REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uprawnienia pracownicze członka służby cywilnej

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Co oznacza użyte w ustawie o służbie cywilnej sformułowanie „nabycie lub zachowanie uprawnień pracowniczych”? Jakie uprawnienia przysługują pracownikowi?

Nabycie lub zachowanie uprawnień pracowniczych jest uzależnione od posiadanego przez pracownika stażu pracy:

REKLAMA

• ogólnego, w którym uwzględnia się wszystkie okresy zatrudnienia pracownika u różnych pracodawców oraz okresy niewykonywania pracy albo wykonywania jej na innej podstawie niż umowa o pracę, jeśli ich wliczenie przewidują konkretne przepisy prawa (np. art. 79 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy); nie wlicza się tu okresu prowadzenia pozarolnicznej działalności gospodarczej oraz świadczenia pracy na podstawie umów cywilnoprawnych (np. zlecenia czy o dzieło),

REKLAMA

• zakładowego, czyli okresu zatrudnienia u konkretnego pracodawcy, który oblicza się, sumując wszystkie okresy zatrudnienia u tego pracodawcy, bez względu na przerwy między nimi i ich długość (uchwała 7 sędziów SN z 15 stycznia 2003 r., sygn. akt III PZP 20/02, OSNP 2004/1/4).

Od osiągnięcia jednego z tych stażów zależy nabycie lub zachowanie konkretnego uprawnienia pracowniczego. I tak, np. członek służby cywilnej nabędzie prawo do dodatku za wieloletnią pracę po 5 latach pracy, przy czym do okresu tego trzeba zaliczać wszystkie zakończone okresy zatrudnienia (nie tylko w służbie cywilnej) oraz inne okresy z mocy odrębnych przepisów (art. 90 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej; dalej: ustawa o służbie cywilnej).

Tak więc dodatek w wysokości 5% będzie mu się należał, gdy jego ogólny staż pracy wyniesie właśnie 5 lat. Natomiast od osiągnięcia 3-letniego zakładowego stażu pracy zależy nabycie przez pracownika służby cywilnej (ale nie urzędnika) prawa do rozwiązania umowy o pracę za 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia (art. 36 § 1 pkt 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy; dalej: k.p., w zw. art. 9 ustawy o służbie cywilnej).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasada liczenia terminów określona w art. 112 k.c. nie ma zastosowania do ustalania okresów, od których zależy nabycie uprawnień pracowniczych (wyrok SN z 19 grudnia 1996 r., sygn. akt I PKN 47/96, OSNP 1997/17/310).

REKLAMA

W związku z tym należy wykorzystywać zasady potoczne, co oznacza, że pracownik nabywa uprawnienie pracownicze z upływem dnia bezpośrednio poprzedzającego dzień, który nazwą lub datą odpowiada dniowi, od którego zostało rozpoczęte liczenie, lub ostatniego dnia okresu uprawniającego.

Nie ma definicji „uprawnień pracowniczych” w przepisach prawa. Przez to pojęcie rozumie się jednak ogół praw wynikających ze stosunku pracy, przysługujących pracownikowi. Podstawą ich nabycia są:

• umowa o pracę lub inny akt, na podstawie którego powstał stosunek pracy, tj. powołanie, wybór, mianowanie lub spółdzielcza umowa o pracę (art. 2 k.p.),

• układy zbiorowe pracy, regulaminy i statuty (art. 9 k.p.),

• przepisy Kodeksu pracy i jego aktów wykonawczych oraz ustaw okołokodeksowych,

• przepisy branżowe (np. dotyczące wyłącznie członków służby cywilnej lub pracowników samorządowych),

• inne przepisy prawa nakazujące traktowanie konkretnych okresów innych niż zatrudnienie jako okresy wliczane do pracowniczego stażu pracy, np. ustawa o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy.

Nie sposób jest wymienić wszystkie uprawnienia pracownicze. Lista ta jest bowiem długa, a jej treść zmienia się w wielu punktach przy poszczególnych grupach zawodowych. W przypadku członków służby cywilnej znajdują się na niej m.in. uprawnienia do:

• ubiegania się o mianowanie po spełnieniu ustawowych warunków (art. 40 ustawy o służbie cywilnej),

• zachowania dotychczasowego wynagrodzenia, jeżeli jest ono wyższe od przysługującego na nowym stanowisku, przez okres trzech miesięcy następujących po miesiącu, w którym został przeniesiony na nowe stanowisko; wysokość dodatku służby cywilnej pozostaje bez zmiany (art. 62 ust. 2 ustawy o służbie cywilnej),

• dodatku za wieloletnią pracę i nagrody jubileuszowej po spełnieniu ustawowych warunków (art. 90-91 ustawy o służbie cywilnej),

• urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni - przy krótszym niż 10-letni ogólnym stażu pracy, lub 26 dni - przy co najmniej 10-letnim ogólnym stażu pracy (art. 154 § 1 k.p. w zw. z art. 9 ustawy o służbie cywilnej).

Podstawy prawne

• Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 6, poz. 33)

• Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 228, poz. 1506)

• Ustawa z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz.U. Nr 227, poz. 1505)

• Ustawa z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz.U. Nr 54, poz. 310)

• Ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 73, poz. 430)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Aplikacja mObywatel: Nowa funkcja w usłudze Bezpiecznie w sieci

Baza wiedzy to nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Funkcja została wprowadzona 11 września 2024 r. Baza wiedzy w znacznym stopniu przyczyni się do bezpieczeństwa użytkowników przy poruszaniu się w Internecie.

Wybory prezydenckie w USA w 2024 r. już rozstrzygnięte? Taylor Swift poparła Kamalę Harris

Taylor Swift, jedna z najpopularniejszych obecnie gwiazd muzyki pop, zaliczona przez magazyn "Forbes" do najbardziej wpływowych kobiet świata, udzieliła poparcia Kamali Harris. 10 września 2024 r. tuż po debacie telewizyjnej kandydatów na prezydenta USA, Swift na swoim koncie na Instagramie udzieliła jednoznacznego poparcia kandydatce Demokratów.

Wykaz 16 ośrodków monitorujących Krajową Sieć Onkologiczną

W dniu 10 września 2024 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie ministra zdrowia zawierające wykaz 16 wojewódzkich ośrodków monitorujących działających w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej. Zacznie obowiązywać od środy 11 września.

Zła kondycja fizyczna uczniów. Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu

Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu – takie wnioski wynikają z badania przeprowadzonego podczas lekcji wychowania fizycznego. Badanie kompetencji ruchowych uczniów będzie robione po raz kolejny.

REKLAMA

Nowacka: Podwyżki 30 proc. są podwyżkami naprawdę solidnymi. Co z podwyżkami dla nauczycieli 2025 r.?

Nowacka: Podwyżki 30 proc. są podwyżkami naprawdę solidnymi. Co z podwyżkami dla nauczycieli 2025 r.? Pod koniec sierpnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2025. Zgodnie z projektem, w przyszłym roku wzrost kwoty bazowej dla wynagrodzeń nauczycieli wyniesie 5 proc.

Wyniki matury 2024. Ilu absolwentów uzyskało świadectwo dojrzałości?

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, że świadectwo dojrzałości uzyskało 89,3 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych. Ten wynik nie różni się od zeszłorocznego – wtedy też maturę zdało 89,3 proc. absolwentów.

Rosyjski szpieg dostał dostęp do akt śledztwa przeciwko niemu. Zgodnie z prawem? Przeglądał je w kancelarii tajnej ABW i w siedzibie prokuratury

Rosyjski szpieg Paweł Rubcow, zanim został wydany Rosji, otrzymał od prokuratury i ABW dostęp do materiałów śledztwa przeciwko niemu, także tajnych, choć prokuratura mogła mu odmówić z powodu "ochrony interesów państwa" - napisał 5 września 2024 r. dziennik "Rzeczpospolita". Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy obowiązujące obecnie w Polsce przepisy pozwalają, aby nie dopuścić zatrzymanego do akt; zwłaszcza, jeżeli są one ściśle tajne.

W szkołach ruszył program dobrowolnych szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepionka może uchronić przed zachorowaniem na raka

Od 1 września 2024 r. ruszył wspólny program MEN i MZ szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepienia dostępne są dla dzieci po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia. Za zgodą rodziców szczepienie może odbyć się w szkole.

REKLAMA

mObywatel: Funkcjonalności aplikacji są stale rozwijane. Trwają prace na ePłatnościami

Mobilna aplikacja mObywatel jest stale rozwijana. Do końca 2025 r. ma być zaimplementowana usługa ePłatności. Dzięki temu za pośrednictwem mObywatela będzie można opłacać urzędowe zobowiązania np. podatek od nieruchomości.

500 plus z NFZ u dentysty. Mało kto o tym wie. Jak skorzystać? Jakie zabiegi obejmuje?

Usuwanie kamienia nazębnego to podstawowy zabieg higieniczny dostępny w ramach NFZ. Roczne, bezpłatne wizyty profilaktyczne u dentysty pozwalają zaoszczędzić nawet 500 złotych. Jakie usługi są wliczone w ten pakiet? Oto szczegóły.

REKLAMA