Przy zatrudnianiu pracownika samo podpisanie umowy nie wystarczy, aby mógł on wykonywać pracę. Pracodawca powinien uzyskać informacje oraz dokumenty pozwalające zorientować się w kwalifikacjach danego pracownika oraz przysługujących mu uprawnieniach pracowniczych.
Dokumentacja kandydata do pracy
Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.) ogranicza potencjalnemu pracodawcy dostęp do informacji o osobie, która kandyduje do pracy w danej jednostce i co do której nie podjęto jeszcze decyzji o jej zatrudnieniu. Pracodawca ma prawo żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie podania danych osobowych obejmujących:
reklama
reklama
● imię (imiona) i nazwisko,
● imiona rodziców,
● datę urodzenia,
● miejsce zamieszkania (adres do korespondencji),
● wykształcenie,
● przebieg dotychczasowego zatrudnienia
– art. 221 § 1 k.p.
Z ORZECZNICTWA
Pracodawca może też pozyskiwać dane osobowe pracownika w inny sposób niż przez „żądanie” (realizację obowiązku pracowniczego), na przykład za zgodą pracownika, nawet z jego inicjatywy. Zawsze jednak podstawa przetwarzania (uzyskiwania) danych musi mieć charakter wyraźny i oceniać ją należy z zastosowaniem wykładni ścieśniającej.
Wyrok SN z dnia 5 sierpnia 2008 r.,
sygn. akt I PK 37/08
Uprawnienie i obowiązki pracodawcy związane z procesem rekrutacji zostały skonkretyzowane w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (dalej: rozporządzenie o dokumentacji pracowniczej).
Zakład pracy może żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie złożenia następujących dokumentów:
● wypełnionego kwestionariusza osobowego dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie,
● świadectw pracy z poprzednich miejsc pracy lub innych dokumentów potwierdzających okresy zatrudnienia, obejmujących okresy pracy przypadające w roku kalendarzowym, w którym pracownik ubiega się o zatrudnienie,
● dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, wymagane do wykonywania oferowanej pracy,
● świadectwa ukończenia gimnazjum – w przypadku osoby ubiegającej się o zatrudnienie w celu przygotowania zawodowego,
● orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku,
● innych dokumentów, jeżeli obowiązek ich przedłożenia wynika z odrębnych przepisów
– § 1 ust. 1 rozporządzenia o dokumentacji pracowniczej.