reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Publikacja danych z oświadczeń

Publikacja danych z oświadczeń

Udostępnianie informacji zawartych w oświadczeniach majątkowych w Biuletynie Informacji Publicznej jest dopuszczalne tylko w zakresie jawnych informacji zawartych w oświadczeniach tych osób, które są zobowiązane z mocy prawa do złożenia tego typu oświadczeń.


PROBLEM

Czy marszałek województwa (pracodawca), który na podstawie ustawy o pracownikach samorządowych zobowiązał podległych mu pracowników do złożenia oświadczeń majątkowych ma następnie prawo udostępniania i publikowania tychże oświadczeń (także na stronach internetowych urzędu), czy w ten sposób nie łamie ustawy o ochronie danych osobowych?


Ustawa o pracownikach samorządowych - zgodnie z jej art. 1 pkt 1 - określa m.in. status prawny pracowników zatrudnionych w urzędzie marszałkowskim i wojewódzkich samorządowych jednostkach organizacyjnych. Czynności w sprawach z zakresu prawa pracy za jednostki zwane pracodawcami samorządowymi (takie jak np. urząd marszałkowski, wojewódzkie samorządowe jednostki organizacyjne, starostwo powiatowe) dokonują w urzędzie jednostki samorządu terytorialnego wójt (burmistrz, prezydent miasta) wobec pozostałych pracowników urzędu (art. 4 pkt 4 w związku z art. 1 ustawy).

W świetle art. 19 ustawy, pracownik samorządowy jest obowiązany na żądanie upoważnionego do czynności w sprawach z zakresu prawa pracy w imieniu pracodawcy samorządowego złożyć oświadczenie o stanie majątkowym. W świetle ustawy o pracownikach samorządowych przepisu tego nie stosuje się do pracowników samorządowych zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych i obsługi.

Niezależnie od powyższego, na podstawie art. 27c ust. 1 ustawy o samorządzie wojewódzkim, radny, członek zarządu województwa, skarbnik województwa, kierownik wojewódzkiej samorządowej jednostki organizacyjnej, osoba zarządzająca i członek organu zarządzającego wojewódzką osobą prawną oraz osoba wydająca decyzje administracyjne w imieniu marszałka województwa są obowiązani do złożenia oświadczenia o swoim stanie majątkowym. Informacje zawarte w oświadczeniu majątkowym są jawne, z wyłączeniem informacji o adresie zamieszkania składającego oświadczenie oraz o miejscu położenia nieruchomości. Jawne informacje zawarte w oświadczeniach majątkowych są udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej, o którym mowa w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej - Dz.U. nr 112, poz. 1198 z późn. zm. (art. 27d ust. 1 i 3 ustawy).

Biorąc pod uwagę powyższe, stwierdzić należy, że udostępnianie informacji zawartych w oświadczeniach majątkowych w Biuletynie Informacji Publicznej jest dopuszczalne tylko w zakresie jawnych informacji (z wyłączeniem, o którym mowa w art. 27d ust. 1 ustawy o samorządzie województwa) zawartych w oświadczeniach tych osób, które są zobowiązane z mocy prawa do złożenia tego typu oświadczeń. Tym samym w przypadku oświadczeń majątkowych składanych przez innych pracowników samorządowych na żądanie np. marszałka województwa brak jest podstaw prawnych do udostępnienia (upublicznienia) informacji w nich zawartych.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Żurkowska-Mróz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama