REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zmiany w służbie cywilnej

Alicja Brzozowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Likwidacja Państwowego Zasobu Kadrowego i powołanie Rady Służby Cywilnej, a także zmiany w zasadach odbywania służby przygotowawczej i włączenie wyższych stanowisk do służby cywilnej, to tylko część zmian, jakie zaczną obowiązywać w służbie cywilnej od 24 marca 2009 r.

Zmiany te zostały wprowadzone nową ustawą z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (dalej: ustawa o służbie cywilnej), której celem, zdaniem ustawodawcy, jest realizacja konstytucyjnego wymogu utworzenia w urzędach administracji rządowej zawodowego, bezstronnego i publicznie neutralnego korpusu służby cywilnej do wykonywania zadań państwowych.

REKLAMA

Rada Służby Cywilnej

Ustawa o służbie cywilnej zawiera przepisy regulujące powołanie, kompetencje i cele działania Rady Służby Cywilnej, jako organu opiniodawczo-doradczego Prezesa Rady Ministrów, a także nadzorującego prawidłowość przebiegu postępowań kwalifikacyjnych i konkursowych oraz naboru do służby cywilnej.

Rada liczy 15 członków powoływanych przez Prezesa Rady Ministrów, wśród których:

• 8 członków to osoby, których wiedza, doświadczenie i autorytet dają rękojmię prawidłowej realizacji zadań powierzonych Radzie; ich kadencja trwa 6 lat, przy czym co 3 lata kończy się kadencja połowy liczby jej członków, z tym że do pierwszego składu Rady 4 członków powołuje się na 3 lata, a pozostałych 4 na 6 lat;

• 7 członków to osoby reprezentujące wszystkie kluby parlamentarne posiadające również wiedzę i doświadczenie; ich kadencja trwa odpowiednio do kadencji Sejmu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Likwidacja PZK i otwarty nabór do służby cywilnej

Ustawa o służbie cywilnej uchyla ustawę z 24 sierpnia 2006 r. o Państwowym Zasobie Kadrowym i wysokich stanowiskach państwowych.

Na stanowiska dyrektorów generalnych oraz dyrektorów departamentów i ich zastępców nie będą już powoływane osoby z zasobu kadrowego. Stanowiska te zostaną włączone do służby cywilnej.

Zapamiętaj!

Ustawa o służbie cywilnej zapewnia otwarty i konkurencyjny dostęp do służby cywilnej, jawny i równy dla każdego zainteresowanego, spełniającego warunki i kryteria określone w ustawie o służbie cywilnej.

Do grupy wyższych stanowisk w służbie cywilnej należy stanowisko:

• dyrektora generalnego urzędu,

• osoby kierującej departamentem (komórką równorzędną) i jej zastępcy w kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz urzędach ministrów i urzędach obsługujących przewodniczących komitetów wchodzących w skład Rady Ministrów oraz urzędach centralnych organów administracji rządowej,

• osoby kierującej wydziałem (komórką równorzędną) i jej zastępcy w urzędach wojewódzkich,

• wojewódzkiego lekarza weterynarii i jego zastępcy,

• kierującego komórką organizacyjną w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz w Biurze Nasiennictwa Leśnego, a także ich zastępców.

Obsadzanie wolnych stanowisk następuje w drodze konkursu.

Nabór kandydatów do korpusu Służby Cywilnej od 24 marca 2009 r. będzie organizował dyrektor generalny urzędu. Będzie on miał obowiązek upowszechniać informacje o wolnych stanowiskach pracy, umieszczając ogłoszenia o naborze w miejscu powszechnie dostępnym w siedzibie urzędu, w Biuletynie Informacji Publicznej (dalej: BIP) urzędu oraz w BIP Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ogłoszenie takie będzie musiało zawierać następujące informacje:

• nazwę i adres urzędu,

• określenie stanowiska pracy,

• wymagania związane ze stanowiskiem pracy zgodnie z opisem danego stanowiska, ze wskazaniem, które z nich są niezbędne, a które dodatkowe,

• zakres zadań wykonywanych na stanowisku pracy,

• wskazanie wymaganych dokumentów, a także termin i miejsce składania dokumentów.

Termin do składania dokumentów, określony w ogłoszeniu o naborze, nie będzie mógł być krótszy niż 10 dni, a dla ogłoszenia o naborze w celu zastępstwa nieobecnego członka korpusu Służby Cywilnej - 5 dni od dnia opublikowania tego ogłoszenia.

