REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana treści służebności gruntowej

REKLAMA

REKLAMA

Obciążenie nieruchomości służebnością gruntową – a więc prawem, które zezwala właścicielowi innej nieruchomości na korzystanie z naszej nieruchomości w określonym zakresie – nie oznacza jeszcze, że nasza nieruchomość będzie dożywotnio obciążona takim prawem. Ustawodawca przewidział bowiem okoliczności, które mogą spowodować zmianę treści służebności gruntowej.

Zgodnie z art. 291 kodeksu cywilnego jeżeli po ustanowieniu służebności gruntowej powstanie ważna potrzeba gospodarcza, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać za wynagrodzeniem zmiany treści lub sposobu wykonywania służebności, chyba że żądana zmiana przyniosłaby niewspółmierny uszczerbek nieruchomości władnącej.

REKLAMA

Możliwość zmiany treści służebności gruntowej uzależnione jest więc od dwóch przesłanek:

  • ważna potrzeba gospodarcza po stronie właściciela nieruchomości obciążonej
  •  zmiana treści służebności gruntowej nie może powodować niewspółmiernego uszczerbku po stronie właściciela nieruchomości władnącej.

Przepis nie zawiera żadnego rozwinięcia, co rozumieć pod pojęciem „ ważnej potrzeby gospodarczej”.

REKLAMA

W orzecznictwie utarł się zgodny pogląd, że pod takim pojęciem należy rozumieć taką obiektywną okoliczność, która powstała po ustanowieniu służebności gruntowej, a której doniosłość przemawia za celowością rozważenia dotychczasowego zakresu i sposobu wykonywania służebności w świetle zmienionych warunków jej ustanowienia.


Obiektywna okoliczność ważnej potrzeby musi dotyczyć gospodarczego wykorzystania obciążonej nieruchomości. Realizacja rekreacyjnych potrzeb użytkowników nieruchomości obciążonej nie może nastąpić przez zmianę zakresu służebności gruntownej. W pojęciu ważnej potrzeby gospodarczej w rozumieniu art. 291 kc nie mieści się również potrzeba gospodarcza wywołana podziałem obciążonej nieruchomości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cytowany przepis art. 291 kc wskazuje, że co do zasady zmiana treści służebności gruntowej odbywa się za wynagrodzeniem. Nie oznacza to jednak, że właściciel nieruchomości obciążonej musi obowiązkowo w pozwie o zmianę treści służebności gruntowej wskazywać wysokość proponowanego wynagrodzenia za zmianę. Brak wskazania proponowanego wynagrodzenia nie stanowi w tym wypadku błędu formalnego pozwu i nie może stanowić podstawy do oddalenia powództwa o zmianę służebności gruntowej (potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 26 marca 1997 r. II CKN 60/97).

Sąd - zmieniając służebność - orzeka o wynagrodzeniu z urzędu, niezależnie więc od wniosku właściciela tej nieruchomości.

REKLAMA

Jeżeli właściciel nieruchomości służebnej domaga się zmiany służebności bez wynagrodzenia, a roszczenie okazuje się uzasadnione i jego uwzględnienie następuje za wynagrodzeniem, to wówczas nie ma procesowej potrzeby częściowego oddalania powództwa.

Wysokość wynagrodzenia za zmianę służebności powinna być ustalana według takich samych kryteriów jak przy ustanawianiu służebności. Przy czym wynagrodzenie nie jest zależne od zwiększenia użyteczności nieruchomości służebnej spowodowanej zmianą. Ma ono stanowić ekwiwalent dla właściciela nieruchomości władnącej.

W praktyce pojawiają się wątpliwości kto miałby pokrywać koszty związane ze zmianą treści służebności jeśli nowy sposób wykonywania tej służebności wiąże się z wydatkami (np. budową urządzeń, utwardzeniem drogi itp.). W orzeczeniu z dnia 6 marca 1984 r. (III CRN 29/84) Sąd Najwyższy stwierdził, że właściciela nieruchomości władnącej ma obowiązek ponoszenia kosztów przeprowadzenia zmiany treści lub sposobu wykonywania służebności drogi koniecznej, przede wszystkim zaś wykonania takich urządzeń na gruncie, które umożliwią dogodny dostęp z tej nieruchomości do drogi publicznej.

Sąd może jednak te koszty uwzględnić przy określaniu wysokości wynagrodzenia należnego za wprowadzone zmiany od właściciela nieruchomości obciążonej. Nie jest to jednak powszechnie przyjmowany pogląd, bowiem w wyroku z dnia 20 lutego 1985r. (III CRN 364/84) Sąd Najwyższy zajął zgoła odmienny pogląd stwierdzając, że koszty zmiany sposobu wykonywania służebności ponoszą stosownie do okoliczności sprawy właściciele obu nieruchomości: obciążonej i władnącej, chyba że szczególne okoliczności sprawy uzasadniają poniesienie tych kosztów przez jednego lub drugiego z tych właścicieli.

Zmiana treści służebności gruntowej odbywa się (w odróżnieniu od postępowania o ustanowienie służebności gruntowej) w procesie. Od pozwu o zmianę treści służebności pobiera się pełną opłatę – 5% od wartości przedmiotu sporu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Za 27 dni szkolenia wojskowego cywil dostanie 6 tys. zł. Kto może się zgłosić?

„Wakacje z wojskiem” to nowy projekt Ministerstwa Obrony Narodowej, którego celem jest m.in. promocja służby wojskowej. Jest on skierowany głównie do młodzieży szkolnej i studenckiej.

Ważne wieści dotyczące CPK. To może być przełom w sprawie budowy portu lotniczego w Baranowie

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) złożyła dzisiaj do Wojewody Mazowieckiego dokumenty potrzebne do wydania decyzji lokalizacyjnej dla obszaru lotniska CPK. To może być przełom w sprawie budowy portu lotniczego w Baranowie.

MEN: Stawia na edukację włączającą. Dla wszystkich uczniów i szkół. Jak przyciągnąć lekarzy do szkół?

Wiceminister edukacji narodowej Izabela Ziętka: Edukacja włączająca dotyczy wszystkich uczniów i każdej placówki. Jest pomocą w szkołach dla dzieci potrzebujących pomocy i wsparcia. 

Wspólny bilet na pociągi i komunikację miejską. Znamy plany resortu infrastruktury

Ogólnopolski Bilet Zintegrowany ma umożliwić zakup jednego biletu łączącego różne rodzaje transportu publicznego, w tym transportu miejskiego i regionalnego organizowanego przez samorządy. Trwają prace nad możliwością jego wprowadzenia. 

REKLAMA

10 tys. zł kary za akcję "Stop LGBT"

Prezes UODO nałożył karę na Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop LGBT" za niewłaściwe prowadzenie zbiórki podpisów. Listy z podpisami były niezabezpieczone w kościele.

Jakie zasiłki na dziecko w roku szkolnym 2024/25

Na jakie wsparcie materialne będą mogli liczyć i ich rodzice w nadchodzącym roku szkolnym? Oto zestawienie najważniejszych świadczeń i zasiłków.

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Kiedy początek i koniec zajęć? W jakich terminach ferie?

Znamy już kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Jakie są najważniejsze terminy w opublikowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dokumencie?

Nawet 30 tys. dofinansowania. Nowy program wsparcia dla przydomowych wiatraków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że planuje uruchomić program "Moja elektrownia wiatrowa" w drugim lub trzecim kwartale 2024 roku. Program ten ma na celu wsparcie zakupu przydomowych wiatraków, oferując dofinansowanie do 30 tys. zł.

REKLAMA

Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

REKLAMA