Zatrudnianie dzieci w instytucjach kultury
REKLAMA
REKLAMA
Zasady zatrudniania osób poniżej 18 roku życia zostały szczegółowo uregulowane w przepisach z zakresu prawa pracy. Są one bardziej surowe niż zasady zatrudniania pracowników pełnoletnich, co jest konsekwencją konieczności otoczenia młodych ludzi szczególną ochroną, pozwalającą im na prawidłowy rozwój psychiczny i fizyczny przy jednoczesnym umożliwieniu im zdobywania kwalifikacji zawodowych. Młodocianym, w rozumieniu przepisów ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (dalej: k.p.), jest osoba, która ukończyła 15 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Jednocześnie w przepisach wskazano wprost, że zatrudnianie osoby, która nie ukończyła 15 lat, jest zabronione. Choć już w kolejnych paragrafach tej regulacji znajdziemy wyjątki od tej zasady, to wszystkie one dotyczą sytuacji, w których mamy do czynienia z przygotowaniem zawodowym. Tymczasem w jednostkach takich jak instytucje kultury ewentualne powierzenie pracy dzieciom ma zazwyczaj zupełnie inny cel. W takich wypadkach kluczowe znaczenie dla dokonania prawidłowej oceny sytuacji ma regulacja art. 3045 k.p., który przewiduje, że wykonywanie pracy lub innych zajęć zarobkowych przez dziecko do ukończenia przez nie 16 roku życia jest dozwolone wyłącznie na rzecz podmiotu prowadzącego działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową i wymaga uprzedniej zgody przedstawiciela ustawowego lub opiekuna tego dziecka, a także zezwolenia właściwego inspektora pracy.
REKLAMA
(…)
Małgorzata Masłowska
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>
Zobacz także: Filharmonia
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.