REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Portal ePUAP – narzędzie do załatwiania spraw urzędowych przez internet

Internet, urząd/ fot. Fotolia
Internet, urząd/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej jest to ogólnopolska platforma teleinformatyczna, która ma usprawnić obywatelom komunikację z jednostkami administracji publicznej. Pierwszym krokiem w uzyskaniu certyfikatu jest wypełnienie formularza rejestracyjnego, dzięki któremu założymy konto na ePUAP-ie.

ePUAP – urząd przez internet…

…czyli Twoja przepustka do załatwienia spraw urzędowych bez konieczności oczekiwania w długich kolejkach!

REKLAMA

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej jest to ogólnopolska platforma teleinformatyczna, która ma usprawnić obywatelom komunikację z jednostkami administracji publicznej.

Załóż konto

Pierwszym krokiem w uzyskaniu certyfikatu jest wypełnienie formularza rejestracyjnego, dzięki któremu założymy konto na ePUAP-ie. We wniosku należy wpisać podstawowe dane osobowe: imię, nazwisko, numer PESEL – do weryfikacji tożsamości, adres mailowy oraz telefon kontaktowy – do autoryzowania załatwianych spraw SMS-em. Jak w przypadku każdego konta, wymagane jest również stworzenie loginu oraz hasła.

Zobacz również: SMS-y sposobem komunikacji gmin z mieszkańcami

Zakładając konto, już na samym początku możemy wybrać, czy chcemy logować się do systemu certyfikatem kwalifikowanym, czy przy użyciu hasła. W przypadku wybrania opcji do logowania przy użyciu hasła, konieczna jest wizyta w urzędzie. Dodatkowo możemy wybrać opcję potwierdzania logowania do systemu kodami do autoryzacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy pierwszym logowaniu należy podać dodatkowe informacje, np. typ podmiotu.

Stwórz profil zaufany

Kolejnym krokiem jest stworzenie profilu zaufanego – należy wypełnić wniosek (Moje Profile Zaufane – Złóż wniosek). Wniosek zawiera podobne elementy jak poprzedni: imię, nazwisko, PESEL oraz adres e-mail. Należy wybrać również sposób przekazywania danych służących autoryzacji: SMS lub e-mail. Po wysłaniu dokumentu należy udać się do dowolnego urzędu skarbowego, wojewódzkiego lub urzędu gminy z dowodem osobistym lub paszportem w celu potwierdzenia tożsamości. Czas na to przewidziany to maksymalnie 14 dni od daty złożenia wniosku. Wybór urzędu należy do nas, nie musi bowiem być to urząd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania. Osoby przebywające za granicą, tożsamość mogą potwierdzić w placówkach dyplomatycznych lub biurach handlowych.

Osoby, które posiadają podpis elektroniczny, mogą potwierdzić swój profil zaufany samodzielnie.

Profil zaufany jest bezpłatny, a okres jego ważności wynosi trzy lata, od daty jego potwierdzenia.

Przy użyciu profilu zaufanego możesz składać wnioski i podania do urzędów bez wychodzenia z domu. Autoryzacja czynności odbywa się przy użyciu kodów SMS. Przed przystąpieniem do działania warto upewnić się, że dany urząd obsługuje wybraną usługę elektronicznie. Można to zrobić na stronie Ministerstwa.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: https://epuap.gov.pl/wps/portal

https://pl.wikipedia.org/wiki/EPUAP

Polecamy serwis: Klienci

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA