REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warunki powrotu radnego na stanowisko pracy

Magdalena Kasprzak
Radca prawny, doktor nauk prawnych. Pracowała w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, autorka licznych publikacji w wiodących polskich wydawnictwach prawniczych. Doradca prawny w kancelariach prawnych, wykładowca akademicki, prezes zarządu ANTERIS Fundacji Pomocy Prawnej

REKLAMA

Pracownik jednostki na czas kadencji sprawowania mandatu uzyskał urlop bezpłatny. Na jakie stanowisko powinniśmy przywrócić tego pracownika? Czy pracownik, którego mandat wygasł 29 sierpnia, a do pracy zgłosił się dopiero 7 września – ma prawo powrotu?

Wybór na stanowisko ze skutkiem równoznacznym z nawiązaniem stosunku pracy uniemożliwia z reguły osobie wybranej pogodzenie tej pracy z dotychczasowym zatrudnieniem. W związku z wyborem pracownik może zatem wystąpić do dotychczasowego pracodawcy z wnioskiem o udzielenie mu urlopu bezpłatnego. Urlop ten udzielany jest na czas sprawowania mandatu. Natomiast po upływie kadencji pracownik ma prawo powrotu do dotychczasowego pracodawcy na stanowisko równorzędne temu, jakie zajmował w chwili wyboru (art. 74 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy; dalej: k.p.).

REKLAMA

Czytaj także: Kiedy dochodzi do pomówienia burmistrza lub radnego>>

ZAPAMIĘTAJ!

Możliwość powrotu do poprzedniej pracy dotyczy również tych pracowników, którzy korzystali z urlopu bezpłatnego u tego samego pracodawcy, u którego byli zatrudnieni na podstawie wyboru – jeśli stosunek pracy z wyboru ustał.

REKLAMA

Mówiąc o „stanowisku równorzędnym”, przepisy k.p. wskazują przede wszystkim stanowisko równorzędne pod względem wynagrodzenia. Innymi słowy, nie może dojść do swoistej „degradacji” pracownika po jego powrocie z urlopu bezpłatnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z drugiej strony, w świetle art. 74 k.p. pracodawca nie ma obowiązku zaproponowania nie tylko stanowiska zajmowanego przez pracownika przed urlopem bezpłatnym – ale nawet rodzajowo równorzędnego. Wystarczy, że będzie ono odpowiadało kwalifikacjom pracownika i nie będzie gorzej wynagradzane niż stanowisko zajmowane przed urlopem bezpłatnym.

Podstawowym warunkiem umożliwiającym powrót do dotychczasowej pracy jest zgłoszenie się we wskazanym terminie u pracodawcy, który udzielił urlopu bezpłatnego.

Niedotrzymanie tego warunku spowoduje wygaśnięcie stosunku pracy – chyba że nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika.

REKLAMA

Pracownik ma prawo powrotu do poprzedniego pracodawcy, jeżeli zgłosi swój powrót w ciągu 7 dni od rozwiązania stosunku pracy z wyboru (art. 74 k.p.). Przepis ten nie wskazuje, że chodzi o dni robocze, dlatego też należy liczyć je jako dni kalendarzowe.

Stosunek pracy z wyboru pracownika, o którym mowa w pytaniu, został rozwiązany 29 sierpnia. Termin 7 dni liczy się od dnia następnego – czyli od 30 sierpnia. Siódmy dzień terminu upłynie zatem 5 września. Tego dnia pracownik miał ostatnią szansę na zgłoszenie swojego powrotu z urlopu do pracodawcy. W konsekwencji, gdyby 5 września pracownik zgłosił się do pracy, zachowałby wymagany termin, a pracodawca zobowiązany byłby przywrócić go do pracy.

Termin siedmiodniowy na zgłoszenie powrotu do pracy nie jest terminem zawitym – tzn. takim, którego upływ powoduje definitywną utratę prawa. Jego przekroczenie nie pozbawia pracownika prawa do kontynuowania zatrudnienia, jeśli nastąpiło z przyczyn od niego niezależnych. Złożenie zatem np. zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy trwającej po rozwiązaniu stosunku pracy z wyboru nie powoduje wygaśnięcia stosunku pracy na podstawie art. 74 k.p. – nawet w przypadku, gdy pracownik w ciągu 7 dni nie zgłosił zamiaru powrotu do pracy (zob. np. wyrok SN z 22 stycznia 2003 r., sygn. akt II UK 12/02).

Należy więc przyjąć, że choroba pracownika usprawiedliwia niezgłoszenie w terminie 7 dni od ustania stosunku pracy z wyboru powrotu do pracy tylko wtedy, gdy uniemożliwia ona podjęcie lub uzewnętrznienie oświadczenia woli. Jego złożenie może nastąpić w sposób dorozumiany przez dostarczenie zaświadczenia lekarskiego w tym terminie. Jeżeli jednak nastąpi to później, to w celu uniknięcia skutku w postaci wygaśnięcia stosunku pracy pracownik powinien wykazać, że choroba była tego rodzaju, że stanowi przyczynę niezależną od niego, usprawiedliwiającą przekroczenie terminu.

Jeśli pracownik nie zgłosi swojego powrotu do pracy w wymaganym terminie oraz nie powiadomi pracodawcy o swojej niezdolności do pracy, jego dotychczasowy stosunek pracy wygaśnie.

Czytaj także: Czy radni decydują o wypłacie trzynastek wójtom, starostom i marszałkom>>

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 144, poz. 855)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kiedy rodzice muszą oddać świadczenia 500 plus i 800+? Wyrok NSA z 24 sierpnia 2023 r. (I OSK 1349/210)

  Jeżeli dziecko nie mieszka z rodzicem pobierającym świadczenia 500+ albo 800 plus, to należy zwrócić 500 zł albo 800 zł za każdy miesiąc pobierania świadczenia.

  Tusk ogłasza akcję "Orlik - wielkie granie". "Jak wiecie, mam obsesję na tym punkcie ..."

  Przygotowaliśmy program rewitalizacji orlików, będziemy je przebudowywali i unowocześniali, będę też chciał zorganizować akcję "Orlik - wielkie granie" dla dziewcząt i chłopców w różnych grupach wiekowych - zapowiedział w niedzielę, w Mińsku Mazowieckim lider PO Donald Tusk.

  P. Czarnek od 1 I 2024 r. da podwyżkę początkującym nauczycielom do 5500 zł. To 5500 zł brutto i 4070 zł netto, czy tylko słynne średnie wynagrodzenie?

  Podwyżka do 5500 zł dla nauczyciela początkującego, to ile netto? Nie znamy odpowiedzi na to pytanie. Minister P. Czarnek prawdopodobnie kolejny raz odwołuje się do średniego wynagrodzenia. Posługiwanie się średnim wynagrodzeniem budzi od kilku lat sprzeciw nauczycieli, gdyż miara ta nie oddaje wartości pensji, które nauczyciele realnie otrzymują na konto. 

  Tylko do 30 IX praca zdalna w związku z pandemią. Tylko do 7 X 2023 r. telepraca. Sprawdź, czy dotyczy to Twojej umowy o pracę

  Praca zdalna zlecona z powodu COVID-19 możliwa tylko do 30 września 2023 r. Telepraca tylko do 7 października. Czy w Twojej firmie zmieniono już dokumenty?

  REKLAMA

  10 000 zł dofinansowania. Wnioski tylko do 30 września [Koła gospodyń wiejskich]

  Do końca września koła gospodyń wiejskich mogą się ubiegać o przyznanie środków finansowych na działalność statutową. Dofinansowanie wynosi w zależności od wielkości koła od 8-10 tys. zł - informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

  Pendolino od 49 zł. Zwykły pociąg od 19 zł. Warszawa-Kraków. Warszawa Gdańsk. Do tego zniżki ustawowe. Tanio na PKP [1 października 2023 r.]

  Milion biletów w superpromocyjnych cenach. Ceny będą się zaczynały od 19 zł, np. na trasie Warszawa-Kraków czy Gdańsk-Warszawa, a w przypadku pociągów klasy Pendolino od 49 zł. Osoby uprawnione do ulg ustawowych, np. uczniowie, studenci czy renciści będą mogli skorzystać ze swoich zniżek przy zakupie naszych promocyjnych biletów. Dzięki czemu ostateczna cena przejazdu będzie jeszcze niższa.

  Sanah na Narodowym w Warszawie 22 września - Saska Kępa wyłączona z ruchu, zmiany w komunikacji miejskiej

  W piątek, 22 września o godz. 20, na stadionie Narodowym wystąpi Sanah. Ratusz zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej, szczególnie, że dla wszystkich będzie darmowa z okazji Dnia bez Samochodu. Od godziny 17 wyłączona z ruchu zostanie Saska Kępa.

  Rewolucja w VAT: MF do KSeF doda aplikację, która przygotuje automatycznie deklarację VAT. Czy biura rachunkowe stracą klientów?

  Wiceminister finansów: deklaracja podatkowa przedsiębiorców będzie wypełniana przed skarbówkę. Czy wprowadzone rozwiązanie uderzy w biura rachunkowe zmniejszając liczbę ich klientów?

  REKLAMA

  Pierwsza polska elektrownia jądrowa na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa [GDOŚ wydał decyzję środowiskową]

  GDOŚ wydał decyzję środowiskową dla elektrowni atomowej.

  Telus: cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami rozmawiać ws. produktów rolnych

  Robert Telus minister rolnictwa odbył rozmowę telefoniczną z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim. Powiedział: Cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami nareszcie rozmawiać ws. produktów rolnych, a nie z Niemcami czy Unią Europejską ponad naszymi głowami. 

  REKLAMA