REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązek meldunkowy w 2016 r.

Meldunek/ Fot. Fotolia
Meldunek/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy obowiązek meldunkowy został zniesiony? Kto powinien się zameldować w 2016 r.?

Obowiązek meldunkowy - czy został zniesiony?

Bywa on dosyć uciążliwy dla przeciętnego obywatela, stąd pojawiło się ogromne oczekiwanie społeczne na zmiany - często wręcz przekonanie, że już do nich doszło.

REKLAMA

Od dłuższego czasu z mediów docierają do nas informacje na temat planowanych zmian w Ustawie o ewidencji ludności - szczególnie tych dotyczących obowiązku meldunkowego. Czy w Polsce nadal istnieje obowiązek meldunkowy?

Polecamy produkt: Gazeta Samorządu i Administracji

Przebywasz pod danym adresem dłużej niż 30 dni - powinieneś się zameldować

Planowane zmiany w przepisach dotyczących meldunku zostały w ubiegłym roku przesunięte z 1 stycznia 2016 roku na 1 stycznia 2018 roku. Potrzeba przesunięcia o 2 lata tej daty wynikała z ogromnych przygotowań i zmian, które wymagane są w ponad 100 ustawach i rozporządzeniach, gdzie został ujęty meldunek. Według aktualnie obowiązujących przepisów, każdy obywatel polski przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej powinien zameldować́ się w miejscu pobytu stałego lub czasowego najpóźniej w 30. dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca. Jako pobyt czasowy uznaje się przebywanie poza miejscem pobytu stałego przez okres ponad 3 miesięcy. Należy również pamiętać, że równocześnie można mieć jedno miejsce pobytu stałego i jedno miejsce pobytu czasowego. Zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały wydawane jest z urzędu, przez pracownika dokonującego zameldowania, natomiast o potrzebie uzyskania zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt czasowy należy poinformować pracownika urzędu.

Rejestracja w urzędzie pracy? Ważne jest to, gdzie masz meldunek

Obowiązek meldunkowy bywa, że jest postrzegany jako wyjątkowo uciążliwy przez osoby chcące uzyskać status osoby bezrobotnej w konkretnej miejscowości. Przepisy dotyczące rejestracji osób bezrobotnych w urzędzie pracy jasno wskazują, który urząd jest właściwym. Przy rejestracji brane jest pod uwagę miejsce zameldowania stałego bądź czasowego. Osoba, która na stałe zameldowana jest w jednej miejscowości, ale aktualnie czasowo przebywa w innej - zobowiązana jest zameldować się w miejscu pobytu czasowego. W przypadku, gdy nie dopełni formalności, jakie nakłada na nią obowiązek meldunkowy - i w konsekwencji nie ma meldunku na terenie danego miasta - nie jest uprawniona do rejestracji jako osoba bezrobotna tamże. Pozostaje jej możliwość rejestracji jako osoba poszukująca pracy - jednak status ten daje zdecydowanie bardziej ograniczony dostęp do wsparcia z urzędu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Agnieszka Juźwiuk (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródła: Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności

Ustawa z dnia 23 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o ewidencji ludności

Polecamy serwis: Klienci

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rząd ostrzega przed "zaświadczeniami na druku MEN/MEiN". Ministerstwo nie wydaje takich dokumentów na potwierdzenie kwalifikacji po kursach

  Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest wydawane przez organizatora kursu i potwierdza wyłącznie uczestnictwo w danym kursie, nie zaświadcza o uzyskanych efektach kształcenia i kwalifikacjach - informuje MEiN. 

  Zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła do połowy 2024 roku na koszt Orlenu? D.Obajtek: dziś opozycja powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł

  29 listopada 2023 r. na platformie X prezes Orlenu Daniel Obajtek napisał: - Najpierw opozycja atakowała fuzje, potem zapowiadała rozbijanie koncernu, a dziś powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł. Odniósł się w ten sposób do doniesień medialnych, że zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych do połowy 2024 roku odbędzie się na koszt Orlenu.

  Jak przechowywać leki? Jak je prawidłowo przyjmować? Czym jest wielolekowość?

  W ramach "Środy z Profilaktyką" NFZ przypomniał, jak prawidłowo przechowywać i przyjmować leki oraz przybliżył temat wielolekowości. Co trzeci Polak po 65. roku życia przyjmuje wiele leków oraz suplementów diety jednocześnie.

  Przyznanie świadczenia wspierającego – 32 obszary codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej [rozporządzenie, test 32 czynności]

  Ocena 32 czynności związanych z obszarami codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej.

  REKLAMA

  Jest rozporządzenie w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Dz.U. poz. 2581 [świadczenie wspierające, osoby niepełnosprawne, PDF]

  Rozporządzenie reguluje szczegóły przyznawania punktów osobom niepełnosprawnym przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

  Czy umowa o dożywocie wyklucza świadczenie pielęgnacyjne?

  Fakt istnienia umowy o dożywocie zawartej między osobą wymagającą opieki a jedną z osób wskazanych przez ustawodawcę jako ta, której potencjalnie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, nie ma wpływu na ocenę spełniania przez inną z tych osób przesłanek uprawniających do świadczenia pielęgnacyjnego. Taką tezę postawił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. 

  MRiRW: lista firm importujących zboże z Ukrainy

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępnia listę firm importujących zboże z Ukrainy.

  Antysemityzm w Europie Zachodniej. Tysiące przypadków od 7 października 2023 r. Francja, Niemcy, Belgia

  Mnożą się doniesienia o wzroście liczby zdarzeń antysemickich we Francji, Niemczech, Belgii i innych państwach Europy Zachodniej po 7 października 2023 r., czyli od ostatniego ataku Hamasu na Izrael.

  REKLAMA

  D.Tusk o zmianach w traktatach UE: nic o was bez was; polska suwerenność nie jest zagrożona przez Brukselę czy Unię Europejską

  Między innymi po to starałem się o zwycięstwo w wyborach, żeby znowu Polska wpływała na decyzje Europy, a nie odwrotnie. To my będziemy rozstrzygać o tym, jakie będą kierunki zmian w Unii Europejskiej - powiedział lider KO Donald Tusk, pytany o zmiany w traktatach UE. Na pewno nic o was bez was - dodał.

  Zimno? Oto 5 sposobów na rozgrzanie organizmu

  Obecna aura i prognozy pogody coraz bardziej przypominają, że już za chwilę nadejdzie zima. Niskie temperatury będą towarzyszyć nam przez kilka najbliższych miesięcy i na pewno nieraz porządnie zmarzniemy. Warto poznać sprawdzone sposoby na rozgrzanie organizmu. 

  REKLAMA