REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracodawca powinien opłacić gogle których używanie nakazał pracownikowi lekarz medycyny pracy [praca na wysokości]

 Czy pracodawca powinien opłacić gogle których używanie nakazał pracownikowi lekarz medycyny pracy
Czy pracodawca powinien opłacić gogle których używanie nakazał pracownikowi lekarz medycyny pracy

REKLAMA

REKLAMA

PYTANIE: Lekarz orzecznik poradni medycyny pracy w orzeczeniu lekarskim wskazuje, iż praca na wysokościach powinna być wykonywana przez pracownika w goglach. Co w takiej sytuacji? Pracownik na co dzień nie nosi szkieł korekcyjnych, otrzymuje orzeczenie z takim zaleceniem. Koszt tych gogli pokrywamy my jako pracodawca. Czy pracodawca powinien opłacić gogle których używanie nakazał pracownikowi lekarz medycyny pracy. Jeśli pracodawca, to czy traktujemy to jako niezbędne wyposażenie do wykonywania pracy, czy w inny sposób?

ODPOWIEDŹ

REKLAMA

Koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami obciążają pracodawcę, dotyczy to również realizacji zaleceń lekarskich wydanych w ramach pracowniczych badań profilaktycznych. W sytuację o której mowa w pytaniu rekomendowanym postępowaniem jest wyjaśnienie omawianego zalecenia lekarskiego z lekarzem podstawowej jednostki służby medycyny pracy z którą pracodawca ma podpisaną umowę – w zakresie specyfikacji bliżej nieokreślonych gogli.

UZASADNIENIE

Kto podlega obowiązkowym profilaktycznym badaniom lekarskim?

Zarówno osoby przyjmowane do pracy jak również pracownicy podlegają obowiązkowym profilaktycznym badaniom lekarskim. Przepisy wyróżniają badania wstępne, okresowe, kontrolne oraz badania końcowe - będące w praktyce szczególnym rodzajem badań okresowych związanych z zaprzestaniem pracy w warunkach narażenia na substancje rakotwórcze oraz pyły zwłókniające.

Czy badanie profilaktyczne realizowane jest na podstawie skierowania?

Badanie profilaktyczne realizowane jest na podstawie skierowania wystawionego przez pracodawcę. Skierowanie takie powinno zawierać w szczególności nazwę stanowiska pracy, zakres podstawowych obowiązków ze wskazaniem czasu ich realizacji. Niezbędna jest również informacja dotycząca szeroko rozumianych warunków środowiska pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaka jest podstawa prawna profilaktycznych badań lekarskich?

Pracownicze profilaktyczne badania lekarskie przeprowadzane są na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30.05.1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

Jak często są badanie profilaktyczne?

Zakres i częstotliwość badań profilaktycznych określają wskazówki metodyczne w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników. Należy przy tym pamiętać, że lekarz przeprowadzający badanie profilaktyczne może poszerzyć jego zakres o dodatkowe specjalistyczne badania konsultacyjne, w zależności od wskazań, w szczególności: otolaryngologiczne, neurologiczne, okulistyczne, dermatologiczne, alergologiczne lub psychologiczne, oraz badania dodatkowe, a także wyznaczyć krótszy termin następnego badania, niż to określono we wskazówkach metodycznych, jeżeli stwierdzi, że jest to niezbędne dla prawidłowej oceny stanu zdrowia osoby przyjmowanej do pracy lub pracownika.

Badania profilaktyczne przy pracy na wysokości

REKLAMA

Praca na wysokości jest traktowana jako praca szczególnie niebezpieczna w rozumieniu przepisów rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp. Jest ona również wyeksponowana jako jeden z czynników w treści wspomnianych wcześniej wskazówek metodycznych.

W przypadku pracy na wysokości przeprowadza się badanie lekarskie ze szczególnym zwróceniem uwagi na stan i działanie narządu równowagi, badanie akumetryczne, w badaniu narządu wzroku – ocena ostrości widzenia, ocena zdolności rozpoznawania barw, ocena widzenia przestrzennego, ocena pola widzenia (w zależności od wskazań badanie za pomocą perymetru); oznaczenie poziomu glukozy we krwi.

W praktyce nie można wykluczyć sytuacji kiedy pracownik wykonujący prace na wysokości dostanie orzeczenie lekarskie dopuszczające do wykonywania pracy z jednoczesną adnotacją - zaleceniem lekarskim, zobowiązującym do pracy w bliżej nieokreślonych goglach. Przyjmując, że obowiązkiem pracodawcy, jak również osób kierujących pracownikami jest respektowanie zaleceń lekarskich, a koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej w tym indywidualnych środków ochronnych obciążają pracodawcę - w ostatecznym rozrachunku należy uznać, że pracodawca będzie obciążony kosztami wspomnianych gogli.

Praca na wysokości a gogle

W omawianym przypadku należy jednak jak najszybciej skonsultować się z podstawową jednostką służby medycyny pracy i zasięgnąć opinii lekarza, który wydał orzeczenie o braku przeciwwskazań do pracy z uwzględnieniem gogli - o jakie konkretne gogle się rozchodzi. Jest to niezbędna informacja do prawidłowej realizacji zlecenia lekarskiego, która może mieć istotne znaczenie na wypadek kontroli ze strony inspektora pracy, który może weryfikować prawidłowość dopuszczenia pracownika do pracy po badaniach profilaktycznych.

Sebastian Kryczka

Podstawa prawna:

art. 229 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.).

załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. z 2016 r. poz. 2067 ze zm.)

Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. dzięki likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej

  Rząd daje podstawę prawną do likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej. 

  "TAK dla zdrowia rodziny" - Polacy będą edukowani w kierunku profilaktyki nowotworów

  Edukacja na temat znaczenia testów i badań przesiewowych, szczepień przeciwko wirusom onkogennym i przeciwdziałania otyłości jest celem kampanii społeczno-edukacyjnej "TAK dla zdrowia rodziny", która właśnie wystartowała. 

  Kontrole policji na granicach między Niemcami a Polską i Czechami. Jak to może wyglądać? Od kiedy?

  Nancy Faeser, federalna minister spraw wewnętrznych Niemiec, dopuszcza wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych. Podkreśla przy tym, że postrzega to jedynie jako dodatkowe narzędzie walki z nielegalną imigracją, ponieważ bardziej skuteczne są kontrole wyrywkowe. Jednocześnie nie chce obecnie występować do Komisji Europejskiej o wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych poza tymi, które istnieją już na granicy z Austrią. Kontrole policyjne przy granicach wprowadzane przez Niemcy muszą spełniać kilka warunków; powinny one m.in. opierać się na informacjach o potencjalnych zagrożeniach dla bezpieczeństwa publicznego - powiedziała 27 września 2023 r. na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. migracji i bezpieczeństwa wewnętrznego Anitta Hipper.

  Bon 2500 zł: Nauczyciel zwolnił się z pracy albo poszedł na emeryturę, świadczenie kompensacyjne. Zwraca komputer?

  Nauczyciel po zakupie laptopa za bon 2500 zł przestał pracować w zawodzie. Czy musi zwrócić komputer? 

  REKLAMA

  1 000 000 plus?: Po milionie zł dla gmin z najwyższą frekwencją [Wybory 2023]

  Chcemy zachęcić do aktywnego udziału w wyborach. Dlatego ogłaszamy i zachęcamy do udziału w projekcie "Bitwa o remizy". W każdym powiecie ta gmina, która będzie miała najwyższą frekwencję wyborczą otrzyma milion złotych - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

  Niemiec zmarł po kąpieli w Bałtyku i zakażeniu bakterią Vibrio vulnificus. Przypadki zakażeń także w Polsce. 20% śmiertelność w USA

  Zakażenia bakterią Vibrio vulnificus nie są częste, ale są niebezpieczne. Leczenie zakażenia jest trudne, a choroba może zakończyć się śmiercią - powiedziała PAP dr Monika Kurpas, specjalistka z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zajmująca się tą bakterią.

  Dlaczego chcemy głosować na PiS, PO, Konfederację, Lewicę, Trzecią Drogę?

  Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) zbadało powody dla których wyborcy głosują na tę a nie inną partię lub koalicję wyborczą.

   

  Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2036 r. w Polsce? Prezydent Duda: w najbliższych dniach przygotuję list do szefa MKOl

  W najbliższych dniach przygotuję list do szefa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha w sprawie Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 r. w Polsce. Wierzę, że to skutecznie uruchomi nasze starania i w efekcie możliwość przeprowadzenia igrzysk - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

  REKLAMA

  Chcesz pomóc i dorobić? Są wynagrodzenia za pomoc sąsiadowi w potrzebie. Trzeba przejść szkolenie. Na początek 30 mln zł

  Wprowadzamy nową formę usług opiekuńczych. To usługi sąsiedzkie - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

  Darmowy laptop: Wzór protokołu przekazania komputera rodzicowi. Dwa warianty: własność i użyczenie [PRB]

  Protokół przekazania na własność lub w użyczenie laptopa dla rodzica ucznia klasy IV – wzór

  REKLAMA