Imiona i nazwiska kandydatów, którzy spełniają wymagania formalne, oraz wynik naboru są informacją publiczną w zakresie objętym wymaganiami określonymi w ogłoszeniu o naborze.

Niezwłocznie po przeprowadzeniu naboru obowiązkiem dyrektora jest upowszechnienie informacji o wyniku naboru przez umieszczenie jej w miejscu powszechnie dostępnym w siedzibie urzędu i w BIP.

Jeżeli w ciągu 3 miesięcy od dnia nawiązania stosunku pracy z osobą wyłonioną w drodze naboru zaistnieje konieczność ponownego obsadzenia tego samego stanowiska pracy, dyrektor generalny urzędu może zatrudnić na tym samym stanowisku kolejną osobę spośród najlepszych kandydatów wymienionych w protokole naboru.

Praca w służbie cywilnej również dla cudzoziemców

Co do zasady, w służbie cywilnej mogą zostać zatrudnione tylko osoby posiadające obywatelstwo polskie, ale ustawa o służbie cywilnej przewiduje w tym zakresie pewne wyjątki.

Dyrektor generalny urzędu za zgodą Szefa Służby Cywilnej może wskazać stanowiska, na których nie będzie wymagane obywatelstwo polskie, jednak pod warunkiem, że kandydat taki posiada obywatelstwo państwa należącego do Unii Europejskiej lub innego państwa, którego obywatelom przysługuje prawo do podjęcia zatrudnienia na terytorium Polski na podstawie umów międzynarodowych lub przepisów prawa wspólnotowego. Osoby takie mogą być jednak zatrudnione tylko na stanowiskach niezwiązanych z bezpośrednim lub pośrednim udziałem w wykonywaniu władzy publicznej i funkcji mających na celu ochronę generalnych interesów państwa (art. 5 ustawy o służbie cywilnej). Warunkiem jest znajomość języka polskiego potwierdzona odpowiednim dokumentem.

Służba przygotowawcza

Ustawa o służbie cywilnej wprowadza obowiązek odbywania służby przygotowawczej przez osoby podejmujące pracę w służbie cywilnej po raz pierwszy. Od tej zasady istnieją jednak odstępstwa. Ze służby przygotowawczej są zwolnieni:

• obligatoryjnie - absolwenci Krajowej Szkoły Administracji Publicznej,

• fakultatywnie (na umotywowany wniosek osoby kierującej komórką organizacyjną) - pracownicy, których wiedza lub umiejętności umożliwiają należyte wykonywanie obowiązków służbowych.

Zwolnienie ze służby nie wyłącza z obowiązku zdawania egzaminu.

Zapamiętaj

Służba przygotowawcza kończy się egzaminem, a jej celem jest teoretyczne i praktyczne przygotowanie pracownika służby cywilnej do należytego wykonywania obowiązków służbowych.

Służba przygotowawcza ma trwać nie dłużej niż 4 miesiące i musi zakończyć się nie później niż z upływem 8 miesięcy od podjęcia pracy przez pracownika.

Umowa o na czas określony i mianowanie

REKLAMA

Z osobami podejmującymi po raz pierwszy pracę w służbie cywilnej umowę o pracę zawiera się na czas określony liczący 12 miesięcy z zachowaniem możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Ustawa przewiduje możliwość przedłużenia przez dyrektora generalnego urzędu na wniosek pracownika czasu trwania takiej umowy o okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy pracownika trwającej dłużej niż 3 miesiące (art. 35 ust. 3-4 ustawy o służbie cywilnej). Natomiast umowę na czas nieokreślony można zawrzeć z pracownikiem, który był już zatrudniony w służbie cywilnej na podstawie umowy na czas nieokreślony lub na podstawie mianowania na zasadach określonych w ustawie z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych, lub z pracownikiem, który uzyskał pozytywną pierwszą ocenę w służbie cywilnej.

W przypadku ponownego zatrudnienia w służbie cywilnej osoby, która w przeszłości była urzędnikiem służby cywilnej, stosunek pracy będzie mógł być nawiązany od razu na podstawie mianowania. Nie dotyczy to jednak pracowników, z którymi ustanie stosunku pracy nastąpiło m.in. w związku z:

• odmową złożenia ślubowania,

• dwukrotną, następującą po sobie, negatywną oceną pracy,

• utratą nieposzlakowanej opinii,

• orzeczeniem kary dyscyplinarnej wydalenia ze służby cywilnej

(art. 35 ust. 7 ustawy o służbie cywilnej).

