REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

DGP: Zarobki urzędników w samorządach są na poziomie najniższego wynagrodzenia. Ale w Lublinie wszyscy dostali 500 zł podwyżki

DGP: Zarobki urzędników w samorządach są na poziomie najniższego wynagrodzenia. Ale w Lublinie wszyscy dostali 500 zł podwyżki
DGP: Zarobki urzędników w samorządach są na poziomie najniższego wynagrodzenia. Ale w Lublinie wszyscy dostali 500 zł podwyżki
Dziennik Gazeta Prawna

REKLAMA

REKLAMA

W samorządach zdają sobie sprawę, że nie mogą ograniczyć się do podniesienia wynagrodzeń tylko zatrudnionych z najniższym uposażeniem. Wtedy ich zarobki zbytnio zbliżyłyby się do pensji pracowników mających lepsze wykształcenie i większe doświadczenie. Dlatego włodarze robią, co mogą, by wygospodarować pieniądze dla wszystkich swoich podwładnych. Z sondy DGP wynika, że większości się to udaje.

Podwyżki w samorządach a płaca minimalna

REKLAMA

Bezapelacyjnie pewne podwyżki wynagrodzenia mają otrzymać jedynie te osoby zatrudnione w samorządach, które dostają płacę minimalną. W przypadku pozostałych urzędników samorządowych wszystko będzie zależeć od sytuacji poszczególnych budżetów lokalnych. Z sondy DGP wynika jednak, że duża część włodarzy deklaruje wzrosty uposażeń dla wszystkich zatrudnionych w podległych im jednostkach. Choć nie jest to regułą.

REKLAMA

- Wskutek dużego wzrostu płacy minimalnej - i to dwa razy w tym roku - siłą rzeczy zarobki coraz większej grupy urzędników będą na poziomie najniższego wynagrodzenia. Nie dziwi mnie więc to, że część samorządów nie ma już pieniędzy na podwyżki dla innych pracowników, np. dla specjalistów z deficytowymi kwalifikacjami. Ci ostatni mogą liczyć na kilku procentowy wzrost zarobków tylko wtedy, gdy w budżecie miasta lub gminy pozostaną jakieś środki - potwierdza prof. Stefan Płażek, adwokat i adiunkt z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Mnóstwo pracowników samorządów na płacy minimalnej

Największy problem mają duże aglomeracje, gdzie pracowników samorządowych, którym trzeba zwiększyć wynagrodzenie z uwagi na ustawowy wzrost płacy minimalnej, można liczyć w setkach. Z tego powodu część lokalnych włodarzy nie ma już pieniędzy na podwyżki dla pozostałych zatrudnionych, ale są też tacy, którzy pod naciskiem podwładnych decydują się podnieść płace.

Joanna Dubiel z Urzędu Miasta Krakowa wyjaśnia, że co do zasady zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych otrzymują wynagrodzenia przewyższające płacę minimalną i dlatego dla nich żadnych korekt raczej nie będzie.

REKLAMA

- Wynagrodzenie zasadnicze części osób na stanowiskach pomocniczych faktycznie jest niższe niż płaca minimalna, ale z uwagi na przysługujące im prawo do premii miesięcznej (w wysokości do 70 proc. wynagrodzenia zasadniczego) ich zarobki przewyższają kwotę nowego najniższego uposażenia. Aby jednak uniknąć wątpliwości, podwyższyliśmy kilku osobom z tej grupy wynagrodzenie zasadnicze tak, aby wraz z premią zawsze było wyższe niż płaca minimalna - wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wskutek dużego wzrostu płacy minimalnej w tym roku, który w dodatku nastąpi dwa razy, zarobki coraz większej grupy urzędników znajdą się zaledwie na poziomie najniższego wynagrodzenia

Zastrzega przy tym, że wobec pozostałych urzędników magistratu nie zostały podjęte żadne decyzje dotyczące ewentualnych podwyżek w 2023 r. - Z uwagi na to, że budżety samorządowe są przyjmowane w listopadzie, wszystko wskazuje na to, że takich planów raczej nie będzie - tłumaczy Joanna Dubiel.

- Zatrudniamy 825 pracowników samorządowych, 242 z nich dostanie podwyżkę wskutek wzrostu płacy minimalnej. Są to stanowiska urzędnicze oraz pomocnicze i obsługi - wskazuje Katarzyna Piechota-Kaim z Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Dodaje, że w tej chwili nie jest w stanie określić kwoty ani wzrostu procentowego planowanych podwyżek dla pracowników na stanowiskach urzędniczych.

Małym samorządom łatwiej zapewnić wzrost płac

W mniejszych miejscowościach, gdzie w samorządach pracuje od kilkunastu do kilkudziesięciu osób, łatwiej wygospodarować pieniądze na podwyżki.

Artur Kalinowski, sekretarz gminy w Grodzisku Wielkopolskim, wskazuje, że w tym roku zaplanowano wzrost płac na poziomie 18 proc., a trzem osobom w urzędzie zarobki zwiększono z uwagi na wzrost płacy minimalnej.

Mirosław Bajorek, sekretarz miasta Kolno, potwierdza, że zatrudnieni otrzymają w tym roku 10 proc. podwyżki.

- Taki wzrost płac jest możliwy w tych samorządach, gdzie nie ma zbyt dużo pracowników, którym w pierwszej kolejności trzeba zapewnić pensje na poziomie płacy minimalnej. Albo w tych, gdzie działają związki zawodowe - komentuje dr Jakub Szmit, ekspert ds. administracji publicznej z Uniwersytetu Gdańskiego.

Ostrzega, że podwyższanie zarobków tylko osobom na płacy minimalnej bez zwiększania pensji pozostałych osób zajmujących specjalistyczne stanowiska prowadzi do spłaszczenia zarobków. - Efekt jest taki, że osoby na najniższych stanowiskach zarabiają tylko nieco mniej albo wręcz podobnie jak doświadczeni urzędnicy - dodaje ekspert.

Gdzie podwyżki dla wszystkich pracowników w samorządach

Aby uniknąć takich sytuacji, niektóre samorządy zdecydowały się zwiększyć uposażenia wszystkich zatrudnionych.

- W związku z rosnącą inflacją i powszechną drożyzną podjęliśmy decyzję o podniesieniu wynagrodzeń wszystkim pracownikom magistratu o ok. 340 zł netto miesięcznie - mówi Jędrzej Sieliwończyk z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

- Realizowane od początku roku podwyżki wynagrodzeń obejmują wszystkich pracowników i wynoszą średnio 500 zł na etat, co stanowi prawie 9 proc. średniego wynagrodzenia brutto w urzędzie - zapewnia Joanna Stryczewska z Urzędu Miasta Lublin.

Tłumaczy, że urząd zdecydował się na taki krok, bo wzrost pensji minimalnej zawsze wiąże się ze spłaszczeniem wynagrodzeń w całej organizacji. - Dystans między pracownikami otrzymującymi najniższe wynagrodzenie, będącymi często na początku drogi zawodowej, a osobami z większym doświadczeniem zdecydowanie wtedy się skraca i sytuacja płacowa drugiej grupy się pogarsza. Rolą dyrektorów był taki podział pieniędzy, który zapewnia równe traktowanie wszystkich pracowników - wskazuje nasza rozmówczyni.

Dodaje, że z powodu wzrostu płacy minimalnej podniesiono wynagrodzenie 384 pracowników. Podwyżka obejmie osoby zatrudnione zarówno na stanowiskach pomocniczych i obsługi, takich jak m.in.: kancelista, goniec, pomoc administracyjna, sekretarka, konserwator, portier, jak i na stanowiskach urzędniczych, takich jak: młodszy referent, podinspektor, inspektor, archiwista, specjalista, konsultant ds. systemów teleinformatycznych - wylicza.

Budżetówka też podnosi pensje

W administracji rządowej - nie tylko w ministerstwach i urzędach wojewódzkich, lecz także w innych jednostkach - osób zarabiających poniżej tegorocznej płacy minimalnej jest znacznie mniej niż w samorządach. Na ponad 1 tys. zatrudnionych w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim podwyżkę wskutek wzrostu najniższego wynagrodzenia otrzymało 31 osób. Wśród tej grupy są osoby zatrudnione na takich stanowiskach jak: administrator, malarz, operator urządzeń przygotowania danych, inspektor. Podobnie sytuacja wygląda w innych urzędach wojewódzkich.

Trzeba jednak pamiętać, że pracowników zarabiających poniżej płacy minimalnej samorządy mają nie tylko w urzędach, lecz także w oświacie. Są to m.in. nauczyciele początkujący, którzy zarabiają na poziomie 3424 zł brutto.

- Jesteśmy przygotowani na wypłatę dodatków wyrównawczych dla tych nauczycieli, których stawki wynagrodzenia zasadniczego określone w rozporządzeniu są niższe niż minimalna płaca - zapewnia Jędrzej Sieliwończyk.

DGP: Podwyżki w samorządach dla wszystkich pracowników

Artur Radwan

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  REKLAMA

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  REKLAMA