Od 2023 r. zakaz wzywania petentów do urzędów? Sprawa ma być załatwiona emailem albo przez telefon
REKLAMA
REKLAMA
Jak wyjaśnił minister, pierwszeństwo będzie miał kontakt pisemny i elektroniczny.
REKLAMA
W jakim celu urząd może wzywać stronę postępowania?
"Dzisiaj mamy tego rodzaju sytuację, że rocznie ponad 2 mln razy obywatel wzywany jest do urzędu - w celu złożenia wyjaśnień, przedstawienia jakichś informacji, przekazania jakichś danych. Okazuje się, że większość tego typu przypadków można zastąpić takimi działaniami, jak rozmowa telefoniczna, komunikacja elektroniczna czy ewentualnie korespondencja pocztowa" - zauważył Buda.
"Postanowiliśmy zaproponować zakaz wzywania do urzędu, chyba że jest okoliczność, która absolutnie to uzasadnia, i na wezwaniu potrzebne będzie uzasadnienie tej okoliczności" - dodał.
Minister poinformował, że nowe przepisy będą obowiązywały od 2023 roku.
Kiedy urząd może wezwać do osobistego stawienia się?
Urzędy w postępowaniu administracyjnym mogą wezwać do osobistego stawiennictwa w celu złożenia wyjaśnień. Wiąże się to co najmniej z utratą kilku godzin na dojazdy i wyjaśnienia, a nierzadko z koniecznością wykorzystania dnia wolnego.
Jaka kara za niestawienie się w urzędzie?
"W przypadku niestawiennictwa wzywanemu grozi kara w wysokości od 50 do 200 zł. Według szacunków MRiT skala wezwań do osobistego stawiennictwa może dotyczyć co najmniej 2,5 mln przypadków rocznie. W niektórych urzędach w ubiegłym roku w ten sposób rozpatrywanych było średnio nawet 25 proc. postępowań" - wskazał resort.
Jak wyjaśnił na konferencji minister Buda, nowe przepisy będą dotyczyły również samorządów.
REKLAMA
REKLAMA