REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak pracodawca może wykorzystać ocenę okresową urzędnika

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
JG
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Oceny okresowe to ważny element zarządzania zasobami w prywatnych firmach. Pracowników jednak oceniają także urzędy administracji samorządowej. Jak oceny wpływają na pracę urzędu? Jak można je wykorzystać? Czy kryteria wskazane przez Radę Ministrów są efektywne?

Urząd Miasta Poznania, zatrudniający ok. 1,3 tys. pracowników, już w 2001 roku wypracował i wdrożył system okresowych ocen pracowników. Ocenie podlegali wszyscy pracownicy. Oceniani byli raz w roku, a ci zatrudnieni na umowę o pracę na okres próbny i czas określony, po zakończeniu umowy.

REKLAMA

Pracownicy byli oceniani pod względem ilości i jakości świadczonej pracy, ale nie tylko. Sprawdzany był także stopień realizacji celów rozwojowych i zawodowych, ustalonych podczas poprzedniej oceny, a także określano cele zawodowe na przyszły rok oraz planowano drogę dalszej edukacji. Jednym z istotnych elementów była również możliwość oceny przez pracownika przełożonych, w tym ich umiejętności przywódczych.

Z punktu widzenia kierownika urzędu ważne było określenie potencjału pracowników, ich zaangażowania, poziomu ambicji, chęci doskonalenia. Dzięki temu łatwiej było zaplanować budżet na działania rozwojowe.

REKLAMA

W wyniku okresowej oceny przełożony mógł zaproponować pracownikowi zmianę wykonywanych zadań, włączenie do kadry rezerwowej, awans w ramach kategorii zaszeregowania pracowników czy nagrodę motywacyjną. Zalecenia rozwojowe stanowiły podstawę do tworzenia planów szkoleń indywidualnych, wydziałowych oraz międzywydziałowych.

Oceny cząstkowe były zwymiarowane na pięciostopniowej skali, każde kryterium było opisane na poszczególnych poziomach i miało przypisaną wagę, zaś ocena końcowa była na skali od „nie spełnia wymagania stanowiska pracy” do „przewyższa wymagania stanowiska pracy. W przypadku pracowników, którzy częściowo spełniali wymagania stanowiska pracy”, ustalano warunki i termin poprawienia jakości pracy. Generalnie pracownicy szybko korygowali swoje niedociągnięcia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku stosowanego systemu rzadko zdarzało się, aby ocena kwalifikowała do zwolnienia. Ważniejsza była koncentracja na pozytywnym, motywującym jej aspekcie.

Tymczasem sposób dokonywania okresowych ocen pracowników narzucony rozporządzeniem Rady Ministrów ogranicza się do oceny pracownika na poszczególnych kryteriach i wystawienia oceny czarno-białej - negatywnej lub pozytywnej. Pracownik po zapoznaniu się z taką oceną nie musi czuć się zmotywowany do poprawy. Może bowiem uznać, że dopiero niespełnienie większości kryteriów i otrzymanie oceny niezadowalającej skutkuje negatywną oceną końcową.

REKLAMA

Ze względu na brak określenia, które kryteria są kluczowe dla końcowej oceny, można wyobrazić sobie sytuację, że urzędnik otrzymuje np. w kryterium postawa etyczna i bezstronność ocenę niezadowalającą, a w pozostałych kryteriach ocenę zadowalająca. Wówczas końcowa ocena będzie pozytywna, ponieważ pracownik spełnił większość kryteriów.

To tylko niektóre zagrożenia wynikające z narzuconego systemu okresowych ocen. Jednak zasadnicza wartość oceny leży w funkcji motywującej, w daniu pracownikowi czasu na wypowiedzenie się, podzielenie swoimi obserwacjami, aspiracjami zawodowymi i planami. Na szczęście przełożeni muszą przeprowadzić rozmowę oceniającą. Jeśli nawet arkusz oceny jest niedoskonały i niewystarczający, rozmowę można poprowadzić tak, aby pracownik czuł autentyczne zaangażowanie i chęć wysłuchania go.

Dlatego warto wykorzystywać to narzędzie do budowania współpracy, pozytywnej atmosfery i zaufania podwładnego do przełożonego. Jednocześnie można mieć nadzieję, że ustawodawca skoryguje w krótkim czasie ograniczenia wynikające ze zbyt ogólnikowego rozporządzenia.

WNIOSEK

Rozporządzenie Rady Ministrów z 13 marca 2007 r. w sprawie sposobu i trybu dokonywania ocen kwalifikacyjnych pracowników samorządowych nie precyzuje, co znaczy spełnianie danego kryterium na poszczególnych wymiarach. W efekcie nie jest jasne, jakie zachowania decydują o stopniu oceny.


MARIA SZYMAŃSKA

kierownik oddziału rozwoju kadr, Urząd Miasta Poznania


Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

REKLAMA

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

REKLAMA

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA