Dochody burmistrzów i wójtów pod kontrolą fiskusa
15 kwi 2008
Do końca kwietnia samorządowcy muszą złożyć oświadczenia majątkowe. Za złamanie tych przepisów radny straci dietę, a wójt prawo do wynagrodzenia.
Jak może być egzekwowany zakaz prowadzenia działalności gospodarczej
01 kwi 2008
Czy zakaz prowadzenia działalności gospodarczej przez urzędników może wpływać na jakość prac urzędu? Czy można i w jakim stopniu pogodzić prowadzenie działalności gospodarczej z pracą w samorządzie?
Niskie pensje odstraszają pracowników samorządowych
11 mar 2008
Gminom trudno jest pozyskać specjalistów z doświadczeniem i uprawnieniami: inżynierów drogowych, budowlanych, ochrony środowiska.
Przestępstwem jest już moment oferowania łapówki
10 mar 2008
Momentem dokonania przekupstwa czynnego w wypadku, gdy wręczający posługuje się obietnicą udzielenia korzyści majątkowej, jest chwila, gdy oświadczenie gotowości udzielenia takiej korzyści dojdzie do osoby pełniącej funkcję publiczną, niezależnie od tego, czy zostanie ono przyjęte, czy też odrzucone. Przekupstwo jest bowiem przestępstwem bezskutkowym, a zatem jego dokonanie następuje w chwili realizacji znamion czynnościowych.
Będą jednolite terminy dla oświadczeń majątkowych
04 mar 2008
Samorządowcy będą mieć 30 dni od ślubowania na złożenie wszystkich oświadczeń majątkowych. Radni, wójtowie, burmistrzowie będą mogli zaskarżać zarządzenia wojewody o wygaśnięciu mandatu. Z przepisów trzeba jeszcze usunąć regulacje o sankcji wygaśnięcia mandatu za brak złożenia oświadczenia.
Samorządowcy nie wykorzystują urlopu, aby otrzymać ekwiwalent
03 mar 2008
Rady miast, gmin i powiatów mogą wysyłać na zaległy urlop prezydentów, burmistrzów i wójtów, którzy go nie wykorzystują, aby otrzymać ekwiwalent pieniężny.
Ustawa o pracownikach samorządowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw
28 lut 2008
OCENA SKUTKÓW REGULACJI
28 lut 2008
Dyrektor na dłużej niż trzy miesiące
25 lut 2008
Osoba, która wygrała konkurs na stanowisko kierownicze w Służbie Cywilnej, nie może być zatrudniona na okres krótszy niż trzy miesiące.
Prokuratorzy chcą zarabiać tyle samo co sędziowie
21 lut 2008
Stowarzyszenie Prokuratorów RP domaga się podwyższenia zarobków prokuratorów o 25 proc. Podwyżki takiej wysokości Ministerstwo Sprawiedliwości obiecało sędziom. Prokuratorzy protestują także przeciw zróżnicowaniu zarobków prokuratorów i sędziów.
Na zwolnienie audytora wewnętrznego konieczna jest zgoda ministra finansów
21 lut 2008
Aby rozwiązać stosunek pracy z audytorem wewnętrznym podsektora rządowego, konieczne jest złożenie wniosku do ministra finansów.
Środki z funduszu pracy w dyspozycji samorządu
07 lut 2008
Do dyspozycji samorządu województwa przeznaczonych zostanie 50 proc. środków Funduszu Pracy zamiast dotychczasowych 30 proc. Algorytm, według którego ustalane są kwoty środków Funduszu Pracy na finansowanie poszczególnych grup zadań nie może spowodować rozdysponowania w skali kraju łącznie większej kwoty od przewidzianej w planie finansowym Funduszu Pracy na dany rok.
Zastępca wójta może być zatrudniony na pół etatu oraz dodatkowo świadczyć pracę na innym stanowisku
06 lut 2008
Czy zastępca wójta może pełnić swoją funkcję na część etatu i czy w związku z tym może być zatrudniony na część etatu w urzędzie gminy na innym stanowisku, np. być na część etatu zastępcą kierownika urzędu stanu cywilnego?
Przy przeniesieniu służbowym nie trzeba ogłaszać konkursu
22 sty 2008
Pracuję w urzędzie gminy na stanowisku inspektora. Jestem zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony. Czy istnieje możliwość - na podstawie art. 7a ustawy o pracownikach samorządowych (lub innego przepisu) - przeniesienia mnie do innego urzędu gminy bez ogłaszania konkursu na stanowisko urzędnicze?
Nowe zasady rekrutacji do zawodu komornika
21 sty 2008
Komisje egzaminacyjne powołuje minister sprawiedliwości co dwa lata i wyznacza ich przewodniczących. Aby zostać aplikantem komorniczym, trzeba będzie zdać egzamin konkursowy złożony ze 150 pytań testowych. Szkolenie teoretyczne jest odpłatne, a praktyczną naukę zawodu aplikanci odbywają w kancelarii komorniczej.
W jakich sytuacjach urzędnik łamie tajemnicę skarbową
18 sty 2008
Dane zawarte w aktach postępowania podatkowego czy kontroli podatkowej objęte są tajemnicą skarbową. Do zachowania takiej tajemnicy zobowiązani są m.in. pracownicy urzędów skarbowych, izb skarbowych, a także pracownicy samorządowych służb finansowych. Organy podatkowe mogą ujawniać dane objęte tajemnicą skarbową tylko określonym podmiotom, w tym organom podatkowym oraz organom kontroli skarbowej. W jakich sytuacjach dochodzi do złamania tajemnicy skarbowej?
Jak są ustalane wynagrodzenia dla pracowników samorządowych
17 sty 2008
Kto i kiedy decyduje o wzroście wynagrodzeń w administracji samorządowej? Kiedy osoby zatrudnione w samorządzie mogą liczyć na podwyżki?
Wyższe stanowiska będą włączone do służby cywilnej
02 sty 2008
W Kancelarii Premiera trwają prace nad zmianami w systemie zatrudniania w administracji. Rząd zamierza m.in. powołać szefa służby cywilnej, a stanowiska dyrektorów generalnych, dyrektorów departamentów i ich zastępców przenieść do służby cywilnej. Nadal jednak wyższe stanowiska będą obsadzane w drodze powołania. Oznacza to, że nie będzie rewolucyjnych zmian.
Gdy pracownik odbiera dzień wolny za pracę w święto, nie powinno się zmniejszać mu ryczałtu za jazdy lokalne
24 gru 2007
Dyrektora gminnego ośrodka kultury nie trzeba zatrudniać zgodnie procedurą dotyczącą pracowników samorządowych
17 gru 2007
Czy przy zatrudnianiu dyrektora gminnego ośrodka kultury należy stosować przepisy ustawy o pracownikach samorządowych?
Kryteria oceny sędziów muszą być określone w ustawie
04 gru 2007
Krajowa Rada Sądownictwa nie będzie ustalała kryteriów oceny kandydatów. Kryteria oceny sędziów muszą być określone w akcie prawnym. Nie ma podstaw do wznowienia postępowań wobec już powołanych sędziów.
Dyrektor szkoły nie podlega takiej procedurze oceny, jak pracownicy samorządowi
03 gru 2007
Czy burmistrz jako organ prowadzący dokonuje oceny dyrektorów szkół i placówek oświatowych? Jak mi wiadomo, dyrektorzy podlegają ocenie kuratora oświaty zgodnie z Kartą Nauczyciela.
Coraz wyższe kary za brak etatów dla niepełnosprawnych
28 lis 2007
W przyszłym roku administracja publiczna i samorządy muszą zatrudnić więcej niepełnosprawnych. Instytucje, które nie spełnią nowych wymogów, będą musiały płacić na PFRON. Rząd zastanawia się nad zobowiązaniem urzędów do zaoszczędzenia pieniędzy na pokrycie takich wpłat .
Bezrobotnym będzie łatwiej o pracę u rolników
08 lis 2007
Około 400 tys. bezrobotnych, którzy nie ukończyli 27 lat, może odbyć staż zawodowy u rolników. Za ich pracę zapłacą urzędy pracy.
Pracowników samorządowych zatrudnia urząd, a nie jego kierownik
06 lis 2007
Dla osób zatrudnionych w urzędzie gminy lub miasta pracodawcą jest ten urząd, a nie prezydent miasta, burmistrz lub wójt.
Działalność gospodarcza w samorządzie nie dla każdego
03 lis 2007
Naruszenie zakazów wymienionych w ustawie o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne powoduje, że właściwy organ odwołuje taką osobę albo rozwiązuje z nią umowę o pracę, najpóźniej po upływie miesiąca od dnia, w którym uzyskał informację o przyczynie odwołania albo rozwiązania umowy o pracę.
Jak pracodawca może wykorzystać ocenę okresową urzędnika
22 paź 2007
Oceny okresowe to ważny element zarządzania zasobami w prywatnych firmach. Pracowników jednak oceniają także urzędy administracji samorządowej. Jak oceny wpływają na pracę urzędu? Jak można je wykorzystać? Czy kryteria wskazane przez Radę Ministrów są efektywne?
Prawo do trzynastki sekretarza gminy
19 paź 2007
Sekretarz został odwołany uchwałą rady gminy 14 grudnia 2006 r. W okresie od 28 listopada 2006 r. do 4 kwietnia 2007 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim. Od 5 kwietnia do 9 maja 2007 r. był na urlopie wypoczynkowym. Okres wypowiedzenia kończył się 31 lipca 2007 r. Czy w takim przypadku sekretarzowi należało naliczyć dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2007 r.?
Skarbnik gminy, zastępca wójta oraz kierownik urzędu stanu cywilnego podlegają okresowym ocenom kwalifikacyjnym
16 paź 2007
W przyszłym roku nie będzie nowych etatów dla sędziów
12 paź 2007
• Miliard złotych więcej na poprawę skuteczności i szybkości orzekania sądów• Zaplanowany wzrost wynagrodzeń sędziów nie zahamuje odejść z pracy• Resort sprawiedliwości chce, by jeden asystent pomagał czterem sędziom
Przygotowanie urzędu do ocen kwalifikacyjnych
01 paź 2007
Do przeprowadzenia ocen pracowników samorządowych urząd należy przygotować zarówno od strony organizacyjnej, jak i formalnoprawnej.
Nauka decyzyjnego myślenia
28 wrz 2007
Obywatele oczekują, że ich gminą, powiatem czy ich spółką będzie zarządzać kompetentny menedżer. Studia podyplomowe pomagają podnieść kwalifikacje w zarządzaniu, uczą strategicznego myślenia.
W urzędach wojewódzkich brakuje pracowników
26 wrz 2007
Coraz więcej osób rezygnuje z pracy w urzędach wojewódzkich z powodu niskich zarobków. Dyrektorzy generalni mają problem z pozyskaniem na ich miejsce wykwalifikowanych fachowców.
Zarządzania finansami można się nauczyć
25 wrz 2007
Zarządzanie samorządowymi finansami to ciekawe, ale też bardzo odpowiedzialne zajęcie. Wymaga nie tylko dobrego początkowego przygotowania, lecz także stałego dokształcania się. Gotowość do ciągłego uczenia się to podstawa, by dobrze wykonywać tę pracę.
Publikacja danych z oświadczeń
20 wrz 2007
Udostępnianie informacji zawartych w oświadczeniach majątkowych w Biuletynie Informacji Publicznej jest dopuszczalne tylko w zakresie jawnych informacji zawartych w oświadczeniach tych osób, które są zobowiązane z mocy prawa do złożenia tego typu oświadczeń.
Sekretarzem gminy może zostać osoba, która nie przepracowała 5 lat
18 wrz 2007
PYTANIE
Czy na stanowisko sekretarza gminy może być powołana osoba, która nie ma wymaganego 5-letniego stażu pracy?
Powierzenie pracownikowi dodatkowych zadań powinno znajdować odzwierciedlenie w zakresie jego obowiązków i mieć formę pisemną
05 wrz 2007
Ocena pracownika samorządowego
04 wrz 2007
Do 09.10.2007 r. przełożeni muszą przeprowadzić pierwszą formalną ocenę okresową pracowników zatrudnionych w jednostkach samorządowych. Na czym ma polegać ocena pracownika samorządowego? Jakie są wady i ograniczenia zaproponowanej przez ustawodawcę procedury?
Urzędnicy uciekają przed KAS i małymi zarobkami
31 sie 2007
- Pracownicy skarbówki i służby celnej masowo składają wymówienia
- Powodem są marne zarobki i lęk przed Krajową Administracją Skarbową
- Ministerstwo Finansów obiecuje podwyżki płac, aby zatrzymać urzędników
Za udział w posiedzeniu przysługuje dieta
21 sie 2007
SENTENCJA: O tym, czy dane świadczenie jest dietą, decyduje istota tego świadczenia, a nie jego nazwa. Wynagrodzenia pozaetatowych członków samorządowych kolegiów odwoławczych były - i są nadal - wolne od podatku dochodowego.
Czy bezrobotni mogą być skierowani na staż
20 sie 2007
Czy skierowanie bezrobotnego na staż odbywa się bez nawiązywania stosunku pracy? Czy w trakcie stażu bezrobotny ma prawo do urlopu? Czy to starostwa wypłaca bezrobotnemu stypendium w okresie odbywania stażu lub przygotowania zawodowego?
Jak urzędnicy przy rozpatrywaniu spraw powinni stosować prawo europejskie
17 sie 2007
Kiedy konieczne jest zastosowanie dyrektyw i rozporządzeń unijnych w trakcie rozpatrywanych spraw administracyjnych? Jaką wagę mają orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości?
Zwrot kosztów delegacji na podstawie umowy o dzieło
15 sie 2007
Jednostka współpracuje z osobą fizyczną na podstawie umowy o dzieło. W umowie tej określono, że jednostka, oprócz wynagrodzenia należnego wykonawcy dzieła, zwraca również tej osobie koszty delegacji (podróży), tj. diety i ryczałty za noclegi. Podróże te są związane z działalnością jednostki (rozmowy handlowe itp.). Czy świadczenia wypłacane wykonawcy dzieła z tytułu podróży korzystają ze zwolnienia od podatku tak jak w przypadku pracowników, czy należy je opodatkować? Czy zwrot kosztów takiej delegacji jest dla jednostki kosztem podatkowym?
Jakie niebezpieczeństwa wiażą się z systemem oceny
10 sie 2007
Obecny system ocen pracowniczych urzędników służby cywilnej może stać się powodem nieporozumień i napięć w urzędach. Opisy kryteriów zachowań pracowników oraz terminów ocen powinny być jednolite dla całego urzędu.
Ocena kwalifikacji co 2 lata
09 sie 2007
Okres, za jaki dokonuje się oceny kwalifikacyjnej, jest liczony od terminu sporządzenia poprzedniej oceny do terminu oceny bieżącej (np. czerwiec 2007 r. - marzec 2008 r.).
Przyjęcie obowiązków głównego księgowego jednostki sektora finansów publicznych
07 sie 2007
Zmiana na stanowisku głównego księgowego każdej jednostki, w tym sektora finansów publicznych, to przedsięwzięcie niezwykle trudne i istotne dla prawidłowego jej funkcjonowania, gdyż z wykonywaniem obowiązków głównego księgowego związane jest działanie zarówno całej jednostki, jak i praktycznie każdej jej komórki organizacyjnej.
Kiedy pracownik samorządu ma prawo do wcześniejszej emerytury
03 sie 2007
Urodziłem się w 1948 roku. Przez 26 lat byłem zatrudniony w urzędzie gminy na podstawie umowy o pracę. Niedawno znacznie pogorszył się mój stan zdrowia. Słyszałem, że pracownicy gminni, którym lekarz orzecznik ZUS stwierdził niezdolność do pracy na dotychczasowym stanowisku mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat. Czy w związku z tym będę mógł ją uzyskać po ukończeniu 60 roku życia?
Fundusz nie sfinansuje pensji pracownika
01 sie 2007
Ze środków ZFRON pracodawca nie będzie mógł sfinansować wynagrodzenia pracowników korzystających z turnusu rehabilitacyjnego czy dodatkowego urlopu.
Świadczenia dla poszukujących pracy w Unii
26 lip 2007
Ponaddwukrotnie wzrosła od 2005 roku liczba bezrobotnych poszukujących pracy w Unii, którym urzędy pracy wysłały zasiłki za granicę - wynika z danych uzyskanych w resorcie pracy.
Nie wszyscy cudzoziemcy potrzebują zezwolenia na pracę
26 lip 2007
Cudzoziemcem jest każdy, kto nie posiada obywatelstwa polskiego. Ponadto cudzoziemca będącego obywatelem dwóch lub więcej państw należy traktować jako obywatela tego państwa, którego dokument podróży stanowił podstawę wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Warunki zatrudnienia cudzoziemca są zróżnicowane zależnie od tego z jakiego państwa pochodzi.