REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trzy zasady kontroli pracownika zdalnego w jego mieszkaniu przez pracodawcę [Kodeks pracy 2023 r.]

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Trzy zasady kontroli pracownika zdalnego w jego mieszkaniu przez pracodawcę [Kodeks pracy 2023 r.]
Trzy zasady kontroli pracownika zdalnego w jego mieszkaniu przez pracodawcę [Kodeks pracy 2023 r.]
Media

REKLAMA

REKLAMA

Sejm pracuje nad nowymi przepisami o pracy zdalnej. Nowością będzie przyznanie pracodawcy prawa do kontroli miejsca pracy pracownika zdalnego. W praktyce będzie to kontrola w miejscu zamieszkania albo pobytu pracownika. Negatywny wynik kontroli pozwala pracodawcy cofnąć zgodę na wykonywanie pracy zdalnej.

Pracodawcy otrzymają prawo do wizytacji miejsca pracy pracownika. W praktyce, to prawo do wejścia do mieszkania albo domu pracownika.

REKLAMA

Jest to uprawnienie pracodawcy, a nie jego obowiązek. Według obecnego stanu prac legislacyjnych przeprowadzenie kontroli miejsca pracy zdalnej nie jest warunkiem wyrażenia zgody przez pracodawcę na tą formę pracy.

Rodzaje kontroli pracownika zdalnego w jego miejscu pracy

Zasady te wprowadza nowy art. 6728 § 1 k.p. (numeracja przepisu może się zmienić w toku dalszych prac parlamentu).

Przepis stanowi, że pracodawca ma prawo przeprowadzać:

  1. kontrolę wykonywania pracy zdalnej przez pracownika – dotyczy np. obecności pracownika w deklarowanym miejscu pracy i jej wykonywanie w umówionych z pracodawcę godzinach pracy,
  2. kontrolę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy lub
  3. kontrolę przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych.

Zasady kontroli pracownika zdalnego w jego miejscu pracy

Są trzy zasady tej kontroli:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) Kontrolę przeprowadza się w porozumieniu z pracownikiem w miejscu wykonywania pracy zdalnej w godzinach pracy pracownika

2) Pracodawca dostosowuje sposób przeprowadzania kontroli do miejsca wykonywania pracy zdalnej i jej rodzaju.

3) Wykonywanie czynności kontrolnych nie może naruszać prywatności pracownika wykonującego pracę zdalną i innych osób ani utrudniać korzystania z pomieszczeń domowych w sposób zgodny z ich przeznaczeniem.

Skutki kontroli pracownika zdalnego

Jeżeli pracodawca w trakcie kontroli pracy zdalnej, stwierdzi uchybienia:

  1. w przestrzeganiu przepisów i zasad w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy lub
  2. wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji,

- zobowiązuje pracownika do usunięcia stwierdzonych uchybień we wskazanym terminie albo cofa zgodę na wykonywanie pracy zdalnej przez tego pracownika. W przypadku wycofania zgody na wykonywanie pracy zdalnej pracownik rozpoczyna pracę w dotychczasowym miejscu pracy w terminie określonym przez pracodawcę.

Jakie będzie realne znaczenie kontroli pracownika zdalnego w jego mieszkaniu?

Niewielkie.

Po pierwsze, trudno sobie wyobrazić entuzjazm pracodawców, co do naruszenia miru domowego pracowników. Nawet, gdy będą do tego mieli podstawę prawną.

Takie kontrole prowokują konflikty.

Nie mają też akceptacji społecznej.

Mogą być powodem dużych strat wizerunkowych. Wpis oburzonego pracownika zdalnego na Facebooku może zostać przeczytany przez setki tysięcy osób, z których większość stanie po stronie pracownika.

Takie kontrole to także koszt i nakład pracy z dokumentowaniem wyników kontroli.

Trudno też sobie wyobrazić jak miałby pracodawca przeprowadzać kontrolę rzeczywistego wykonywania pracy zdalnej.

Przykład

REKLAMA

Pracodawca podejrzewał, że pracownik zdalny z Warszawy wcale nie pracuje zdalnie, a przebywa rekreacyjnie nad morzem. Bez wcześniejszego uzgodnienia z pracownikiem, nie ma jednak możliwości przeprowadzenia kontroli. Pracownik ma wyłączony telefon. Po powrocie do pracy pracownik poinformował pracodawcę, że domownik był chory i dlatego miał wyłączony telefon.

Z obecnego brzmienia przepisów wynika, że brak zgody pracownika na kontrolę w sytuacji z przykładu nie będzie podstawą do cofnięcia zgody pracodawcy na pracę zdalną. Taka możliwość istnieje dopiero po przeprowadzonej kontroli. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA