REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak samorządy dbają o właściwe relacje pracownicze i zapobiegają mobbingowi

Jak samorządy dbają o właściwe relacje pracownicze i zapobiegają mobbingowi
Jak samorządy dbają o właściwe relacje pracownicze i zapobiegają mobbingowi
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W trosce o jak najlepszą atmosferę pracy - także w czasie pandemii - samorządy starają się podejmować konkretne działania nie tylko zapobiegające konfliktom czy ich eskalacji w postaci mobbingu, ale przede wszystkim zapewniające dobre relacje międzyludzkie. Chociaż teoretycznie formalnych zgłoszeń dotyczących mobbingu jest niewiele, to problem - zwłaszcza w czasie zagrożenia epidemicznego - może stać się przyczyną kryzysu jednostki samorządu - przede wszystkim wizerunkowego.

W Gdańsku opracowano Wewnętrzną Politykę Przeciwdziałania Mobbingowi (WPPM). 8 lipca 2021 r. do Prezydent Miasta Gdańska wpłynęło zgłoszenie w sprawie mobbingu. 23 lipca prezydent miasta powołała Komisję Opiniodawczą ds. przeciwdziałania mobbingowi.

REKLAMA

Polityka wewnętrzna

REKLAMA

Wewnętrzna Polityka Przeciwdziałania Mobbingowi stanowi załącznik Nr 3 do Regulaminu Pracy pracowników Urzędu Miejskiego w Gdańsku, zatwierdzonego przez Prezydenta Miasta Gdańska Zarządzeniem Nr 82/10 z 25 stycznia 2010 r. (z późn. zm.). Każdy pracownik jest zobowiązany do zapoznania sią z zapisami WPPM i do jej przestrzegania.

- Pracodawca podejmuje starania, aby środowisko pracy Urzędu było wolne od jakiegokolwiek działania lub zachowania będącego mobbingiem lub inną formą przemocy - zarówno ze strony kadry zarządzającej, jak i innych pracowników - informuje Joanna Bieganowska z Biura Prasowego Prezydenta Gdańska. - Kadra zarządzająca jest odpowiedzialna za tworzenie przyjaznej atmosfery w pracy, ale i tak wszyscy pracownicy podlegają obowiązkowym, cyklicznym szkoleniom dotyczącym przeciwdziałania mobbingowi w miejscu pracy.

W przypadku zgłoszenia w sprawie mobbingu prezydent w terminie 14 dni powołuje komisję, której zadaniem jest przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego, czy opisane zjawisko miało miejsce. Komisja rozpatruje zgłoszenie najpóźniej w terminie dwóch miesięcy od jej powołania i przedkłada prezydentowi swoją opinię.

REKLAMA

Po zapoznaniu się z opinią komisji opiniodawczej ds. przeciwdziałania mobbingowi, prezydent miasta podejmuje niezbędne działania zmierzające do wyeliminowania nieprawidłowości oraz - jeżeli jest taka potrzeba - udzielane jest wsparcie i pomoc pokrzywdzonemu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że trwająca sytuacja epidemiczna ma wpływ na nasze relacje społeczne - mówi J. Bieganowska. - Dlatego prezydent miasta każdorazowo w swoich kontaktach z pracownikami zwraca uwagę na konieczność dbania o swoje zdrowie i zachowanie równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym. Zarówno w ubiegłym, jak i bieżącym roku organizowane były dla pracowników szkolenia online pt. "Praca i życie bez lęku w czasie pandemii" oraz "Radzenie sobie z trudnym klientem". Dodatkowo wszyscy pracownicy mają możliwość uzyskania wsparcia psychologicznego.

(…)

Magdalena Pokrzycka-Walczak

Porada pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA