REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak obliczyć okres stażu pracy strażaka

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jestem księgową w komendzie powiatowej państwowej straży pożarnej (PSP). Nasi strażacy mają różne okresy pracy sprzed okresu służby w PSP (np. jeden ze strażaków pracował od 3 lipca 1989 r. do 31 sierpnia 1991 r. i od 2 września 1991 r. do 20 września 1992 r. oraz od 23 września 1992 r. do 10 lutego 1994 r.). Proszę o podanie prawidłowego sposobu obliczania stażu pracy do wysługi lat funkcjonariuszy PSP oraz podstawę prawną na załączonym przeze mnie przykładzie.

Przy obliczaniu stażu pracy poza służbą w straży pożarnej posługujemy się przepisami Kodeksu cywilnego. Staż pracy wskazanego w pytaniu strażaka wynosi 4 lata, 6 miesięcy i 29 dni.

REKLAMA

Funkcjonariusze straży pożarnej to szczególna grupa zawodowa – niemniej jednak zasady naliczania stażu pracy poza okresem służby w PSP są w tym przypadku takie same jak u innych pracowników.

Staż pracy, w odniesieniu do wysługi lat w PSP, został unormowany w art. 88 ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (dalej: ustawa o PSP).

Do okresów służby, od których zależy prawo do wzrostu uposażenia i jego wysokości, zalicza się również:

• okresy służby w: Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu lub Służbie Więziennej,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• okresy traktowane jako równorzędne ze służbą w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej lub w Służbie Więziennej,

• okresy pracy wykonywanej w wymiarze czasu pracy nie niższym niż połowa obowiązującego w danym zawodzie lub na danym stanowisku,

• inne okresy – jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Zakładowy staż pracy to okres zatrudnienia u konkretnego pracodawcy – obejmujący wszystkie okresy pracy u niego, bez względu na przerwy między nimi i ich długość (zob. uchwałę siedmiu sędziów SN z 15 stycznia 2003 r., sygn. akt III PZP 20/02). Należy jednak pamiętać, że trzeba uwzględnić w nim również inne okresy niż faktyczne wykonywanie pracy – jeśli przepisy to przewidują (np. okres urlopu bezpłatnego, udzielonego przez pracodawcę w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy).

Ogólny staż pracy z kolei to suma wszystkich okresów zatrudnienia pracownika u różnych pracodawców.

Jak zatem sumować te okresy zatrudnienia? Odpowiedzi szukamy w przepisach ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (dalej: k.c.). Według art. 114 k.c., miesiąc liczy 30 dni, a rok 365 dni. Przy stażu pracy nie jest wymagana ciągłość zatrudnienia. W poszczególnych okresach zatrudnienia staż ten liczymy zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 112 k.c. Końcowa data okresu odpowiada zatem nazwą lub datą początkowemu dniowi okresu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – ostatniemu dniowi tego miesiąca.

Czytaj także: Funkcjonariusz pracujący na zlecenie nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym>>

 

ZAPAMIĘTAJ!

W przypadku funkcjonariuszy straży pożarnej okresy służby, pracy i inne okresy zaliczane do okresu służby, od których zależy prawo do wzrostu uposażenia i jego wysokość, zalicza się na podstawie dokumentów potwierdzających te okresy – złożonych przez strażaka w komórce właściwej do spraw kadr.

W naszym przypadku staż pracy strażaka poza służbą w PSP obliczamy w następujący sposób:

• staż od 3 lipca 1989 r. do 31 sierpnia 1991 r. wynosi 2 lata, 1 miesiąc i 29 dni (dwa lata upłynęły 3 lipca 1991 r. – od tego dnia liczymy kolejne miesiące, które upływają 3 dnia każdego następnego miesiąca – 1 miesiąc, a następnie liczymy dni pozostałe do końca okresu – 29 dni),

• staż od 2 września 1991 r. do 20 września 1992 r. wynosi 1 rok (do 2 września 1992 r.) i 19 dni (licząc od 2 do 20 września).

REKLAMA

• staż od 23 września 1992 r. do 10 lutego 1994 r. wynosi 1 rok, 4 miesiące i 11 dni (liczymy od 23 września 1992 r. do 23 września 1993 r. – 1 rok, od 23 września 1993 r. do 23 stycznia 1994 r. – 4 miesiące, i od 23 stycznia do 2 lutego – 11 dni).

Jeśli mamy już policzone poszczególne okresy pracy naszego pracownika, to należy je zsumować. Razem staż pracy wynosi: 4 lata, 5 miesięcy i 59 dni. Biorąc pod uwagę, że według art. 114 k.c. miesiąc to 30 dni, nasze wyliczenie wygląda następująco: 4 lata, 6 miesięcy i 29 dni.

Aktualizacja prawa do wzrostu uposażenia i jego wysokości, wynikająca z przebiegu służby, następuje z urzędu i nie wymaga wydawania odrębnych decyzji.

PodstawY prawnE

• Ustawa z 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 12, poz. 68; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 18, poz. 97)

• Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 79, poz. 662)

• Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 27 lutego 2008 r. w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. Nr 37, poz. 212; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 43, poz. 352)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    REKLAMA

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    REKLAMA

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA