REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Compliance - Wytyczne antykorupcyjne CBA dla administracji publicznej

Paweł Bronisław Ludwiczak
Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.
Compliance - Wytyczne antykorupcyjne CBA dla administracji publicznej
Compliance - Wytyczne antykorupcyjne CBA dla administracji publicznej

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 9 grudnia 2020 r., CBA opublikowało „Wytyczne antykorupcyjne dla administracji publicznej w zakresie jednolitych rozwiązań instytucjonalnych oraz zasad postępowania dla urzędników i osób należących do grupy PTEF”.

Jaki jest cel antykorupcyjnych wytycznych?

Wytyczne CBA, mają stanowić podpowiedź dla sektora publicznego jak stworzyć i utrzymać skuteczny system antykorupcyjny. Przy czym każdy taki system musi uwzględniać specyfikę danego urzędu oraz jego właściwość rzeczową.

REKLAMA

Czy antykorupcyjnych wytyczne stanowią kompleksową całość?

CBA, deklaruje, że zalecenia z publikacji stanowią organiczną całość. Według autorów każdy z elementów wytycznych antykorupcyjnych jest powiązany z pozostałymi lub wprost z nich wynika. Dlatego CBA wskazuje, że jedynie zaimplementowanie wszystkich proponowanych komponentów przy tworzeniu polityki antykorupcyjnej danego urzędu zapewni właściwą odporność organizacji na zagrożenia korupcyjne. Po analizie tych wytycznych ocenię tą deklarację CBA.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2021

Jakie komponenty systemu antykorupcyjnego są wymienione w wytycznych CBA?

W dokumencie przedstawiono następujące komponenty:

  1. zaangażowanie kierownictwa,
  2. ocena ryzyka korupcyjnego,
  3. kompetencje i zadania pracowników ds. przeciwdziałania korupcji,
  4. szkolenia,
  5. polityka prezentowa i rejestr korzyści,
  6. skuteczna samoocena i monitorowanie zagrożeń korupcyjnych (w tym ochrona sygnalistów).

Jak wygląda ocena wytycznych antykorupcyjnych CBA dla administracji publicznej w porównaniu z wytycznymi CBA w zakresie tworzenia i wdrażania compliance w sektorze publicznym?

Już na pierwszy rzut widać, że wytyczne antykorupcyjne zawierają więcej informacji. Wytyczne CBA w zakresie Compliance miały 11 stron. Natomiast antykorupcyjne wytyczne CBA mają 34 stron.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co do oceny. Wytyczne CBA w zakresie Compliance oceniłem na trójkę (w szkolnej skali) wskazując na ich dużą ogólność i pominięcie m.in. tematyki sygnalistów i systemów. Antykorupcyjne wytyczne CBA ocenię po ich dokładnej analizie i omówieniu, natomiast są na pewno bardziej szczegółowe i kompletne. Należy np. pochwalić CBA za to, że w wytycznych parokrotnie odnosi się do wymogu wniesienia systemów whistleblowingu. Już przy omówieniu pierwszego komponentu CBA wskazuje, że jednym z podstawowych obowiązków najwyższego kierownictwa jest wdrożenie systemu zgłaszania przez pracowników informacji o nieprawidłowościach oraz objęcie sygnalistów niezbędną ochroną.

Należy też pozytywnie ocenić, że CBA zamieściło w wytycznych przykłady sytuacji konfliktu interesów lub zagrożenia korupcyjnego.

Na zakończenie chciałbym pochwalić CBA za obraz, który zamieszczam pod artykułem.

CBA w punktach i treściwie radzi, jak według CBA reagować na zagrożenie korupcyjne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

REKLAMA

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

REKLAMA