REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracodawca powinien opłacić gogle których używanie nakazał pracownikowi lekarz medycyny pracy [praca na wysokości]

 Czy pracodawca powinien opłacić gogle których używanie nakazał pracownikowi lekarz medycyny pracy
Czy pracodawca powinien opłacić gogle których używanie nakazał pracownikowi lekarz medycyny pracy

REKLAMA

REKLAMA

PYTANIE: Lekarz orzecznik poradni medycyny pracy w orzeczeniu lekarskim wskazuje, iż praca na wysokościach powinna być wykonywana przez pracownika w goglach. Co w takiej sytuacji? Pracownik na co dzień nie nosi szkieł korekcyjnych, otrzymuje orzeczenie z takim zaleceniem. Koszt tych gogli pokrywamy my jako pracodawca. Czy pracodawca powinien opłacić gogle których używanie nakazał pracownikowi lekarz medycyny pracy. Jeśli pracodawca, to czy traktujemy to jako niezbędne wyposażenie do wykonywania pracy, czy w inny sposób?

ODPOWIEDŹ

REKLAMA

Koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami obciążają pracodawcę, dotyczy to również realizacji zaleceń lekarskich wydanych w ramach pracowniczych badań profilaktycznych. W sytuację o której mowa w pytaniu rekomendowanym postępowaniem jest wyjaśnienie omawianego zalecenia lekarskiego z lekarzem podstawowej jednostki służby medycyny pracy z którą pracodawca ma podpisaną umowę – w zakresie specyfikacji bliżej nieokreślonych gogli.

UZASADNIENIE

Kto podlega obowiązkowym profilaktycznym badaniom lekarskim?

Zarówno osoby przyjmowane do pracy jak również pracownicy podlegają obowiązkowym profilaktycznym badaniom lekarskim. Przepisy wyróżniają badania wstępne, okresowe, kontrolne oraz badania końcowe - będące w praktyce szczególnym rodzajem badań okresowych związanych z zaprzestaniem pracy w warunkach narażenia na substancje rakotwórcze oraz pyły zwłókniające.

Czy badanie profilaktyczne realizowane jest na podstawie skierowania?

Badanie profilaktyczne realizowane jest na podstawie skierowania wystawionego przez pracodawcę. Skierowanie takie powinno zawierać w szczególności nazwę stanowiska pracy, zakres podstawowych obowiązków ze wskazaniem czasu ich realizacji. Niezbędna jest również informacja dotycząca szeroko rozumianych warunków środowiska pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaka jest podstawa prawna profilaktycznych badań lekarskich?

Pracownicze profilaktyczne badania lekarskie przeprowadzane są na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30.05.1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

Jak często są badanie profilaktyczne?

Zakres i częstotliwość badań profilaktycznych określają wskazówki metodyczne w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników. Należy przy tym pamiętać, że lekarz przeprowadzający badanie profilaktyczne może poszerzyć jego zakres o dodatkowe specjalistyczne badania konsultacyjne, w zależności od wskazań, w szczególności: otolaryngologiczne, neurologiczne, okulistyczne, dermatologiczne, alergologiczne lub psychologiczne, oraz badania dodatkowe, a także wyznaczyć krótszy termin następnego badania, niż to określono we wskazówkach metodycznych, jeżeli stwierdzi, że jest to niezbędne dla prawidłowej oceny stanu zdrowia osoby przyjmowanej do pracy lub pracownika.

Badania profilaktyczne przy pracy na wysokości

REKLAMA

Praca na wysokości jest traktowana jako praca szczególnie niebezpieczna w rozumieniu przepisów rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp. Jest ona również wyeksponowana jako jeden z czynników w treści wspomnianych wcześniej wskazówek metodycznych.

W przypadku pracy na wysokości przeprowadza się badanie lekarskie ze szczególnym zwróceniem uwagi na stan i działanie narządu równowagi, badanie akumetryczne, w badaniu narządu wzroku – ocena ostrości widzenia, ocena zdolności rozpoznawania barw, ocena widzenia przestrzennego, ocena pola widzenia (w zależności od wskazań badanie za pomocą perymetru); oznaczenie poziomu glukozy we krwi.

W praktyce nie można wykluczyć sytuacji kiedy pracownik wykonujący prace na wysokości dostanie orzeczenie lekarskie dopuszczające do wykonywania pracy z jednoczesną adnotacją - zaleceniem lekarskim, zobowiązującym do pracy w bliżej nieokreślonych goglach. Przyjmując, że obowiązkiem pracodawcy, jak również osób kierujących pracownikami jest respektowanie zaleceń lekarskich, a koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej w tym indywidualnych środków ochronnych obciążają pracodawcę - w ostatecznym rozrachunku należy uznać, że pracodawca będzie obciążony kosztami wspomnianych gogli.

Praca na wysokości a gogle

W omawianym przypadku należy jednak jak najszybciej skonsultować się z podstawową jednostką służby medycyny pracy i zasięgnąć opinii lekarza, który wydał orzeczenie o braku przeciwwskazań do pracy z uwzględnieniem gogli - o jakie konkretne gogle się rozchodzi. Jest to niezbędna informacja do prawidłowej realizacji zlecenia lekarskiego, która może mieć istotne znaczenie na wypadek kontroli ze strony inspektora pracy, który może weryfikować prawidłowość dopuszczenia pracownika do pracy po badaniach profilaktycznych.

Sebastian Kryczka

Podstawa prawna:

art. 229 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.).

załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. z 2016 r. poz. 2067 ze zm.)

Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

  1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

  REKLAMA

  Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

  Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

  Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

  Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

  Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

  Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

  Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

  Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

  REKLAMA

  Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

  W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

  Wojciechowski: Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; przewiduje to projekt rozporządzenia, który popierają wszystkie kraje - poinformował dzisiaj unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zniesiony ma być m.in. obowiązek ugorowania. Zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  REKLAMA