Pierwsza ocena i oceny okresowe

Ocena będzie dokonana przez bezpośredniego przełożonego pracownika, który podjął po raz pierwszy pracę w służbie cywilnej, w porozumieniu z kierującym komórką organizacyjną, w której jest zatrudniony pracownik. Dokonując oceny, bierze on pod uwagę:

• postawę pracownika, jego zaangażowanie i postępy w pracy, relacje ze współpracownikami oraz terminowość wykonywania zadań,

• wynik egzaminu ze służby przygotowawczej,

• sporządzone przez ocenianego pracownika sprawozdanie dotyczące zadań realizowanych przez niego w trakcie przepracowanego okresu.

Po dokonaniu oceny osoba kierująca komórką organizacyjną wnioskuje do dyrektora generalnego o:

• zawarcie z ocenionym umowy o pracę na czas nieokreślony - w przypadku przyznania oceny pozytywnej lub

• niezawieranie z ocenionym umowy o pracę na czas nieokreślony albo o rozwiązanie umowy o pracę na czas określony - w przypadku przyznania oceny negatywnej.

Wprowadzenie pierwszej oceny na początku pracy w służbie cywilnej ma na celu sprawdzenie kompetencji i przydatności pracownika do pracy w charakterze urzędnika w administracji rządowej.

Zapamiętaj!

Sposób i tryb dokonywania pierwszej oceny, jak i wzór arkusza, na podstawie którego będzie ona przeprowadzana, zostaną określone w rozporządzeniu premiera.

Od 24 marca 2009 r. obowiązek dokonywania przez bezpośredniego przełożonego ocen okresowych obejmie zarówno urzędników służby cywilnej, jak i pracowników służby cywilnej zatrudnionych na podstawie umowy na czas nieokreślony.

Dyrektorów generalnych oceni Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, właściwy minister, przewodniczący komitetu wchodzącego w skład Rady Ministrów, kierownik urzędu centralnego organu administracji rządowej albo wojewoda, po zasięgnięciu opinii Szefa Służby Cywilnej, zaś dyrektor generalny dokona oceny dyrektorów departamentów lub komórek równorzędnych w jego urzędzie. Ocenę pracy zastępców dyrektorów sporządzą ich bezpośredni przełożeni. Bezpośredni przełożony oceni również pracę kierujących komórką organizacyjną w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz w Biurze Nasiennictwa Leśnego oraz ich zastępców. Natomiast wojewoda po zasięgnięciu opinii Głównego Lekarza Weterynarii dokona oceny wojewódzkich lekarzy weterynarii i ich zastępców.

Zapamiętaj

W przypadku pracowników, którzy uzyskali negatywną ocenę okresową, kolejna ocena odbywa się w ciągu 6 miesięcy od dnia zapoznania się pracownika z opinią.

REKLAMA

Ocena okresowa sporządzana na piśmie obejmuje obowiązki wynikające z opisu zajmowanego przez urzędnika stanowiska pracy. Powinny być w niej zawarte wnioski dotyczące indywidualnego programu rozwoju zawodowego pracownika, a oceniany pracownik może się z nią zapoznać.

Ocena jest sporządzana co 2 lata, jednak czas ten może zostać wydłużony o okres usprawiedliwionej nieobecności pracownika, który trwa dłużej niż miesiąc. W przypadku pracowników, u których od ostatniej oceny upłynęło więcej niż 6 miesięcy, a w tym czasie zmienili oni stanowisko i otrzymali inny zakres obowiązków, konieczna jest kolejna ocena.

Dłuższy urlop

Ustawa o służbie cywilnej przewiduje dla swoich urzędników urlop wypoczynkowy w wymiarze większym, niż przewiduje to ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy. Pracownikom tym będzie corocznie przysługiwał dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze wynoszącym po 5 latach zatrudnienia w służbie cywilnej 1 dzień, a w każdym kolejnym roku będzie wzrastał o 1 dzień aż do osiągnięcia 12 dni. Do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatkowego urlopu należy wliczać okres zatrudnienia w administracji publicznej.

NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY W SŁUŻBIE CYWILNEJ

• Likwidacja Państwowego Zasobu Kadrowego

• Wyższe stanowiska w służbie cywilnej dostępne dla każdego, kto przystąpi do naboru

• Możliwość zatrudniania w służbie cywilnej, pod pewnymi warunkami, osób niemających polskiego obywatelstwa

• Obowiązek odbywania trwającej 4 miesiące służby przygotowawczej (z niewielkimi wyłączeniami)

• Pierwsza ocena po niecałym roku pracy w służbie cywilnej

• Oceny okresowe dla urzędników i pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony

• Zwiększony wymiar urlopu wypoczynkowego

Podstawy prawne

• Ustawa z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz.U. Nr 227, poz. 1505)

• Ustawa z 24 sierpnia 2006 r. o Państwowym Zasobie Kadrowym i wysokich stanowiskach państwowych (Dz.U. Nr 170, poz. 1217 z późn.zm.) - nie obowiązuje

• Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 223, poz. 1460)

• Ustawa z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (j.t. Dz.U. z 2001 r. Nr 86, poz. 953; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 157, poz. 976)

Alicja Brzozowska

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Można już głosować. Co znaczą te słowa?

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

Rolnicy protestują przeciwko umowie UE-Mercosur: obawy o zalew taniej żywności z Ameryki Południowej

Europejscy rolnicy głośno sprzeciwiają się umowie handlowej UE-Mercosur, która ma być podpisana podczas nadchodzącego szczytu G20. Obawiają się, że tani import z Ameryki Południowej zagrozi ich konkurencyjności. Rolnicy podkreślają, że tamtejsze produkty nie spełniają unijnych standardów zrównoważonego rozwoju, co obniża koszty produkcji.

ZNP: Pominięci nauczyciela otrzymają bon 2500 zł. Nauczyciele szkół średnich także z bonem

Plan rządu: W okresie styczeń - marzec 2025 r. rozpocznie się dystrybucja bonów dla nauczycieli klas I-III i szkół ponadpodstawowych. Bon umożliwi zakup np. laptopa. Jego wartość 2500 zł.  

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. zasiłek pogrzebowy w wysokości 7000 zł. Komentarz Polskiej Izby Branży Pogrzebowej

Od 1 stycznia 2026 r. zasiłek pogrzebowy w wysokości 7000 zł. Komentarz Polskiej Izby Branży Pogrzebowej. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano nowy projekt nowelizacji zakładający zwiększenie zasiłku pogrzebowego.

Rząd: W szkołach oświadczenia rodziców zastąpią zaświadczenia. Drobna różnica dużym ułatwieniem dla wszystkich

Oświadczenia rodzice złożą z własnoręcznym podpisem przed wycieczką (jako opiekunowie uczniów). Dokument opatrzony będzie rygorem odpowiedzialności karnej. Dokument ten zastąpi zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego potwierdzające, że rodzice nie są przestępcami seksualnymi (taka okoliczność wyklucza możliwość sprawowania opieki nad dziećmi).

Nauczyciele alarmują: Dodatki procentowe do pensji samorządy zamieniają nam na dodatki stałe. Stracimy na inflacji

Taka sytuacja miała miejsce w Bochni - samorządowcy zamienili dodatki do pensji nauczycieli, które rosły procentowo wraz z podwyżkami na sztywno określone kwoty. W efekcie inflacja i podwyżki nie będą zwiększały wartości dodatków.

Dostęp do bezpłatnych leków dla dzieci i seniorów. Kto będzie mógł wystawić receptę? [nowelizacja]

Dostęp do bezpłatnych leków dla dzieci i seniorów. Kto będzie mógł wystawić receptę? Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy zwiększającej dostępność do bezpłatnych leków dla osób do 18 roku życia i powyżej 65 roku życia.

REKLAMA

Bon senioralny. Usługi dla seniorów od 75 roku życia. Do 12 grudnia 2024 r. trwają konsultacje ws. projektu ustawy

Bon senioralny. Usługi dla seniorów od 75 roku życia. Do 12 grudnia 2024 r. trwają konsultacje ws. projektu ustawy o bonie senioralnym. Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2026 r. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów ustalono na II kwartał 2025 r.

Od 28 czerwca 2025 r. proste, jasne, dostępne i zrozumiałe informacje o usługach płatniczych? Komentarz ekspercki

Od 28 czerwca 2025 r. proste, jasne, dostępne i zrozumiałe informacje o usługach płatniczych? Komentarz ekspercki. Co zmieni ustawa zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze?

REKLAMA