| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Pracownicy

Jak obliczyć okres stażu pracy strażaka

Aktualizacja: 20.09.2010

Jestem księgową w komendzie powiatowej państwowej straży pożarnej (PSP). Nasi strażacy mają różne okresy pracy sprzed okresu służby w PSP (np. jeden ze strażaków pracował od 3 lipca 1989 r. do 31 sierpnia 1991 r. i od 2 września 1991 r. do 20 września 1992 r. oraz od 23 września 1992 r. do 10 lutego 1994 r.). Proszę o podanie prawidłowego sposobu obliczania stażu pracy do wysługi lat funkcjonariuszy PSP oraz podstawę prawną na załączonym przeze mnie przykładzie. »

Czy osoba zatrudniona na zastępstwo powinna przejść służbę przygotowawczą

Aktualizacja: 06.12.2010

Zatrudniając w urzędzie gminy pracownika na podstawie umowy o pracę na zastępstwo, nie ma konieczności kierowania go na służbę przygotowawczą, jesli pracownik ten pracę w samorządzie podejmuje po raz pierwszy. »

Regulamin wynagradzania pracowników administracyjnych szkoły

Aktualizacja: 08.09.2010

Czy zasady wynagradzania pracowników administracyjnych szkoły (niebędących nauczycielami) mogą być określone w regulaminie wynagradzania nauczycieli? Nasza szkoła jest szkołą podstawową. »

Potrącenia z pensji, nagrody jubileuszowej i świadczenia z ZFŚS

Aktualizacja: 13.08.2010

Czy jeżeli pracownik ma zajęte wynagrodzenie z tytułu egzekucji zobowiązań pieniężnych, a w danym miesiącu następuje wypłata wynagrodzenia i nagrody jubileuszowej, to należy zsumować wynagrodzenie i nagrodę i dokonać potrącenia od łącznej kwoty tych świadczeń, czy trzeba rozliczać oba składniki osobno i pozostawić dwie kwoty wolne od obciążeń? »

Opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne w zbiegu z innymi tytułami

Aktualizacja: 19.07.2010

Obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne jest uzależniony od umowy, jaka została zawarta z pracownikiem. Najczęściej są to: umowa o pracę, umowa zlecenia lub umowa o dzieło. Trudności sprawiają sytuacje, gdy pracownik jest zatrudniony u kilku pracodawców jednocześnie lub podpisuje kilka różnych umów zatrudnienia z tym samym pracodawcą. Mamy wówczas do czynienia z tzw. zbiegiem tytułów do ubezpieczenia. »

Kryteria przyznawania, wyłączenie prawa oraz wymiar zasiłku opiekuńczego

Aktualizacja: 08.06.2010

Nie zawsze w przypadku sprawowania opieki nad dzieckiem czy członkiem rodziny należy się zasiłek z tego tytułu. Sprawdź, jakie warunki powinny być spełnione, aby pracodawca mógł wypłacić zasiłek opiekuńczy. »

Wymogi formalne dotyczące wykształcenia i praktyki kandydatów na głównych księgowych

Aktualizacja: 24.05.2010

Czy głównym księgowym w państwowej jednostce budżetowej może zostać osoba posiadająca wykształcenie wyższe (magister prawa) i świadectwo ukończenia 2-semestralnych studiów podyplomowych w zakresie „Rachunkowość i finanse jednostek sektora finansów publicznych” w Wyższej Szkole Handlu i Rachunkowości w Poznaniu oraz posiadająca 5-letnią praktykę w księgowości? Czy można uznać za spełniony wymóg zawarty w art. 54 ust. 2 pkt 5 lit. a ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych? »

Wynagrodzenia w budżetówce w 2010 r.

Aktualizacja: 10.05.2010

Zgodnie z budżetem na 2010 r., wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej pozostaną na poziomie zbliżonym do poprzedniego roku - poinformowała podczas obrad komisji senackiej wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska. Wynagrodzenia w gospodarce narodowej mają natomiast wzrosnąć o 2 proc. »

Jak prawidłowo prowadzić ewidencję czasu pracy

Aktualizacja: 22.03.2010

W jakiej formie należy prowadzić ewidencję czasu pracy? Czy trzeba ją drukować co miesiąc i kto powinien taką ewidencję podpisać? Czy jest obowiązek prowadzenia list obecności? Jeżeli go nie ma, to czy ewidencję czasu pracy powinien w jakiś sposób potwierdzić pracownik? »

Doradca i asystent w gminie - status prawny

Aktualizacja: 24.05.2011

Ustawa o pracownikach samorządowych wprowadziła samorządom nową kategorię pracowników - doradca i asystent. Ich uprawnienia i obowiązki są jednak w większości tożsame z uprawnieniami i obowiązkami ogółu pracowników samorządowych. »

Pracownicy samorządowi zatrudnieni na podstawie wyboru i powołania mogą otrzymywać dodatki specjalne

Aktualizacja: 01.03.2010

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów 5 listopada 2009 r. wydała pismo (nr DP-171-471920/09/MT) w sprawie dodatków specjalnych dla pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru i powołania. »

Syndrom wypalenia zawodowego

Aktualizacja: 23.02.2010

Czujemy się zmęczeni, zestresowani, nie mamy siły pracować, jakby uszło z nas powietrze. Nie wolno dopuścić, aby taka sytuacja przerodziła się w stan trwały. »

Wynagrodzenia w budżetówce w 2010 r.

Aktualizacja: 28.01.2010

Zgodnie z budżetem na 2010 r., wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej pozostaną na poziomie zbliżonym do poprzedniego roku - poinformowała podczas obrad komisji senackiej wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska. Wynagrodzenia w gospodarce narodowej mają natomiast wzrosnąć o 2 proc. »

Co się zmieni w 2010 r. wskutek wzrostu płacy minimalnej

Aktualizacja: 08.05.2010

Od stycznia nowego roku pracownik nie może zarabiać mniej niż 1317 zł brutto. To o 41 zł więcej niż w 2009 r. Ten wzrost przełoży się nie tylko na wyższą kwotę netto pensji, ale i na podwyższenie dodatku za pracę w nocy, kwoty wolnej od potrąceń i minimalnej podstawy zasiłku chorobowego. A to jeszcze nie jest pełna lista świadczeń, których wysokość zależy od minimalnego wynagrodzenia za pracę i które tym samym wzrastają od 1 stycznia 2010 r. »

Trwają prace nad ustawą antydyskryminacyjną

Aktualizacja: 03.02.2010

Prace nad ustawą, wprowadzającą do polskiego prawa przepisy wynikające z unijnych dyrektyw dotyczących równego traktowania, trwają od kilku lat - najpierw prowadzono je w resorcie pracy, od niedawna kontynuuje je Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania. Mimo wcześniejszych zapowiedzi, projekt nie trafił przed końcem ubiegłego roku do Sejmu. »

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Karpowicz

Dyrektor Handlowy i Członek Zarządu Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »