REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana treści służebności gruntowej

REKLAMA

REKLAMA

Obciążenie nieruchomości służebnością gruntową – a więc prawem, które zezwala właścicielowi innej nieruchomości na korzystanie z naszej nieruchomości w określonym zakresie – nie oznacza jeszcze, że nasza nieruchomość będzie dożywotnio obciążona takim prawem. Ustawodawca przewidział bowiem okoliczności, które mogą spowodować zmianę treści służebności gruntowej.

Zgodnie z art. 291 kodeksu cywilnego jeżeli po ustanowieniu służebności gruntowej powstanie ważna potrzeba gospodarcza, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać za wynagrodzeniem zmiany treści lub sposobu wykonywania służebności, chyba że żądana zmiana przyniosłaby niewspółmierny uszczerbek nieruchomości władnącej.

REKLAMA

Możliwość zmiany treści służebności gruntowej uzależnione jest więc od dwóch przesłanek:

  • ważna potrzeba gospodarcza po stronie właściciela nieruchomości obciążonej
  •  zmiana treści służebności gruntowej nie może powodować niewspółmiernego uszczerbku po stronie właściciela nieruchomości władnącej.

Przepis nie zawiera żadnego rozwinięcia, co rozumieć pod pojęciem „ ważnej potrzeby gospodarczej”.

REKLAMA

W orzecznictwie utarł się zgodny pogląd, że pod takim pojęciem należy rozumieć taką obiektywną okoliczność, która powstała po ustanowieniu służebności gruntowej, a której doniosłość przemawia za celowością rozważenia dotychczasowego zakresu i sposobu wykonywania służebności w świetle zmienionych warunków jej ustanowienia.


Obiektywna okoliczność ważnej potrzeby musi dotyczyć gospodarczego wykorzystania obciążonej nieruchomości. Realizacja rekreacyjnych potrzeb użytkowników nieruchomości obciążonej nie może nastąpić przez zmianę zakresu służebności gruntownej. W pojęciu ważnej potrzeby gospodarczej w rozumieniu art. 291 kc nie mieści się również potrzeba gospodarcza wywołana podziałem obciążonej nieruchomości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cytowany przepis art. 291 kc wskazuje, że co do zasady zmiana treści służebności gruntowej odbywa się za wynagrodzeniem. Nie oznacza to jednak, że właściciel nieruchomości obciążonej musi obowiązkowo w pozwie o zmianę treści służebności gruntowej wskazywać wysokość proponowanego wynagrodzenia za zmianę. Brak wskazania proponowanego wynagrodzenia nie stanowi w tym wypadku błędu formalnego pozwu i nie może stanowić podstawy do oddalenia powództwa o zmianę służebności gruntowej (potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 26 marca 1997 r. II CKN 60/97).

Sąd - zmieniając służebność - orzeka o wynagrodzeniu z urzędu, niezależnie więc od wniosku właściciela tej nieruchomości.

REKLAMA

Jeżeli właściciel nieruchomości służebnej domaga się zmiany służebności bez wynagrodzenia, a roszczenie okazuje się uzasadnione i jego uwzględnienie następuje za wynagrodzeniem, to wówczas nie ma procesowej potrzeby częściowego oddalania powództwa.

Wysokość wynagrodzenia za zmianę służebności powinna być ustalana według takich samych kryteriów jak przy ustanawianiu służebności. Przy czym wynagrodzenie nie jest zależne od zwiększenia użyteczności nieruchomości służebnej spowodowanej zmianą. Ma ono stanowić ekwiwalent dla właściciela nieruchomości władnącej.

W praktyce pojawiają się wątpliwości kto miałby pokrywać koszty związane ze zmianą treści służebności jeśli nowy sposób wykonywania tej służebności wiąże się z wydatkami (np. budową urządzeń, utwardzeniem drogi itp.). W orzeczeniu z dnia 6 marca 1984 r. (III CRN 29/84) Sąd Najwyższy stwierdził, że właściciela nieruchomości władnącej ma obowiązek ponoszenia kosztów przeprowadzenia zmiany treści lub sposobu wykonywania służebności drogi koniecznej, przede wszystkim zaś wykonania takich urządzeń na gruncie, które umożliwią dogodny dostęp z tej nieruchomości do drogi publicznej.

Sąd może jednak te koszty uwzględnić przy określaniu wysokości wynagrodzenia należnego za wprowadzone zmiany od właściciela nieruchomości obciążonej. Nie jest to jednak powszechnie przyjmowany pogląd, bowiem w wyroku z dnia 20 lutego 1985r. (III CRN 364/84) Sąd Najwyższy zajął zgoła odmienny pogląd stwierdzając, że koszty zmiany sposobu wykonywania służebności ponoszą stosownie do okoliczności sprawy właściciele obu nieruchomości: obciążonej i władnącej, chyba że szczególne okoliczności sprawy uzasadniają poniesienie tych kosztów przez jednego lub drugiego z tych właścicieli.

Zmiana treści służebności gruntowej odbywa się (w odróżnieniu od postępowania o ustanowienie służebności gruntowej) w procesie. Od pozwu o zmianę treści służebności pobiera się pełną opłatę – 5% od wartości przedmiotu sporu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

REKLAMA

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

REKLAMA

Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

REKLAMA