REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak samorządy dbają o właściwe relacje pracownicze i zapobiegają mobbingowi

Jak samorządy dbają o właściwe relacje pracownicze i zapobiegają mobbingowi
Jak samorządy dbają o właściwe relacje pracownicze i zapobiegają mobbingowi
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W trosce o jak najlepszą atmosferę pracy - także w czasie pandemii - samorządy starają się podejmować konkretne działania nie tylko zapobiegające konfliktom czy ich eskalacji w postaci mobbingu, ale przede wszystkim zapewniające dobre relacje międzyludzkie. Chociaż teoretycznie formalnych zgłoszeń dotyczących mobbingu jest niewiele, to problem - zwłaszcza w czasie zagrożenia epidemicznego - może stać się przyczyną kryzysu jednostki samorządu - przede wszystkim wizerunkowego.

W Gdańsku opracowano Wewnętrzną Politykę Przeciwdziałania Mobbingowi (WPPM). 8 lipca 2021 r. do Prezydent Miasta Gdańska wpłynęło zgłoszenie w sprawie mobbingu. 23 lipca prezydent miasta powołała Komisję Opiniodawczą ds. przeciwdziałania mobbingowi.

REKLAMA

Polityka wewnętrzna

REKLAMA

Wewnętrzna Polityka Przeciwdziałania Mobbingowi stanowi załącznik Nr 3 do Regulaminu Pracy pracowników Urzędu Miejskiego w Gdańsku, zatwierdzonego przez Prezydenta Miasta Gdańska Zarządzeniem Nr 82/10 z 25 stycznia 2010 r. (z późn. zm.). Każdy pracownik jest zobowiązany do zapoznania sią z zapisami WPPM i do jej przestrzegania.

- Pracodawca podejmuje starania, aby środowisko pracy Urzędu było wolne od jakiegokolwiek działania lub zachowania będącego mobbingiem lub inną formą przemocy - zarówno ze strony kadry zarządzającej, jak i innych pracowników - informuje Joanna Bieganowska z Biura Prasowego Prezydenta Gdańska. - Kadra zarządzająca jest odpowiedzialna za tworzenie przyjaznej atmosfery w pracy, ale i tak wszyscy pracownicy podlegają obowiązkowym, cyklicznym szkoleniom dotyczącym przeciwdziałania mobbingowi w miejscu pracy.

W przypadku zgłoszenia w sprawie mobbingu prezydent w terminie 14 dni powołuje komisję, której zadaniem jest przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego, czy opisane zjawisko miało miejsce. Komisja rozpatruje zgłoszenie najpóźniej w terminie dwóch miesięcy od jej powołania i przedkłada prezydentowi swoją opinię.

REKLAMA

Po zapoznaniu się z opinią komisji opiniodawczej ds. przeciwdziałania mobbingowi, prezydent miasta podejmuje niezbędne działania zmierzające do wyeliminowania nieprawidłowości oraz - jeżeli jest taka potrzeba - udzielane jest wsparcie i pomoc pokrzywdzonemu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że trwająca sytuacja epidemiczna ma wpływ na nasze relacje społeczne - mówi J. Bieganowska. - Dlatego prezydent miasta każdorazowo w swoich kontaktach z pracownikami zwraca uwagę na konieczność dbania o swoje zdrowie i zachowanie równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym. Zarówno w ubiegłym, jak i bieżącym roku organizowane były dla pracowników szkolenia online pt. "Praca i życie bez lęku w czasie pandemii" oraz "Radzenie sobie z trudnym klientem". Dodatkowo wszyscy pracownicy mają możliwość uzyskania wsparcia psychologicznego.

(…)

Magdalena Pokrzycka-Walczak

Porada pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA