma on na celu zainicjować tworzenie i wdrażanie efektywnych programów zgodności w sektorze publicznym. Jak podkreśla CBA, de facto w każdym urzędzie w Polsce. Systemy te mają minimalizować ryzyka, wyeliminować zagrożenia i rozwiązywać problemy. Ponadto wytyczne mają stanowić przyczynek do opracowania narodowego programu uczciwości.

Co ciekawe w wytycznych brak jakiegokolwiek odniesienia do Dyrektywy o sygnalistach, która nakazuje wdrożenie do 17 grudnia 2021 r. systemów whistlebowing`u w sektorze publicznym. W mojej ocenie systemu Whistleblowing`u są ważnym elementem systemów zgodności (compliance).

We wstępie wspomina się o zwalczaniu korupcji (co wskazuje, że CBA badając systemu zgodności będzie sprawdzało np. efektywność procedur antykorupcyjnych).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W samych celach wytycznych autorzy piszą już tylko ogólnie, że celem systemów zgodności jest dążenie do tego, aby podmioty i ludzie przestrzegali przepisy i normy etyczne. Pozwolę sobie zacytować kluczowy według mnie akapit: „Zgodność obejmuje swoim zakresem każdą sferę funkcjonowania jednostki w życiu publicznym. W organach władzy publicznej zgodność obejmuje nie tylko prawo powszechnie obowiązujące i prawo wewnętrzne, ale również kulturę organizacyjną oraz etos zawodowy.”.

Wytyczne omawiają pokrótce dziewięć komponentów programów zgodności:

  1. zaangażowanie kierownictwa,
  2. zintegrowanie zgodności z misją,
  3. kompetencje i zadania pracowników ds. zgodności,
  4. monitorowanie i ocena zgodności,
  5. szkolenie,
  6. kluczowe kompetencje,
  7. ocena ryzyka,
  8. skuteczna samoocena,
  9. sankcje.

Powyższe komponenty i to co o nich napisało CBA opiszę w kolejnych artykułach.

Na zakończenie chciałbym zauważyć, że pomimo tego że niepokoi mnie m.in. duża ogólność wytycznych i pominięcie przez nie np. tematyki sygnalistów, jestem mile zaskoczony ich publikacją. Mam nadzieję, że będą one stanowiły ważny impuls w tworzeniu i wdrażaniu systemów zgodności (compliance) w sektorze publicznym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA