| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Sposób dokonywania wypłaty z tytułu umowy zlecenia lub o dzieło

Sposób dokonywania wypłaty z tytułu umowy zlecenia lub o dzieło

Jesteśmy jednostką budżetową, prowadzimy doradztwo dla nauczycieli. Często zdarza się nam zawierać umowy zlecenia lub o dzieło. Czy rachunek, który wystawia wykonawca umowy, można zastąpić wypłatą dokonywaną na podstawie listy płac (zapis o liście płac byłby zawarty w treści umowy)? Zdarza się, że umowy są realizowane przez kilka miesięcy, a wypłata następuje za każdy miesiąc i łatwiej byłoby rozliczać taką umowę wyłącznie na podstawie listy płac.

Z treści pytania wynika, że jednostka prowadzi doradztwo metodyczne dla nauczycieli i zawiera w tym celu umowy zlecenia lub umowy o dzieło z doradcami.

Zadania doradcy metodycznego powinny być wykonywane przez nauczyciela w ramach stosunku pracy w szkole publicznej, w której nauczyciel jest zatrudniony, z jednoczesnym obniżeniem wysokości obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych (atr. 70a ust. 1a ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela), z prawem do uzyskania dodatku funkcyjnego, na podstawie przepisów § 5 pkt 2 lit. „b” rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy.

Stosunek pracy powstaje poprzez zobowiązanie się pracownika do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem (art. 22 § 1 ustawy z 26 czerwca 1964 r. – Kodeks pracy; dalej: k.p.). Zatrudnienie w warunkach określonych w wymienionym § 1 jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy (art. 22 § 11 k.p.), natomiast niedopuszczalne jest zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy, określonych w art. 22 § 1 k.p. (art. 22 § 12 k.p.).

Jeśli zatem czynności polegające na doradztwie metodycznym są wykonywane sporadycznie i nie spełniają wymogów określonych w powołanych przepisach art. 22 § 1 k.p., można zawrzeć umowę o świadczenie usług, do której mają zastosowanie przepisy o zleceniu, zawarte w art. 734–751 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (dalej: k.c.).

W umowie zlecenia można zawrzeć regulacje dotyczące wypłaty wynagrodzenia na podstawie sporządzanych miesięcznych list płac, po sprawdzeniu przez zleceniodawcę terminowości i prawidłowości wykonanego zlecenia, przy czym stosunek zlecenia wynikający z tej umowy powinien mieć charakter ugruntowany, trwający dłuższy czas i wiążący strony ściśle, a nie przypadkowo czy okazjonalnie.

W żadnym przypadku nie można na świadczenie tego rodzaju usług zawierać umowy o dzieło, przez którą należy rozumieć, zgodnie z art. 627–646 k.c., że przyjmujący zamówienie jest zobowiązany do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Inaczej rzecz ujmując, przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania i dostarczenia gotowego rezultatu w postaci materialnej lub niematerialnej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »