REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warunki powrotu radnego na stanowisko pracy

Magdalena Kasprzak
Radca prawny, doktor nauk prawnych. Pracowała w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, autorka licznych publikacji w wiodących polskich wydawnictwach prawniczych. Doradca prawny w kancelariach prawnych, wykładowca akademicki, prezes zarządu ANTERIS Fundacji Pomocy Prawnej

REKLAMA

Pracownik jednostki na czas kadencji sprawowania mandatu uzyskał urlop bezpłatny. Na jakie stanowisko powinniśmy przywrócić tego pracownika? Czy pracownik, którego mandat wygasł 29 sierpnia, a do pracy zgłosił się dopiero 7 września – ma prawo powrotu?

Wybór na stanowisko ze skutkiem równoznacznym z nawiązaniem stosunku pracy uniemożliwia z reguły osobie wybranej pogodzenie tej pracy z dotychczasowym zatrudnieniem. W związku z wyborem pracownik może zatem wystąpić do dotychczasowego pracodawcy z wnioskiem o udzielenie mu urlopu bezpłatnego. Urlop ten udzielany jest na czas sprawowania mandatu. Natomiast po upływie kadencji pracownik ma prawo powrotu do dotychczasowego pracodawcy na stanowisko równorzędne temu, jakie zajmował w chwili wyboru (art. 74 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy; dalej: k.p.).

REKLAMA

Czytaj także: Kiedy dochodzi do pomówienia burmistrza lub radnego>>

ZAPAMIĘTAJ!

Możliwość powrotu do poprzedniej pracy dotyczy również tych pracowników, którzy korzystali z urlopu bezpłatnego u tego samego pracodawcy, u którego byli zatrudnieni na podstawie wyboru – jeśli stosunek pracy z wyboru ustał.

REKLAMA

Mówiąc o „stanowisku równorzędnym”, przepisy k.p. wskazują przede wszystkim stanowisko równorzędne pod względem wynagrodzenia. Innymi słowy, nie może dojść do swoistej „degradacji” pracownika po jego powrocie z urlopu bezpłatnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z drugiej strony, w świetle art. 74 k.p. pracodawca nie ma obowiązku zaproponowania nie tylko stanowiska zajmowanego przez pracownika przed urlopem bezpłatnym – ale nawet rodzajowo równorzędnego. Wystarczy, że będzie ono odpowiadało kwalifikacjom pracownika i nie będzie gorzej wynagradzane niż stanowisko zajmowane przed urlopem bezpłatnym.

Podstawowym warunkiem umożliwiającym powrót do dotychczasowej pracy jest zgłoszenie się we wskazanym terminie u pracodawcy, który udzielił urlopu bezpłatnego.

Niedotrzymanie tego warunku spowoduje wygaśnięcie stosunku pracy – chyba że nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika.

Pracownik ma prawo powrotu do poprzedniego pracodawcy, jeżeli zgłosi swój powrót w ciągu 7 dni od rozwiązania stosunku pracy z wyboru (art. 74 k.p.). Przepis ten nie wskazuje, że chodzi o dni robocze, dlatego też należy liczyć je jako dni kalendarzowe.

REKLAMA

Stosunek pracy z wyboru pracownika, o którym mowa w pytaniu, został rozwiązany 29 sierpnia. Termin 7 dni liczy się od dnia następnego – czyli od 30 sierpnia. Siódmy dzień terminu upłynie zatem 5 września. Tego dnia pracownik miał ostatnią szansę na zgłoszenie swojego powrotu z urlopu do pracodawcy. W konsekwencji, gdyby 5 września pracownik zgłosił się do pracy, zachowałby wymagany termin, a pracodawca zobowiązany byłby przywrócić go do pracy.

Termin siedmiodniowy na zgłoszenie powrotu do pracy nie jest terminem zawitym – tzn. takim, którego upływ powoduje definitywną utratę prawa. Jego przekroczenie nie pozbawia pracownika prawa do kontynuowania zatrudnienia, jeśli nastąpiło z przyczyn od niego niezależnych. Złożenie zatem np. zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy trwającej po rozwiązaniu stosunku pracy z wyboru nie powoduje wygaśnięcia stosunku pracy na podstawie art. 74 k.p. – nawet w przypadku, gdy pracownik w ciągu 7 dni nie zgłosił zamiaru powrotu do pracy (zob. np. wyrok SN z 22 stycznia 2003 r., sygn. akt II UK 12/02).

Należy więc przyjąć, że choroba pracownika usprawiedliwia niezgłoszenie w terminie 7 dni od ustania stosunku pracy z wyboru powrotu do pracy tylko wtedy, gdy uniemożliwia ona podjęcie lub uzewnętrznienie oświadczenia woli. Jego złożenie może nastąpić w sposób dorozumiany przez dostarczenie zaświadczenia lekarskiego w tym terminie. Jeżeli jednak nastąpi to później, to w celu uniknięcia skutku w postaci wygaśnięcia stosunku pracy pracownik powinien wykazać, że choroba była tego rodzaju, że stanowi przyczynę niezależną od niego, usprawiedliwiającą przekroczenie terminu.

Jeśli pracownik nie zgłosi swojego powrotu do pracy w wymaganym terminie oraz nie powiadomi pracodawcy o swojej niezdolności do pracy, jego dotychczasowy stosunek pracy wygaśnie.

Czytaj także: Czy radni decydują o wypłacie trzynastek wójtom, starostom i marszałkom>>

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 144, poz. 855)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA